ناکارآمدي صندوق بيمه محصولات کشاورزي؛

موضوعات : اخبار

ناکارآمدي صندوق بيمه محصولات کشاورزي؛
اعتبارات بيمه زنبورداران را به اتحاديه توليدي واگذار کنيد
خبرگزاري موج - رييس اتحاديه زنبورداران گفت: به دليل ناکارآمدي صندوق بيمه محصولات کشاورزي، اعتبارات اين مجموعه را به تشکل هاي توليدي واگذار کنيد.
عفت رييسي سرحدي، رييس اتحاديه زنبورداران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: سال گذشته مصوب شد از محل اعتبارات هدفمندي يارانه ها، 85 درصد سهم بيمه زنبورداران توسط دولت به صندوق بيمه محصولات کشاورزي پرداخت شود.
وي افزود: به دليل نگاه بسته اين صندوق، از 5 ميليون و 100 هزار کندوي موجود در کشور، فقط 456 هزار و 79 کندو تحت پوشش بيمه قرار گرفته اند.
رييسي سرحدي درباره دليل عدم اقبال زنبورداران به بيمه کندوها در شرايطي که دولت 85 درصد سهم بيمه آنها را پرداخت مي کند، گفت: اگر زنبورداران 10 ميليون تومان خسارت ببينند، اين صندوق فقط 1 ميليون تومان غرامت به آنها پرداخت مي کند.
وي اضافه کرد: زنبورداران براي دريافت غرامت از صندوق بيمه محصولات کشاورزي به قدري بايد تردد داشته باشند که عطاي دريافت غرامت را به لقاي آن مي بخشند.
رييس اتحاديه زنبورداران تصريح کرد: کارشناسي هاي غلط و در نظر گرفتن کسورات مديريتي براي زنبورداران، دريافت خسارت را با مشکلات عديده اي مواجه کرده است.
وي ادامه داد: صندوق بيمه محصولات کشاورزي براي فرار از پرداخت غرامت به زنبورداران همواره توپ را به زمين توليدکننده انداخته و وي را به ضعف مديريتي متهم مي کند.
رييسي سرحدي افزود: چگونه ممکن است يک زنبوردار نمونه که لوح تقدير از مسئولان بخش کشاورزي دريافت کرده مشمول بند کسورات مديريتي صندوق بيمه شود و به دليل ضعف مديريتي، غرامت به وي پرداخت نشود.
وي تاکيد کرد: صندوق بيمه روز به روز ناکارآمدتر مي شود بنابراين بايد آن را به توليدکنندگان و اتحاديه هاي توليدي واگذار کرد.
رييس اتحاديه زنبورداران خاطر نشان ساخت: طبق قانون، تشکل ها مي توانند صندوق بيمه داشته باشند، بنابراين دولت بهتر است اعتباراتي که براي بيمه زنبورداران به اين صندوق بيمه را به خود تشکل ها اختصاص دهد.
وي از تشکيل صندوق حمايت از توسعه سرمايه گذاري صنعت زنبورداري خبرداد و افزود: درخواست زنبورداران از دولت آن است که سهم صنعت زنبورداري براي بيمه کندوها را به اين صندوق واريز کند.
رييسي سرحدي تاکيد کرد: اتحاديه هاي توليدي سريعتر و روان تر به توليدکنندگان کمک کرده و بهتر با آنها همکاري مي کنند.
وي با انتقاد از واردات بي رويه به کشور، اذعان داشت: در حال حاضر ملکه زنبور عسل، ژل رويال، ابزار آلات صنعت زنبورداري و عسل به کشور وارد مي شود.
رييس اتحاديه زنبورداران ادامه داد: در حالي که ايران قادر است تمامي اين موارد را در داخل توليد کرده و حتي صادرات نيز داشته باشد، چرا بايد چنين محصولاتي به کشور وارد شود.
وي گفت: واردات اين اقلام به کشور، سبب شيوع بيماري در زنبورستان ها مي شود، بنابراين از دولت درخواست داريم تا جلوي اين روند را بگيرد.



  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 26 ارديبهشت ماه 1391
  • 3899 بازدید
  • 0 نظر