بیمه زنبورداران اجرایی شد

موضوعات : اخبار

بیمه زنبورداران اجرایی شد
اکونیوز: زنیورداران پس از وعده یکساله دولت مبنی بر قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بالاخره بیمه دار شدند .
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران از اجرای بیمه تامین اجتماعی برای زنبورداران خبر داد و گفت: از بسته حمایتی صنعت زنبورداری قرار بود کلیه زنبورداران تحت بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند که پس از پیگیری یک ساله این امر در حال انجام است.
عفت رییسی به ایسنا افزود : طبق بسته حمایتی صنعت زنبورداری باید هزینه کوچ و تامین نهاده‌ها تامین می‌شد اما از هزینه کوچ و تامین نهاده هنوز خبری نیست.
وی از درخواست تشکیل صندوق حمایتی زنبور عسل به وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: این صندوق که تامین‌کننده نهاده‌های تولید است، در شرایط بحران از تولیدکنندگان حمایت می‌کند نیازمند حداقل 10 میلیارد تومان اعتبار است که  البته این مبلغ برای صنعت زنبورداری که طی سال‌های اخیر از هیچ حمایتی برخوردار نبوده و همچنین نقش گرده‌افشانی و افزایش تولید محصولات کشاورزی را دارد بسیار ناچیز است.
به گفته رییسی اقلیم نامناسب و بارندگی‌های نا به هنگام، سبب شد سال گذشته از هر کندو 10 کیلو عسل برداشت شد.
گفتنی است؛ ایران چهارمین کشور دارنده کلونی زنبور عسل در جهان است اما به دلیل پایین بودن عملکرد و نبود توجه کافی در پله هشتم تولید عسل در جهان قرار گرفته است.
درحال حاضر سالانه 45 هزار تن عسل در کشورمان تولید می‌شود که اگر میزان عملکرد تولید کشورمان به اندازه میانگین جهانی تولید عسل بود، باید سالانه 105 هزار تن عسل از کندوهای کشور برداشت می‌کردیم.
متوسط تولید عسل در دنیا از هر کلونی ‌23 کیلوگرم است، در کشور ما به دلیل فرسودگی زیرساختهای این صنعت و نبود برنامه‌ریزی مدون از هر کلونی نهایتا‌10کیلوگرم عسل برداشت می‌شود.
همچنین در ایران سرانه مصرف عسل 610 گرم و در جهان 239 گرم است که علت پایین بودن سرانه جهانی وجود کشورهایی مانند آفریقا است که عسل در آنها تولید نمی‌شود اما در کشورهای پیشرفته سرانه مصرف بسیار بالاتر است؛ بطوریکه مصرف سرانه این محصول در آلمان دو کیلو و نیم و در ژاپن دو کیلو است.
لازم به ذکر است؛ 62 هزار نفر در صنعت زنبورداری کشورمان فعال هستند و 300 هزار شغل وابسته به این صنعت وجود دارد که سالانه چهار هزار میلیارد ریال از تولید مستقیم عسل به اقتصاد کشور سود می‌رسد و356 هزار میلیارد ریال ارزش غیرمستقیم در گرده‌افشانی گیاهان دارد که این ارزش هیچ‌گاه از سوی کشاورزان و مسئولان در تولیدات محصولات کشاورزی دیده نمی‌شود.
در حالیکه عنصر گرده‌افشانی و حفظ تولیدات کشاورزی و باغبانی مهمترین دستاورد صنعت زنبورداری است که اگر نباشد امنیت غذایی کشورمان به مخاطره می‌افتد چراکه 90 درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی ناشی از گرده‌افشانی است اما گرده‌افشانی همیشه نادیده گرفته شده است و سهم این بخش از اعتبارات وزارت کشاورزی و تولید ناخالص ملی صفر است.
این در صورتی است که در سایر کشورها کشاورزان برای استقرار هر کندو در مزرعه‌شان 40 تا 50 دلار پرداخت می‌کنند.
لذا باتوجه به اینکه کاهش جمعیت زنبورعسل به‌عنوان یک حشره مفید، باعث ازبین رفتن 40 تا 50 درصد تولیدات گیاهی، دامی، مراتع، جنگلها و گونه‌های جانوری می‌شود، انتظار می‌رود مسئولان که از اهمیت این صنعت مفید برای بخش کشاورزی آگاهی و اطلاع دارند، جایگاهی برای آن در مجموعه کشاورزی لحاظ کنند و شکاف دو برابری تعداد کندوهای عسل و برداشت محصول را برطرف کنند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : يكشنبه 28 اسفند ماه 1390
  • 2415 بازدید
  • 0 نظر