فاصله 3 برابري تعداد كلوني‌ها و عسل توليدي

موضوعات : اخبار

فاصله 3 برابري تعداد كلوني‌ها و عسل توليدي كشور ناديده گرفتن 356 هزار ميليارد ريال ارزش گرده‌افشاني زنبورعسل
درحاليكه سالانه چهار هزار ميليارد ريال از توليد مستقيم عسل به اقتصاد كشور سود مي‌رسد و356 هزار ميليارد ريال ارزش غيرمستقيم در گرده‌افشاني گياهان دارد، زنبورداران از بي‌اعتباري در اين صنعت رنج مي‌برند و همچنان در انتظار كمك‌هزينه كوچ و تغذيه هستند.
از سوي ديگر به دليل فرسودگي زيرساختهاي اين صنعت و نبود برنامه‌ريزي مدون، فاصله سه برابري ميان تعداد كلوني و عسل توليدي كشور ايجاد شده و درحاليكه ايران رتبه چهارم تعداد كلوني زنبورعسل در جهان را دارد، در ميزان برداشت عسل رتبه يازدهم جهان را كسب كرده است.
به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در كشورهاي جهان 30 تا 50 كيلوگرم عسل از هر كلوني برداشت مي‌شود و در برخي كشورها حتي ميزان برداشت به 80 كيلوگرم هم مي‌رسد اما در ايران اگر زنبورداران 10 كيلوگرم عسل از هر كلوني برداشت كنند، خدا را هم شاكر مي‌شوند كه محصول بالايي داشته‌اند.
كه زنبورداران پايين‌ بودن عملكرد در اين صنعت را ناشي از عدم برنامه‌ريزي مدون و بي‌توجهي مسئولان به اين بخش مي‌داند.
درحاليكه تنها محصول اين صنعت برداشت عسل نيست بلكه عنصر گرده‌افشاني و حفظ توليدات كشاورزي و باغباني مهمترين دستاورد اين صنعت است كه اگر نباشد امنيت غذايي كشورمان به مخاطره مي‌افتد چراكه 90 درصد ارزش افزوده بخش كشاورزي ناشي از گرده‌افشاني است اما گرده‌افشاني هميشه ناديده گرفته شده است و به گفته مديرعامل اتحاديه زنبورداران با وجود مزيت‌هاي بالاي توليد عسل‌هاي دارويي در كشور و سهم بسزاي اين صنعت براي حفظ امنيت غذايي مسئولان بها و اعتباري قائل نيستند و سهم اين بخش از اعتبارات وزارت كشاورزي و توليد ناخالص ملي صفر است.
رييسي با ابراز تاسف از فرسودگي زيرساخت‌هاي صنعت زنبورداري و ضعف شديد در تخصيص منابع مالي، تاكيد دارد: بايد سهم زنبور عسل از منابع ناخالص ملي درنظر گرفته شود.
به گفته وي زنبورداري، صنعتي زودبازده و كارآفرين است و هم‌اكنون 62 هزار نفر در اين بخش فعال هستند و 300 هزار شغل وابسته به اين صنعت وجود دارد.
از سوي ديگر درحاليكه در ساير كشورها كشاورزان براي استقرار هر كندو در مزرعه‌شان 40 تا 50 دلار پرداخت مي‌كنند، در كشور ما هنوز اين فرهنگ جا نيفتاده است.
باتوجه به اينكه كاهش جمعيت زنبورعسل به عنوان يک حشره مفيد، باعث ازبين رفتن 40 تا 50 درصد توليدات گياهي، دامي، مراتع، جنگلها و گونه‌هاي جانوري مي‌شود، انتظار مي‌رود مسئولان كه از اهميت اين صنعت مفيد براي بخش كشاورزي آگاهي و اطلاع دارند، جايگاهي براي آن در مجموعه كشاورزي لحاظ كنند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 28 آبان ماه 1390
  • 3277 بازدید
  • 0 نظر