افزایش رویکرد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی به

موضوعات : اخبار

افزایش رویکرد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی به امر پرورش زنبورعسل

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از استحصال 11 هزار و 612 تن محصول عسل در زنبورستان‌های استان در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، غفور عبداللهی در نشست شورای مدیران سازمان، با اشاره به افزایش 3 هزارو 689 تنی عسل در زنبورستان‌های آذربایجان شرقی گفت: محصول تولیدی امسال در مقایسه با میزان 8 هزارتنی تولید شده سال گذشته 46.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در پائیز سال جاری سرشماری از کندوهای زنبورعسل برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز از راندمان تولیدی کلنی‌ها وبرآورد دقیق ونوع کندوهای زنبورعسل استان وشاغلین در این بخش و نیز کسب اطلاعات لازم از وضعیت زنبورداری استان برای برنامه ریزی‌های آتی همزمان با سراسر کشور به مدت 6 روز توسط معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیریت‌های جهادکشاورزی شهرستان‌ها انجام پذیرفت.

وی افزود: طبق نتایج حاصل از آمارگیری فوق، تعداد کل بهره‌برداران در این بخش 10 هزار و 477 نفر بوده که 55 درصد این شاغلین بیسواد و ابتدایی هستند، 22 درصد در حد متوسط، 14 درصد دیپلم و 9 درصد دارای تحصیلات عالی هستند.

عبداللهی تعداد کل کندوهای زنبورعسل شمارش شده در استان را 859 هزارو 367 کندوی زنبورعسل با جمعیت عنوان کرد.

وی یادآور شد: در این میان سهم کندوهای مدرن 682 هزار و 560 و بومی 176 هزار و 807 کلنی از کل کندوهای استان است و به عبارت دیگر 79.4 درصد کندوهای استان مدرن و 20.6 درصد بومی است.

وی میزان تولید کل عسل در سال جاری را 11 هزار و 612 تن عنوان کرد و ادامه داد: عسل استحصالی از کندوهای مدرن 10 هزار و 537 تن و از کندوهای بومی یک هزار و 75 تن بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان بیان کرد: 91 درصد عسل تولید شده در آذربایجان شرقی از کندوهای مدرن و 9 درصد بقیه از کندوهای بومی است.

وی ادامه داد: میزان تولید عسل نسبت به سال 1389 ( آخرین سرشماری سراسری ) 46.6 درصد رشد داشته است.

مهندس عبداللهی با بیان اینکه شهرستان مراغه با داشتن 94 هزار و 555 کلنی کندوی زنبور عسل مدرن و56 هزار و 17 کلنی کندوی بومی از نظر تعداد کندو و همچنین با تولید 2 هزارو 762 تن عسل در بین شهرستان‌های استان دارای مقام اول است، افزود: شهرستان مراغه 23.8 درصد عسل استان را تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرستان کلیبر با داشتن 26 کندوی بومی و بناب 288 کندوی مدرن دارای کمترین تعداد کندوی بومی و مدرن استان هستند، افزود: بیشترین میانگین تولید عسل در کندوهای مدرن مربوط به شهرستان خداآفرین با 26 کیلوگرم و کمترین مقدار مربوط به شهرستان بناب با 0.3 درصد کیلو‌گرم است و نیز بیشترین میانگین تولید عسل از کندوهای بومی مربوط به شهرستان مراغه با 10 کیلو‌گرم از هر کندو و کمترین تولید عسل از کندوهای بومی مربوط به شهرستان اهر با یک کیلوگرم است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان میانگین تولید عسل در کندوهای مدرن را 15.4 درصد کیلوگرم و در کندوهای بومی را 6.1 درصد کیلو گرم دانست و افزود: این رقم نسبت به سال قبل در کندوهای مدرن 32.8 درصد و در کندوهای بومی 64.9 درصد رشد داشته است.

وی افزود: تغییرات شدید آب و هوایی در اوایل فصل بهار و ریزش زنبوران داخل کندوها در برخی مناطق استان بعد از شروع تخم ریزی داخل کندوها، موجبات کاهش جمعیت زنبوران و تلفات کندوها را فراهم کرد.

عبداللهی با بیان اینکه شناسایی مناطق مناسب از نظر گل دهی و تشویق ومساعدت زنبورداران جهت کوچ به مناطق مذکور و نیز بارندگی‌های مناسب در ادامه فصل موجب شد که میزان جمعیت رو به افزایش یافته و تعداد کندوها و نیز میزان تولید عسل در واحد سطح به شکل چشم‌گیری افزایش یابد، افزود: ترویج مصرف عسل و شناساندن دیگر محصولات کندو از آن جمله گرده، زهر زنبور، ژله رویال و تاثیر آنها بعنوان دارو در سلامتی مردم، باعث آن شده است که افراد تحصیل کرده به این رشته علاقه‌مند شده و اقدام به پرورش زنبورعسل کنند که گویای این مطلب، در آمارگیری سال جاری کاهش 12 درصدی افراد بی‌سواد ونیز افزایش 24 درصدی افرادی که دارای تحصیلات عالی هستند، نشان از اضافه شدن تعداد زنبورداران و نیز بالارفتن روی آوری افراد تحصیل کرده به این صنعت است.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 27 دي ماه 1391
  • 2265 بازدید
  • 0 نظر