آذربایجان شرقی رتبه دوم تولید عسل

موضوعات : اخبار

با تولید 8 هزارتن عسل/
آذربایجان شرقی رتبه دوم تولید عسل کشور را کسب کرد
تبریز - خبرگزاری مهر: معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی با تولید هشت هزارتن عسل رتبه دوم کشوری را از آن خود ساخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، غفور عبدالهی در اولین جشنواره زنبور عسل در چیچکلوی ورزقان با اشاره به مراتع سرسبز ارسباران و ظرفیت بالای استان برای کسب رتبه اول در تولید عسل گفت: آذربایجان شرقی با 606 هزارو 894 کلنی کندوی مدرن و237 هزارو 700 کلنی کندوی بومی بطور متوسط 11.6 کیلو از هرکندوی مدرن و 3.7 کیلو از هرکندوی بومی طبق آخرین سرشماری انجام گرفته با هزارو 77 بهره بردار عسل تولید می کند.

وی با اشاره به ساماندهی بهبود وضعیت معیشتی زنبورداران افزود: زنبورداران برای پرداخت حق بیمه می توانند 17 درصد آنرا پرداخت نموده و 10 درصد بقیه نیز توسط دولت پرداخت خواهد شد.

عبدالهی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی پتانسیل و توانمندی های استان برای پرورش زنبورعسل و فرآورده های آن ذکر کرد و گفت: آذربایجان شرقی با هزارو 77  نفر بهره بردار و 844 هزارو 594 کلنی کندو 9.16 درصد رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده و در تولید عسل شهرستانهای ورزقان با 43 هزارو 350 کلنی کندو و تولید نزدیک به 900 تن عسل رتبه پنجم و از نظر میانگین تولید عسل در واحد کندو رتبه دوم را در استان به  خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات دامی استان با اشاره به مناطق سرسبز ارسباران و قره داغ به فعالیت زنبورداری و تولید عسل در این مناطق تاکید کرد و تصریح کرد : با توجه به شرایط آب و هوایی آذربایجان شرقی ظرفیت های لازم را برای کسب رتبه نخست تولید عسل در کشور را دارا می باشد.

وی سرمایه گذاری در بخش عسل شهرستان ورزقان را مناسب برای صنایع تبدیلی وبسته بندی ذکر کرد و یادآور شد: منطقه ارسباران از توانمندی بالایی برای رشد و گسترش بخش دام بویژه صنعت زنبورداری برخوردار بوده و با توجه به وجود دشتهای گسترده و باغ گل و آب وهوای مناسب در این شهرستان و نیز مهاجر پذیر بودن زنبورداران از سایر شهرستانها و استانهای همجوار سابقه دیرینه ای در این صنعت  دارد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 4 آبان ماه 1390
  • 4609 بازدید
  • 1 نظر