توزیع 7 هزار ملکه در زنبورستان های استان سمن?

موضوعات : اخبار

یک مدیر مسئول به ایسنا خبر داد:
وجود 30 هزار كلني زنبور عسل در استان سمنان
توزیع 7 هزار ملکه در زنبورستان های استان سمنان

رئيس اداره مبارزه با بيماريهاي طيور دامپزشكي استان سمنان از وجود 30 هزار كلني زنبور عسل در این استان خبر داد.

رحیم خالقیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،منطقه سمنان،افزود: حدود سی هزار كلني زنبور عسل در استان وجود دارد كه بيشترين آمار موجود مربوط به شهرستان مهديشر به میزان 8000 كلني است که با توجه به شرايط مطلوب آب و هوايي منطقه توليد مناسبي از اين كلني ها بدست مي آيد.

رئيس اداره مبارزه با بيماريهاي طيور دامپزشكي استان با بیان اینکه سالانه 220 تن عسل از زنبورستانهاي استان تولید می شود،اظهار کرد: تعدادي از زنبورداران این استان در ساليان اخير به پرورش ملكه مشغول شده اند كه با توجه به توزيع 7000 ملكه در سال اخير فعاليت اين عده از زنبورداران چشمگير بوده است.

وی ادامه داد: اخيرأ طرح نقطه برداري كلني هاي زنبور عسل استان در زنبورستانهاي استان اجرا شد که باتوجه به برداشت نقاط اپيديمولوژيك كلني هاي زنبور عسل توسط دستگاه GPS ماهواره اي ،انتظار می رود در آينده نزديك با بهره گيري و راه اندازي سامانه GIS پايش و مراقبت بيماريهاي زنبور عسل ضمن رديابي عوامل بيماري زا و محموله هاي زنبور عسل به توفيق مطلوبي در كنترل و پيشگيري بيماري هاي زنبور عسل در استان رسيد.

رئيس اداره مبارزه با بيماريهاي طيور دامپزشكي استان خاطرنشان ساخت: در سال گذشته به منظور مقابله با عوارض خشكسالي و جلوگيري از بروز و شيوع بيماريها در جمعيت زنبورستان های استان از محل اعتبارات خشكسالي مبلغ 400 ميليون ريال توسط اين اداره دامپزشکی استان هزینه شد.

وی همچنین گفت: در همین راستا مقدار 2400 عدد داروي آپي سيف از يكي از شركت هاي داخلي تهيه و در اختيار زنبور داران استان قرار گرفت.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 9 آبان ماه 1391
  • 2772 بازدید
  • 0 نظر