ایران یازدهمین تولیدکننده عسل در جهان

موضوعات : اخبار

ایران یازدهمین تولیدکننده عسل در جهان
ایران با تولید سالانه بیش از 50 هزار تن عسل یازدهمین تولیدکننده این محصول در جهان به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، چین با تولید بیش از 305 هزار تن عسل بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده این محصول در جهان است و پس از چین، آمریکا با تولید 82 هزار تن در جایگاه دوم تولید عسل قرار گرفته است.

عسل در کشور آرژانتین به عنوان سومین تولیدکننده این محصول، یکی از عوامل تقویت اقتصادی این کشور است چراکه درآمد سالانه این کشور از صادرات عسل بیش از 100 میلیون دلار است. آرژانتین 80 درصد از عسل تولیدی خود را صادر می‌کند و سهم 20 درصدی در صادرات عسل جهان دارد.

ترکیه که در رده اول تولید عسل صنوبر قرار دارد، با تولید 74 هزار تن عسل در جایگاه چهارم تولید عسل جهان قرار گرفته است.

پس از این ترکیه، اوکراین با تولید 60 هزار تن، مکزیک با تولید 57 هزار تن، روسیه با تولید 53 هزار تن، هند با تولید 52 هزار تن، اتیوپی با تولید 39 هزار تن و اسپانیا با تولید 37 هزار تن به ترتیب رتبه‌های پنجم تا دهم تولید عسل در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

ایران با داشتن شرایط جغرافیایی و آب و هوایی متفاوت یکی از تولیدکنندگان عسل مرغوب در جهان محسوب می‌شود و سالانه بیش از 50 هزار تن عسل از پنج میلیون کلنی زنبور عسل توسط 62 هزار زنبوردار در کشور تولید می‌شود.

طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی به میزان کافی عسل تولید می‌شود که نه تنها نیازی به واردات این محصول نیست بلکه سالانه بیش از 2000 تن از عسل تولیدی کشور صادر می‌شود.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 3 بهمن ماه 1391
  • 2484 بازدید
  • 0 نظر