زنبور، منفي‌نگرترين موجود زنده

موضوعات : اخبار

زنبور، منفي‌نگرترين موجود زنده

تهران – تحقيقات اخير دانشمندان دانشگاه نيوکاسل نشان مي‌دهد که منفي نگري به غير از انسان‌ها در حيوانات نيز وجود دارد ولي حس منفي‌نگري در زنبورها در قياس با موجودات ديگر به مراتب بيشتر است.

به گزارش ايرنا و به نقل از سايت خبري "ساينس ديلي "منفي‌نگري و ديدن نيمه خالي ليوان در حيوانات نيز وجود دارد ولي زنبورها در اين‌گونه احساسات کاملاً نزديک به انسانند.

هنگامي که زنبورها مورد حمله دشمنان قرار مي‌گيرند احساس بدبيني در آنها دقيقاً مشابه افراد مضطرب و افسرده است.

براي اطلاع از نحوه نگرش زنبورها به دنيا، محققان آزمايش خاصي را ترتيب دادند که در آن دو بوي ناآشنا را براي زنبورها درنظر گرفتند. يک بو به گلي با طعم شيرين ختم مي‌شد و ديگري طعم تلخي داشت. پس از امتحان اين دو طعم، زنبورها به‌دنبال بويي مي‌رفتند که به گل شيرين ختم مي‌شد و حتي ديگر حاضر نبودند عطر و طعم جديدي را امتحان کنند.

آزمايشهاي ديگري نيز مشابه آن انجام شده که نشان داده است که زنبورها در هنگام قضاوت نيز کاملاً بدبينانه رفتار مي‌کنند و به اصطلاح نوعي " قضاوت شناختي " دارند.

محققان بر اين باورند که مي‌توان از احساسات زنبورها به عنوان مدلي براي بي‌مهرگان استفاده کرد. توسعه اين تحقيقات به مرور زمان انسان‌ را با نحوه ايجاد رفاه بيشتر براي حيوانات آشنا مي‌کند و ممکن است از انقراض برخي جانوران جلوگيري کند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 19 خرداد ماه 1390
  • 3530 بازدید
  • 0 نظر