افزايش محصولات باغي با زنبور عسل

موضوعات : اخبار

افزايش محصولات باغي با زنبور عسل

خبرگزاري فارس: مدير عامل اتحاديه زنبورداران گفت: كيفيت و كميت محصولات باغي با استفاده از زنبور عسل تا 10 برابر افزايش مي‌يابد.

عفت رئيسي‌سرحدي در حاشيه سفر خود به گيلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تالش زنبوردارى را يكى از مشاغل زودبازده و غير آلاينده بخش كشاورزى كشور دانست و اظهار داشت: صنعت زنبورداري خروج ارز از كشور را در پى‌ ندارد و براي كشور ارزآور است.

وي با بيان اينكه عسل تامين كننده امنيت غذايي جوامع به شمار مي‌رود افزود: زنبور عسل با داشتن خواص دارويي منحصر به‌فرد و نيز زمينه‌سازي براي اشتغال و كارآفريني مي‌تواند در توسعه كشور در بخش كشاورزي، دارويي و اشتغال نيروي انساني نيز اثربخش باشد.

مدير عامل اتحاديه زنبورداران كشور ادامه داد: موم، بره موم، زهر، ژله شاهانه و ديگر محصولات زنبور عسل علاوه بر اينكه خواص غذايي دارند، از خواص دارويي نيز برخوردار هستند.

وي درباره نقش بسيار مفيد زنيور عسل در عمل گرده‌افشاني، افزود: در اين گرده‌افشاني 90 درصد توليدات و فوايد زنبور عسل نصيب باغداران است.

رئيسي‌سرحدي با بيان اينكه قيمت عسل متعادل نيست و بايد تغيير كند، ادامه داد: با توجه به اينكه هزينه‌هاي توليد عسل بالاست حداقل قيمت عسل بايد به گونه‌اي تعيين شود تا پاسخگوي هزينه‌هاي توليد و امرارمعاش زندگي زنبورداران باشد.

وي صنعت زنبورداري را داراي رديف اعتباري مستقل ندانست و خاطرنشان كرد: خواستار اختصاص رديف بودجه‌اي مستقل براي پرورش دهندگان زنبورعسل هستيم كه با اختصاص آن امكان ايجاد 30 هزار فرصت شغلي جديد فراهم مي‌شود.

مدير عامل اتحاديه زنبورداران كشور گفت: با توجه به اينكه صادرات عسل ارزآوري بالايي براي كشور به همراه دارد ولي به دليل عدم وجود صنايع تبديلي و تكميلي براي بسته‌بندي كردن عسل‌هاي صادراتي اين فرصت را براي رسيدن به شرايط مطلوب از دست داده‌ايم.

وي با تاكيد بر اينكه صنعت زنبورداري نيازمند رديف اعتبار است، خاطرنشان كرد: تمام مشكلات صنعت زنبورداري مربوط به عدم حمايت و نبود رديف اعتباري است.

رئيسي‌سرحد اضافه كرد: طبق تحقيقاتي كه صورت گرفته است، اگر در هر هكتار از يك باغ ميوه حدود چهار تا پنج كلني زنبور عسل قرار داده شود، كيفيت و كميت ميوه يا بذرحاصله به 10 برابر افزايش مي‌يابد.

وي اظهار داشت: در بسياري از كشورهاي اروپايي و پيشرفته، باغداران و مزرعه‌داران با كرايه دادن مبالغي به زنبورداران از آنها مي‌خواهند كه در هنگام شكوفه دادن گلها، كندوهايشان را به باغ يا مزارع آنها برده تا عمل گرده‌افشاني توسط زنبورداران به خوبي انجام شده و سود سرشاري نصيب آنها شود.

مدير عامل اتحاديه زنبورداران كشور با اشاره به اينكه در قرآن سفارش فراواني به استفاده از عسل شده است، بيان داشت: در ايران سرانه مصرف هر فرد در طول سال كمتر از نيم كيلوگرم عسل است در حالي كه در كشورهاي اروپايي بين 2.5 تا سه كيلوگرم عسل توسط افراد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي درباره عدم تشخيص عسل طبيعي از غيرطبيعي، بيان داشت: وجود عسل‌هاي دست‌ساز و نامرغوب بازار عسل طبيعي را كساد كرده است زيرا مردم نمي‌دانند كداميك از محصولات مرغوب هستند.

رئيسي‌سرحد افزود: عسل و فرآورده‌هاي آن بايد بيش از پيش مورد توجه برنامه‌ريزان بخش كشاورزي و دست‌اندركاران امر تامين امنيت غذايي قرار گيرد.

وي مهم‌ترين اهداف اتحاديه زنبورداران كشور را دفاع از حقوق زنبورداران در مراجع تصميم‌گيري و دستگاه‌هاي اجرايي، تلاش در راستاي تسهيل و تدوين قوانين به نفع صنعت و فعالان زنبورداري و ارائه چشم‌انداز مفيد براي سرمايه‌گذاري در صنعت زنبورداري عنوان كرد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : دوشنبه 16 خرداد ماه 1390
  • 2929 بازدید
  • 0 نظر