بیش از 10 تن عسل در سیستان و بلوچستان تولید شد

موضوعات : اخبار

بیش از 10 تن عسل در سیستان و بلوچستان تولید شد
زاهدان – معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: پارسال 10 تن و 400 کیلوگرم عسل توسط زنبورداران این استان تولید شد.

ˈقربانعلی موحدنیاˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون هزار و 323 کلنی زنبور عسل در سیستان و بلوچستان وجود دارد و 320 نفر به کار زنبورداری و تولید عسل مشغول هستند.

وی بیان کرد: شهرستان های خاش، نیکشهر، ایرانشهر، زابل و زهک مهمترین مراکز تولید عسل در سیستان و بلوچستان است.

او اظهار داشت: وجود مراتع، مزارع، کوههای فراوان و گونه های منحصر به فرد گیاهی بویژه در حاشیه قله تفتان باعث شده است که شرایط برای توسعه صنعت زنبورداری در سیستان و بلوچستان مهیا باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط مطلوب اقلیمی سیستان و بلوچستان با سرمایه گذاری و توجه بیشتر می توان تحولات چشمگیری را در این زمینه که به ایجاد اشتغال پایدار در استان کمک شایانی خواهد کرد، شاهد بود.

او با اشاره به برنامه های سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان برای توسعه زنبورداری در منطقه گفت: در صورت تصویب طرح توسعه زنبورداری در استان از سوی دولت، تعداد کلنی های منطقه طی پنج سال به 20 هزار کلنی و تولید عسل در این مدت به 122 تن در سال افزایش خواهد یافت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان هزینه پیش بینی شده برای اجرای این طرح را 23 میلیارد ریال عنوان و بیان کرد: با اجرای طرح پیشنهادی توسعه زنبورداری در استان، متقاضیان طرحهای زنبورداری می توانند در کنار فعالیت های کشاورزی و دامداری از تسهیلات بلاعوض دولت استفاده کنند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 30 شهريور ماه 1391
  • 4466 بازدید
  • 0 نظر