مركز تحقيقات عسل در استان اردبيل

موضوعات : اخبار

استاندار: مركز تحقيقات عسل در استان اردبيل ايجاد شود

اردبيل - استاندار اردبيل با اعلام راه اندازي آزمايشگاه بررسي كيفيت عسل در اردبيل، خواستار ايجاد مركز تحقيقات عسل در اين استان شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ،سيد حسين صابري چهارشنبه شب در جلسه كارگروه تخصصي سلامت و امنيت غذايي افزود:از آنجايي كه استان اردبيل بزرگترين مركز توليد كننده عسل در كشور مي باشد ، لذا داشتن يك مركز تحقيقاتي علمي در اين زمينه در استان ضروري به نظر مي رسد.

وي خاطرنشان كرد:با راه اندازي چنين مراكز تحقيقاتي براي محصولات كشاورزي ودامي به ويژه عسل محصولات استاندارد با ارزش افزوده مطلوب در استان توليد مي شود .

استاندار اردبيل با اعلام اينكه مركز توليد كننده عسل ناسالم (تقلبي )در اردبيل و گيلان شناسايي و جمع آوري شده است ،افزود:اين مركز با پيگيري هاي رسمي و غير رسمي از سوي دو استان اردبيل و گيلان شناسايي و فعاليت آن متوقف شد.

صابري با اشاره به نزديك شدن فصل تابستان و ورود مسافر و گردشگر به استان افزود:بايد آمادگي لازم براي ميزباني را داشته باشيم و در اين خصوص كنترل مواد غذايي دكه ها ، چهارچرخ ها و ... بايد مورد توجه مراكزبهداشتي قرار گيرد.

وي با تاكيد بر جلوگيري از عرضه مرغ زنده در برخي از شهرها و مراكز استان خاطرنشان كرد:اين موضوع در برخي مواقع باعث ايجاد اشكالاتي در نوع ذبح شرعي و بهداشتي مرغ مي شود كه بايد مورد توجه فرمانداران مناطق مختلف استان قرار گيرد.

وي خواستار تشكيل شوراي سلامت در شهرستان ها در آستانه ورود به فصل گردشگري با هدف بازرسي از مراكز توليد و عرضه مواد غذايي شد.

استاندار اردبيل در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر تمركز زدايي از ترافيك محله سرچشمه و مطب پزشكان اردبيل اعلام كرد: وجود ترافيك و شلوغي در اين محله علاوه بر ايجاد بي نظمي ممكن است باعث بروز مسائل ديكري نيز در اين محله شود كه بايد اين موضوع مورد توجه دست اندركاران ، شهرداري اردبيل ، دانشگاه علوم پزشكي وسازمان نظام پزشكي قرار گيرد.

وي خاطرنشان كرد:متوليان امر از جمله اعضاي شوراي شهر ، پزشكان و شهرداري تلاش نمايند با برنامه ريزري و حدود 50 درصد از مطب هاي موجود در سرچشمه را به حواشي شهر و مناطقي كه خود پزشكان مايل مي باشند، انتقال دهند .

صابري اعلام كرد: خيابان هاي سرچشمه براي جمعيت آن زمان اردبيل طراحي شده و در حال حاضر جوابگوي جمعيت فعلي نمي باشد .

وي افزود: با انتقال جمعي از پزشكان به محلات ديگر شهر در دوره اي دو ساله از شلوغي و ترافيك مركز شهر كاسته خواهد شد.

استاندار اردبيل در ادامه با اشاره به ابهام به وجود آمده از وجود دامداري در حاشيه تصفيه خانه آب شرب اردبيل مبني بر آلوده ساختن آب شرب اعلام كرد:اين واحد دامداري از آنجايي كه در پايين دست قرار دارد و آب در اين مرحله تصفيه شده و وارد لوله انتقال آب شده است ، هيچ نوع اثر آلايندگي ندارد.

صابري ادامه داد :اگرچه ممكن است اين واحد دامداري آلودگي زيست محيطي به دليل وجود رودخانه در نزديكي آن به دنبال داشته باشد ولي در اين خصوص نيز ما آماده همكاري و واگذاري زمين و يا تغيير كاربري واحد دامي ياد شده به يك واحد غيرآلاينده با موافقت مالك آن هستيم.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 28 خرداد ماه 1390
  • 7813 بازدید
  • 0 نظر