صنعت زنبورداری در هیر

موضوعات : اخبار

صنعت زنبورداری در هیر

 

مقدمه: اکثریت مردم شهر هیر به شغل شریف کشاورزی مشغول هستند ، اعم از زراعت گندم و جو ، کشت سیب زمینی ، باغداری ، دامداری و دامپروری و بخصوص صنعت زنبورداری.

تاریخچۀ زنبورداری:حدودا از پنجاه سال پیش ، زنبورداری به شکل سنتی و قدیمی در هیر وجود داشته است امّا رفته رفته این صنعت در هیر پیشرفت کرده و در سالیان اخیر یا بهتر بگوئیم از چند دهۀ گذشته به شکل یک شغل برای اهالی هیر مطرح گشته است.

رتبۀ زنبورداری هیر در استان:در سطح استان اردبیل به تناسب جمعیت ، شهر هیر از نظر دارا بودن تعداد کندوی عسل و همچنین میزان تولید و برداشت عسل بالاترین رتبه را دارد یعنی در استان اردبیل ، شهر هیر مرکز ثقل زنبورداری است ،چه به لحاظ تعداد شاغلین در این بخش ،چه به لحاظ تعداد کندوی فعّال و چه به لحاظ میزان تولید و برداشت عسل.

مهاجرت:زنبورداران با مسافرت به مناطق مختلف از تهران و شهریار و کرج گرفته تا دشت قزوین و از باغات مرکبات آمل و بابل ، تنکابن و رامسر تا اعماق جنگلهای گیلان و مازندران و از دامنه های سرسبز ساوالان (سبلان) گرفته تا دشتهای پر برکت مغان (پارس آباد و گرمی) و دامنه های کوههای باغرو و خلخال همه جا را زیر پا می گذارند و با زحمات طاقت فرسا و تلاش و کوششی بی نظیر به مهاجرت می پردازند تا عسلی مرغوب و گوارا تولید نمایند که آمیخته با عطر پونه های وحشی و آویشن کوهساران باشد ، عسلی که هنگام چشیدن یادآور عطر نارنج و شکوفۀ اقاقیا باشد.

مسائل و مشکلات زنبورداران:امروزه زنبورداران هیر بدلیل خشکسالی های پیوسته و قهر طبیعت از یک سو و متأسفانه قیمت سرسام آور لوازم زنبورداری و مایحتاج زنبورداران اعم از موم ، شکر ، کندو ، طبق ، رمکه ، کرایۀ حمل و نقل و غیره از سویی دیگر ، دست به دست هم داده و متأسفانه صنعت زنبورداری و زنبورداران را به شدّت در تنگنا قرار داده است بطوریکه اکثر زنبورداران یا با ضرر و زیان شدید روبرو هستند و یا از گردونۀ زنبورداری خارج شده و خانه نشین و بیکار گردیده اند. بیماری های گوناگون کندوها نیز عامل دیگری است که هزینه های هنگفتی را به پای زنبورداران منطقه و کشور آورده است ،چه به لحاظ تلفات بیشمار کندوها و چه به لحاظ هزینه های دارویی و این متأسفانه در حالی است که زنبورداران منطقه کمترین اطلاعات از داروها و نحوۀ استفاده از آنها را ندارند ، تازه معلوم نیست درد چیست که درمان آن تجویز شود ، آیا دارو های گوناگون چینی و ترکیه ای و غیره که اغلب هم توسط افراد غیر حرفه ای فروخته می شوند ، آیا اصلا تناسبی با درد کندوهای عسل مبتلا دارد؟ و یا ... هزاران سؤال دیگر که متأسفانه همه و همه زندگی و معیشت زنبورداران هیر را به خطر انداخته است.

امید است به یاری خدا از طرف مسئولین امر تدبیری اندیشیده شود تا روزنۀ امیدی برای این قشر زحمت کش منطقه پیدا شود.

منبع:www.pooya-p.ir

نویسنده:پویا پاشایی  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : جمعه 24 آذر ماه 1391
  • 5001 بازدید
  • 0 نظر