زنبورها داروسازان بالدار

موضوعات : اخبار

عسل مزاياي کمياب و خاصي از خود ارائه مي دهد که هيچ يک از داروهاي امروزي داراي آن مزايا نيست. مزه اش گوارا است و آدمي بدون تجويز مي تواند آن را مصرف کند ( ولي بهتر است با تجويز پزشک باشد) و بدون احتياط خاصي انرا بخورد. در عين حال ، دارويي گرانبها و محصول غذايي بسيار عالي است. در وضع فعلي خواص پيشگيري پزشکي عسل به وسيله پژوهشهاي علمي و نتايج باليني تاييد شده اند.

عسل در بهبود زخمهاي چرکين يا ريشه دار و درمان آنها کمک مي کند، با مرهم گذاري ,تاريکي ديد را مي زدايد و بهترين درمان اختلالات دهان است، در زياد شدن ادرار موثر است ، دردهاي شکم و سرفه را آرامش مي بخشد ، گزيدگيهاي مار، گاز گرفتن سگ هار ، دردهاي دستگاه تنفس و هر درد مفصلي را تسکين مي دهد.

درمان بيماريهاي حاصل از سرماخوردگي. به طور کلي عسل را داروي بيماريهاي ناشي از سرماخوردگي شناخته اند و آن را به طور خالص يا آميخته با غذا و دارو مصرف مي کنند. با شير گرم ( يک قاشق سوپ خوري عسل در يک ليوان شير) ، با آب ليمو ( آب يک ليمو براي 100 گرم عسل) ، در دم کرده اکليل کوهي ( يک قاشق سوپ خوري براي يک فنجان جوشانده) ، يا به شکل شربت آب ترب و عسل ( به مقدارهاي برابر) مي نوشند.

بدين ترتيب کسي که عسل را چون دارو مي خورد، بايد 2 تا 3 روز استراحت کند. عسل( بويژه عسل زيرفون) عرق زياد مي آورد.

درمان بيماريهاي ششي (ريوي)

 مصرف عسل در درمان بيماريهاي ششي از دوره هاي باستاني شناخته شده و در آن دوران بقراط عسل را به عنوان خلط آور و مسکن سرفه مصرف مي کرده است. ابن سينا در نخستين مراحل سل آن را توصيه، و خوردن هر بامداد آميخته ي  عسل با برگ گل سرخ را ترجيح داده است. عسل آميخته با فندق، به عقيده ابن سينا، بهترين دارو براي يک سينه درد مزمن است و موجب بيرون ريختن اخلاط مي گردد.

قرنها بيماران مبتلا به سل ششي را با عسلي که در شير ريخته بودند يا آميزه اي از روغن حيواني درمان مي کردند. تقريبا" 100 سال است کساني که دچار خونريزيهاي ششي مي شوند عسل خالص يا آميخته با آب هويج يا شلغم مي خورند. شواهد بسيار بر اين دلالت دارد که عسل دارويي قوي بر ضد سل ششي است که به همين دليل نمي توان از خواصي که در اين زمينه دارد چشم پوشيد. با اين وصف مي توان تاييد کرد عسل تقويت کننده اي ضروري براي افزايش پايداري تن در مقابل عفونت سلي است.

عسل در اساس از گلوکز ساخته شده و به آساني قابل گوارش است، و در نتيجه مصرف آن اثر خوبي روي ماهيچه قلب دارد. پزشک آالماني به نام تئوبالد در اين مورد مي نويسد: " در بيماريهاي مختلف قلب ، عسل در کار ماهيچه ضعيف شده قلب کمک شايسته اي مي کند. حتي در بيماري قند (ديابت) اين دارو با وضع بيمار مغايرت ندارد، زيرا ورود قند ميوه (فروکتوز) با عسل در بدن نتيجه اش بهبود يافتن فعاليت ماهيچه قلب است. "

بيماريهاي لوله گوارشي

 توده مردم بر اين عقيده اند که : " عسل بهترين دوست معده است." بعضي مطالعات و آزمونها معلوم مي کنند که عسل فرايند جذب را در معده آسان مي سازد و در رفع يبوست موثر است.

