سامانه پايش بيماريهاي زنبور عسل

موضوعات : اخبار

سامانه پايش بيماريهاي كرم ابريشم و زنبور عسل در كرمان راه اندازي شد

رئيس اداره مبارزه با بيماريهاي طيور دامپزشكي كرمان از راه اندازي سامانه پايش و مراقبت بيماريهاي طيور، كرم ابريشم و زنبور در كرمان خبر داد.

الهام پور محسني در گفتگو با مهر اظهار داشت: سامانه پايش و مراقبت از بيماريهاي طيور، زنبور عسل و كرم ابريشم در اداره كل و شبكه هاي دامپزشكي شهرستانهاي استان كرمان جهت تسريع در انجام فعاليت هاي مراقبتي مربوطه نصب و راه اندازي شد.

پورمحسني اظهار داشت: اين سامانه باهدف پايش، مراقبت، تجزيه و تحليل و ارزيابي برنامه هاي كنترل بيماريهاي پرندگان زنبور عسل و كرم ابريشم راه اندازي شده است.

وي افزود: سامانه پايش به دليل دارا بودن قابليتهايي همچون درج شرايط بهداشتي كليه واحدهاي پرورش طيور و زنبورستانها، صدور مجوز جوجه ريزي، ثبت گواهي هاي سلامت و حمل و نقل، ثبت بيماريها از اهميت خاصي در جهت مراقبت و مبارزه با بيماري هاي طيور و زنبور عسل برخوردار است.

پورمحسني در ادامه گفت: با اين سامانه دسترسي به اطلاعات واحدهاي پرورشي استان با سهولت بيشتر انجام و مديريت دقيق تر در جهت رفع نواقص واحدهاي پرورشي در صنعت طيور انجام مي شود.

وي تصريح كرد: با ارسال گزارشات و اطلاعات ارسال شده از سطح استان به اداره مبارزه با بيماري هاي طيور در سازمان دامپزشكي كشور، تصميم گري در مواقع بحراني با سرعت بيشتري انجام مي گيرد.

پورمحسني اعلام كرد: در استان كرمان تعداد چهار مزرعه مرغ مادر با ظرفيت 200 هزار قطعه، يك مزرعه مرغ اجداد با ظرفيت 60 هزار قطعه، 14 مزرعه مرغ تخمگذار با ظرفيت يك ميليون و 93 هزار قطعه و956 مرغداري گوشتي با ظرفيت 18 تا 20 ميليون قطعه در سال موجود است.

وي يادآور شد: كار حفظ و حراست از اين سرمايه عظيم كه در كل استان پراكنده است بر عهده دامپزشكي است و با راه اندازي سامانه فوق مي توان بصورت مطلوبتري از اين پتانسيل موجود حفاظت كرد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : يكشنبه 5 تير ماه 1390
  • 6674 بازدید
  • 0 نظر