دو هزار بهره بردار همدانی در صنعت زنبورداری

موضوعات : اخبار

نظرپور:
دو هزار بهره بردار همدانی در صنعت زنبورداری مشغول فعالیت اند
همدان - خبرگزاری مهر: مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: در حال حاضر دو هزار بهره بردار به صورت مستقیم با 170 هزار کلنی در استان همدان در صنعت زنبورداری مشغولند.

محمد نظرپور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر فعالیت 80 درصد زنبورداران استان همدان صنعتی است و بر کندو ها اعمال مدیریت می کنند.

وی با بیان اینکه استان همدان از نظر تعداد زنبوردار رتبه 10 کشور را دارد، اظهار داشت: این استان در زمینه تعداد کندوی عسل رتبه هشت کشور را دارد.

سرانه تعداد کلنی برای هر زنبوردار همدانی 85 کلنی است

وی سرانه تعداد کلنی برای هر زنبوردار استان همدان را 85 کلنی اعلام کرد و افزود: سال گذشته حدود یک هزار و 800 تن عسل در استان همدان تولید شد که این رقم نسبت به سال 89 دو برابر شد.

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه سرانه تولید عسل سال 89 در استان 500 گرم بوده است، اظهار داشت: سال گذشته این میزان تولید به یک کیلوگرم رسید.

محمد نظرپور افزود: در حال حاضر سرانه مصرف عسل استان همدان حدود 600 گرم است.

نظرپور در ادامه با اشاره به اینکه پدیده گرد و غبار در چند سال اخیر زنبورستان های استان همدان را با خطر جدی افت کمی و کیفی روبرو کرده است، یادآور شد: این ریزگردها تاثیر مخربی بر صنعت زنبور استان همدان وارد کرده است.

میزان خسارت ریزگرده ها در همدان برآورد نشده است

وی با بیان اینکه فرصت تولید عسل تا پایان شهریور ماه وجود دارد، گفت: هنوز تاثیر میزان خسارت در استان همدان برآورد نشده است.

نظرپور با بیان اینکه سال 89 به دلیل وجود ریزگردها میزان تولید عسل در همدان 50 درصد کاهش داشت، گفت: این میزان در سال 90 به طور نسبی جبران شد.

وی اضافه کرد: سال 89 خسارت ناشی از گرد و غبار بر کاهش تولید عسل استان 36 میلیارد تومان بود که این رقم پرداخت نشد.

وی ادامه داد: در این راستا حدود 150 میلیون تومان کمک بلاعوض از استانداری برای زنبورداران اختصاص یافت و به آنها پرداخت شد.

ریزگرد ها موجب ایجاد مشکل در جهت یابی زنبورعسل می شود

وی با یبان اینکه ریزگرد ها اثر مخرب بر گرده افشانی و فتوسنتز دارد و موجب ایجاد مشکل در جهت یابی زنبور عسل می شود، اظهار داشت: نشستن خاک بر روی گیاهان و گل‌ها باعث اختلال در تولید مثل و گرده‌ افشانی گیاهان و مختل شدن زندگی زنبور عسل می‌شود.

این کارشناس کشاورزی اضافه کرد: با توجه به اینکه زندگی زنبور وابسته به طبیعت است، هر تاثیر مخربی بر طبیعت و محیط زیست بر زندگی زنبور نیز تاثیر دارد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه موضوع ریزگردها اتفاق ناگواری است که هنوز تحقیقاتی در این زمینه که نتیجه قطعی در برداشته باشد انجام نشده است.

نظرپور با بیان اینکه زنبورعسل به شدت به عوامل محیطی وابسته است و براین اساس به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر اثرات مخرب گرد و غبار هوا قرار می‌گیرد، گفت: پدیده گرد و غبار اثرات مخربی بر روی کلنی های زنبور عسل دارد و باعث کاهش کیفیت عسل می‌شود.

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی استان همدان مهمترین راهکار را مهار کردن گردوغبار دانست و اظهار داشت: در این راستا دستگاهای مربوطه باید اقدامات لازم را داشته باشند تا صنعت زنبورداری با چاش مواجه نشود.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 25 خرداد ماه 1391
  • 3224 بازدید
  • 0 نظر