کاربرد عسل براي بهبود بيماريهاي گوناگون:

1 -بيماريهاي کبد         

کبد را بحق مرکز شيميايي تن به حساب مي آورند. پزشکان آزمايش عسل را براي درمان عوارض کبدي فراوان به کار مي برد.در مورد بيماريهاي کبد و مجاري صفرا، اينک در بيمارستان ها مقدار زيادي عسل مصرف مي شود. عسل با پنير سفيد، جوشانيده ي ( جو سياه، جو سفيد، جو،...) سيب و غيره، براي اشخاصي که دچار اين بيماريها هستند توصيه گرديده است.

2 -بيماريهاي کليه اي

در کتابهاي مختلف پزشکي اشاره به بررسي هاي راجع به اثر عسل در بيماريهاي کليه اي شده است و آن را بويژه در موارد شدت درد توصيه مي کنند و مربوط به اين مي دانند که در عسل کمي پروتئين وجود دارد و تقريبا" در آن نمک نيست. اينها دو مادهاي هستند که نقش مخالفي در عوارض کليوي دارند. عسل را با خيسانده ي گياهان دارويي مي خورانند. پزشکان توصيه مي کنند عسل را با جوشانده هاي نسترن (30 گرم ميوه هاي نسترن در هر ليتر آب) ، با شيره ي سياه (1/2 تا يک فنجان در روز ) ، و در موردي که سنگ کليه باشد با روغن زيتون و آب ليمو ( يک قاشق سوپخوري سه بار در روز ) مصرف کنند.

3- ناخوشيهاي دستگاه عصبي

مي دانيم که مردم مدتهاست به طور معمول عسل را از نظر بهبودبخشي دستگاه عصبي مصرف مي کنند. مشاهدات باليني نشان داده اند که محلول تقويت کننده ي تزريقي گلوکز نتايج سريعي در درمان بعضي ناخوشيهاي دستگاه عصبي دارند. به طور معمول ، پس از سومين تزريق کاهش سر درد ، بهبود چشم آشکار مي شود.

4-ناخوشيهاي چشم

در عصر ما با وجود زرادخانه هاي دارويي تازه که در دسترس است( سولفاميدها، آنتي بيوتيک ها و داروهاي ديگر)، عسل اهميت خود را از دست نداده است و اغلب بر حسب تجويز چشم پزشکان در درمان بيماري هاي گوناگون چشم به کار مي رود.

5 -ناخوشيهاي پوست

عسل، به علت داشتن توانايي بخشي و از بين برنده ي باکتري، اثر شفابخشي روي پوست دارد. عسل به بافت هاي پوششي و همچنين انشعابات عصبي زير پوستي غذا مي رساند.

6 -بهداشت زيبايي پزشکي

بهداشت زيبايي ( يا هنر زيبا ساختن) هدفش بهداشت و زيبايي پوست است. هر کس مي داند که نقش پوست حمايت تن در برابر عوامل خطرناک بيروني است. پس از چهل سالگي ، نشانه هاي لاغري و زوال که بيشتر عبارتند از دگرگون هاي حاصل در بافت هاي پيوندي و پوششي، در پوست پيدا مي شوند. تدريجا" پوست خاصيت جذب آب را از دست مي دهد، خشک و چين خورده مي گردد، غده هاي چربي ديگر عمل خود را به خوبي اتجام نمي دهند. باري، امکان زيادي وجود دارد که بتوان اين پژمردگي پوست با پديده ي کاملا" فيزيولوژيکي را به تاخير انداخت. در بين عوامل پيشگيري که به پوست نيرو و تندرستي مي دهد عسل جاي شايسته اي دارد.

تهيه و تنظيم: شهناز صفاري  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 23 فروردين ماه 1390
  • 4444 بازدید
  • 0 نظر