آغاز فعاليت ۳۴۰۰ زنبوردار گيلاني

موضوعات : اخبار

شمال فردا:‌ معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي گيلان از آغاز به‌كار سه هزار و 400 زنبوردار در اين استان خبر داد.

آغاز فعاليت 3400 زنبوردار گيلاني

مجيد غلامي پيش از ظهر امروز در جلسه جهاد كشاورزي استان وضعيت توليد عسل در گيلان را بسيار خوب ارزيابي كرد.

وي اظهار داشت: گيلان با توليد سه هزار و ۷۰۰ تن عسل جزو چهار استان برتر توليد كننده عسل در كشور است.

معاون جهاد كشاورزي گيلان با اشاره به اينكه سود توليد عسل كيفي به جيب كشورهاي برخوردار از صنعت بسته‌بندي بالاي عسل مي‌رود، افزود: گيلان از نظر ميزان كلني مقام پنجم را در كشور به خود اختصاص داده است.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر ۱۷۵ هزار كلني در استان وجود دارد، بيان داشت: تعداد سه هزار و ۴۰۰ زنبوردار گيلاني كار خود را آغاز كرده‌اند.

غلامي درباره وضعيت گرده‌افشاني گل‌ها براي توليد عسل توسط زنبورهاي عسل خاطرنشان كرد: گيلان به دليل برخورداري از درختان شهدي مانند گيلاس، آلوچه و مركبات مكاني بسيار خوب براي گرده‌افشاني و تامين شهر زنبورهاي كارگر به شمار مي‌رود.

به گفته وي، در حال حاضر اين زنبورها در حال گردشگري از درختان گيلان و آلوچه «گوجه‌ سبز» هستند.

معاون بهبود دامي جهاد كشاورزي گيلان به سطح زيركشت باغ‌هاي گيلان اشاره كرد و اظهار داشت: در گيلان ۱۱۰ هزار هكتار سطح زيركشت باغ است كه سالانه ۵۰۰ هزار تن محصولات باغي در استان برداشت مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: در صورت استقرار و استقبال مستمر باغداران از كلني‌هاي زنبورعسل در باغ‌ها و با افزايش توليد بيشتر محصولات باغي، شاهد توليد كيفي‌تر ميوه‌ها با شكل هندسي متقارن و شاداب خواهيم بود.

غلامي استفاده از كلني در باغ‌هاي ميوه را بر افزايش حجم توليدات كشاورزي و كاهش ميزان سم‌پاشي تاثيرگذار دانست.

وي با اشاره به اينكه برخي از باغداران استقرار كلني در باغ‌ها را يك مشكل مي‌دانند، افزود: باغداران با استفاده از كلني مي‌توانند تجربيات فوق‌العاده حضور اين حشره بي‌نظير را در افزايش حجم توليد و كيفي محصولات باغي خود را به‌دست آورند.‌

معاون جهاد كشاورزي گيلان درادامه به مشكل نبود بازار مصرف مطمئن براي محصولات فرآوري شده عسل اشاره كرد و بيان داشت: به دليل ناآشنايي مردم با محصولات جديدي كه با عسل ساخته مي‌شود ممكن است بازاريابي اين محصولات در كوتاه و ميان مدت با مشكلات جدي مواجه شود از اين رو داشتن صنايع تبديلي عسل مي‌تواند اين مشكلات را برطرف كند.

وي درباره مشكل مقطعي بودن فعاليت كارخانه‌هاي بسته‌بندي و فرآوري عسل تصريح كرد: اين مشكل با چند منظوره كردن واحدهاي توليدي قابل حل است.

فعاليت و كوچ زنبورداران به مناطق مركبات‌خيز نيز از امروز پنجم ارديبهشت آغاز شده است.

http://shomalefarda.com  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 6 ارديبهشت ماه 1390
  • 3353 بازدید
  • 0 نظر