واسطه‌ها، انگيزه توليد عسل را از زنبوردارا?

موضوعات : اخبار

واسطه‌ها، انگيزه توليد عسل را از زنبورداران پلدختري گرفته‌اند    
شهرستان پلدختر با توليد سالانه 60 تن عسل يكي از قطب‌هاي توليد عسل در استان لرستان است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه لرستان، عسل خاصيت‌هاي زيادي دارد از جمله خاصيت آنتي بيوتيکي دارد و سرشار از مواد معدني از قبيل کلسيم، سولفور، آهن، روي، پتاسيم و منيزيم و حاوي ويتامين‌هاي a، b1، b2، b3، b5 و c است. عسل هم‌چنين يکي از بهترين مکمل‌هاي غذايي محسوب مي‌شود که خواص دارويي زيادي دارد. اين ماده مغذي داراي خواص شگفت‌انگيز بسياري است و مصرف آن به تمام گروه‌هاي سني توصيه شده است. تحقيقات حاکي از اين است که هر چه عسل تيره‌تر باشد، خاصيت آنتي اکسيداني آن بيشتر بوده و از ابتلا به سرطان جلوگيري مي‌کند. نبايد از قند و شيريني عسل طبيعي ترسيد و آن را به خاطر شيرين بودن مصرف نکرد. در حقيقت، عسل خواص شگفت‌انگيزي براي سلامتي اعضاي بدن دارد، از جمله مي‌توان به مواردي همچون پيشگيري از حملات قلبي، التيام زخم‌ها و افزايش انرژي بدن اشاره کرد.
عسل هم‌چنين سرشار از گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. علاوه بر موارد ذكر شده در حد كمي مس، يد و روي نيز در عسل وجود دارد و اين ماده مغذي يك ضدعفوني كننده طبيعي است.
پلدختر با داشتن پتانسيل‌هاي بالا در زمينه توليد عسل تاکنون آن چنان که بايد نتوانسته است از اين ظرفيت استفاده كرده و بهره اقتصادي ببرد.
"حيدر حيدري"، يك توليدکننده عسل در پلدختر به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: تشخيص عسل طبيعي و غيرطبيعي از طريق مزه کردن غيرممکن است. براي مصرف‌کننده يک راه بيشتر وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهايي است که بدن در اختيارش گذاشته است. با چشمانش شکل ظاهري عسل را ارزيابي مي‌کند، با بيني‌اش آن را بو مي‌کند و با زبانش آن را مزه مي‌کند.
وي ادامه داد: اگر مجموعه خصوصيات، باب طبع فرد بود و اگر عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، آن عسل واقعي است و ارزش آن را دارد که بهايش را در حد معقول بپردازد.
حيدري گفت: مزه، عطر، طعم، رنگ و بوي عسل فقط مربوط به گل هر منطقه است و به نژاد زنبورعسل بستگي ندارد، نوع نژاد فقط در پرکاري و کم‌کاري تاثير دارد.
اين توليدکننده عسل عنوان کرد: شرايط و توپوگرافي منطقه اين امکان را فراهم مي‌کند که عسل و به طور کلي بخش زنبورداري در پلدختر را توسعه داد.
وي تصريح كرد: متاسفانه علي‌رغم اين كه تمامي شرايط جهت توسعه و بهره‌برداري كامل از اين ظرفيت در شهرستان وجود داشته، ولي متاسفانه آن چنان كه بايد برخي مسئولان امر توجه خاصي به آن نمي‌كنند.
اين توليدكننده با انتقاد از اين كه در تمامي شرايط تنها كساني در بخش زنبورداري متضرر مي‌شوند كه تمام درآمدشان از اين راه حاصل مي‌شود، عنوان كرد: چرا مسئولان به ما كه توليدكننده محصولي همچون عسل كه خواص زيادي دارد، به عنوان تنها يك بهره‌بردار نگاه مي‌كنند، در كنار اين مشكل متاسفانه عسل طبيعي در بازار به فروش نمي‌رسد و همين امر باعث شده مردم كمتر رغبتي به خريد آن داشته باشند.
حيدري گفت: مشكل ديگر توليدكنندگان عسل شهرستان وجود واسطه‌هاست كه اين امر باعث شده خود توليدكنندگان چندان رغبتي به توليد گسترده نداشته باشند، چرا بايد من توليدكننده با تمامي مشكلات عسل توليد كنم، ولي واسطه‌ها با قيمت نازل آن را از من خريداري كنند. آيا زمان آن نرسيده كه تمهيداتي خاص از جمله ر‌اه‌اندازي بازارچه دايمي عسل در شهرستان اتخاذ شود.
"عباس ميرهاشمي"، كارشناس غذا و دارو نيز عسل را از غذاهاي اعجاز برانگيز دانست كه در قرآن در سوره نحل به آن اشاره شده است.
وي گفت: عسل داراي 15 نوع قند است و طيف عظيمي از آنزيم‌ها و ويتامين‌ها را در خود دارد و به همين خاطر مي‌تواند در رشد بدن و هضم غذا موثر باشد.
كارشناس غذا و داروي شبكه بهداشت پلدختر با اشاره به خواص دارويي عسل، ايجاد اشتها و رفع نفخ شكم، تصفيه خون، ترميم زخم‌ها و جلوگيري از اسنداد رگها در بزرگسالان را از خواص دارويي عسل برشمرد.
"سيد مجتبي شاهرخي"، كارشناس مسئول امور دام و طيور جهادكشاورزي پلدختر هم وجود مناطق ييلاقي و قشلاقي را خاص شهرستان پلدختر دانست و گفت: بيشترين زنبورستانها در ميانكوه شرقي به خصوص نواحي دره سيد و طايي از توابع بخش معمولان قرار دارند.
وي وجود گياهاني همچون گون، شيرشيرك(فوفيون) و كلزا را عامل توليد عسل مرغوب در شهرستان پلدختر عنوان كرد و افزود: عسل اكاليپتوس خاص اين شهرستان است كه علاوه بر ارزش غذايي، خاصيت دارويي و درماني نيز دارد و مي‌تواند در درمان انواع حساسيتها، آنفلوانزا و سرماخوردگي موثر باشد.
مدير جهاد كشاورزي پلدختر نيز در اين رابطه به خبرنگار ايسنا، گفت: در حال حاضر حدود 8200 كندو زنبورعسل در نقاط مختلف پلدختر وجود دارد كه 72 نفر مشغول كار در اين زنبورستانها هستند.
"علي خادمي"، تنوع آب و هوايي، وجود 200 هزار هكتار مرتع با گياهان گوناگون را عامل توسعه زنبورداري شهرستان دانست و ادامه داد: جهادكشاورزي آمادگي دارد در جهت ايجاد اشتغال جوانان، زمينه مناسب را فراهم کند.
وي خشكسالي‌هاي پي در پي و ورود ريزگردها از كشورهاي عربي به شهرستان را از عوامل خسارت به زنبورداران در دو سال گذشته عنوان كرد و گفت: اگر شرايط مناسب فراهم شود، ميزان توليد به جاي 60 تن به 90 تن در سال خواهد رسيد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 27 دي ماه 1390
  • 2053 بازدید
  • 0 نظر