فرایند حل بره موم زنبور عسل در آب

موضوعات : اخبار

محقق كرجی فرایند حل بره موم زنبور عسل در آب را ابداع كرد
كرج - یكی از محققان موسسه تحقیقات علوم دامی ایران مستقر در كرج موفق به ابداع فرایند حل بره موم زنبور عسل در آب شد.
بره موم( Propolis) به بخشی از تولیدات جانبی زنبور عسل اطلاق می‌شود كه این حشره از صمغ درختان جمع آوری و پس از فعل و انفعالاتی به ماده ضد عفونی‌كننده تبدیل و از آن برای ضدعفونی سلول های پرورش نوزادان و سایر قسمت های داخل كندو استفاده می كند.
هوشنگ افروزان ابداع كننده این فرایند روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این ابداع با شماره 71082 در اداره ثبت شركتها و مالكیت صنعتی به ثبت رسیده است.
وی افزود: بره موم یكی از فرآورده های مهم زنبور عسل است كه به عنوان آنتی بیوتیك طبیعی و جایگزین آنتی بیوتیك شیمیایی در دام و انسان مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به فرایند قابل حل بودن بره موم زنبور عسل در آب افزود: می توان بره موم پودر شده را در آب مصرفی دام استفاده كرد كه جایگزین مناسبی به جای تزریق آن است.
افروزان خاطرنشان كرد: خواص آنتی اكسیدانی و ضد عفونی بره موم موجب شده در بسیاری از كشورهای اروپایی و آمریكایی، ژاپن، ‌چین، روسیه و استرالیا این فراورده به صورت قرص، كپسول، پماد، خمیر دندان و كرم ضدآفتاب در بسته بندیهای مشابه داروهای شیمیایی در داروخانه ها عرضه شود.
وی با تاكید بر شناساندن ارزش دارویی این محصول به محققان، زنبورداران و داروسازان گفت: این موسسه آمادگی دارد درزمینه علمی برای تولید وگسترش صنعتی و نیمه صنعتی این محصول با سرمایه‌گذاران و دیگر مراكز دانشگاهی و تحقیقاتی دراین بخش همكاری كند.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 18 آبان ماه 1390
  • 3902 بازدید
  • 0 نظر