استقرار 279 هزار كندوي عسل در شهرستان خوي

موضوعات : اخبار

استقرار 279 هزار كندوي عسل در طبيعت شهرستان خوي آغاز شد

خوي، اروميه - مدير جهاد كشاورزي خوي گفت: استقرار 279 هزار كندوي زنبور عسل در دل طبيعت پر گل و گياه اين شهرستان و شهرستان هاي همجوار آغاز شد.

'حسن حسين زاده' روز پنجشنبه به خبرنگار ايرنا افزود: 70 درصد اين كندوها در دل طبيعت خوي مستقر و 30 درصد بقيه نيز به ساير شهرهاي كشور از جمله اروميه، سلماس، پيرانشهر، چالدران، زنجان، دزفول، بندر عباس، بوشهر، شوش و شيراز انتقال و مستقر مي شوند.

وي افزود: خوي در استان آذربايجان غربي قطب اول توليد عسل در كشور محسوب مي شود به طوري كه بيش از 10 درصد عسل كشورمان در اين شهرستان و از زنبورستان هاي خوي به دست مي آيد.

معاون امور دام جهاد كشاورزي خوي نيز به ايرنا گفت: شهرستان خوي بر اساس آخرين سرشماري سال 89 داراي بيش از 297 هزار كندوي عسل است كه از اين تعداد 281 هزار كندو مدرن و مابقي كندوي بومي هستند.

'عليرضا فاني' افزود: به سبب وجود بيشترين تنوع و تراكم گل و گياه در طبيعت اين شهرستان، برداشت عسل از كندوي مدرن در اين شهرستان نسبت به ميانگين كشوري بيش از دو برابر است.

وي اظهار كرد: با توجه به بارندگي هاي مناسب و عدم وجود سرمازدگي و گل و گياه بيشتر و تلاش مضاعف زنبورداران پيش بيني مي شود امسال تعداد كندوهاي شهرستان خوي از 297 هزار به 350 هزار كندو برسد.

وي اضافه كرد: با اين افزايش كندو، توليد عسل در خوي نيز از هشت هزار و 500 تن به 10 هزار تن خواهد رسيد.

در شهرستان خوي بيش از دو هزار و 500 زنبوردار در صنعت زنبورداري و توليد عسل فعال هستند.

از هر كندوي عسل مدرن 20 الي 25 كيلوگرم عسل برداشت مي شود.

http://irna.ir  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 8 ارديبهشت ماه 1390
  • 4806 بازدید
  • 0 نظر