تولید عسل در خوزستان 15 درصد رشد یافت

موضوعات : اخبار

در سال 91/
تولید عسل در خوزستان 15 درصد رشد یافت
اهواز- معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: تولید عسل در استان در سال 91 یک هزار و 20 تن بوده که نسبت به سال قبل با 15 درصد رشد همراه است.
ˈ محمد شکورزادهˈ شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا شهرستان های دزفول و اندیمشک را دارای بیشترین سهم تولید عسل دراستان خوزستان نام برد و افزود: استان خوزستان درسال گذشته دارای 110 هزار فروند کلنی زنبور عسل بود که این میزان امسال 6 درصد رشد دارد.

وی تعداد زنبورداری درسطح 21 استان کشور را یکهزارو 700 فقره عنوان کرد و افزود: درخوزستان شهرستانهای ایذه، باغملک و اندیمشک دارای بیشترین تعداد زنبوردار هستند.

این مقام مسوول زمان مناسب برای نگهداری کلنی های زنبور عسل در استان خوزستان را از ابتدای مهر ماه تا اول خرداد ماه عنوان کرد و افزود: در خارج از این فصل به علت وجود گرمای شدید، نگهداری در خوزستان به هیچ وجه توصیه نمی شود.

شکورزاده زمان برداشت عسل درخوزستان را در پایان اردیبهشت ماه قبل ازکوچ به مناطق ییلاقی و آخر مهر ماه نام برد و گفت : در اوایل خرداد ماه، زنبوردارانی که هنوز کندوهای خود را به مناطق ییلاقی کوچ نداده اند می توانند به طور میانگین از هر کلنی دو تا سه کیلوگرم عسل اوکانییترس برداشت کنند و بعد کوچ نمایند.

معاونت بهبود تولیدات دامی افزود: جایگاه خوزستان از نظر تعداد زنبورها و تعداد کلنی ها درسطح کشور به ترتیب در رتبه بیستم و چهاردهم و از نظر تولید عسل از رتبه بیست و چهارم به رتبه هجدهم کشوری ارتقاء یافته است.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : يكشنبه 7 آبان ماه 1391
  • 2020 بازدید
  • 0 نظر