کشف علت مرگ زنبورهای عسل توسط محققان

موضوعات : اخبار

کشف علت مرگ زنبورهای عسل توسط محققان

محققان دانشگاه کارولینای شمالی، نوعی مگس انگلی را عامل احتمالی مرگ زنبورهای عسل در آمریکا اعلام کردند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جمعیت زنبورهای عسل در مناطق مختلف آمریکا بطور ناگهانی کاهش یافتند که این مسأله باعث نگرانی شدید مقامات کشاورزی این کشور بویژه در ایالت کالیفرنیا به عنوان مهمترین تولید کننده میوه و سبزیجات آمریکا شد.
محققان دانشگاه کارولینای شمالی تحقیقات خود را در خصوص علت ناپدید شدن ناگهانی زنبورهای عسل آغاز کردند. نتایج این تحقیق که در ژورنال علمی PLoS One‌ درج شده است، مگس های انگلی را تهدید جدی برای زنبورهای عسل عنوان می‌کند.
محققان هنوز نتوانسته‌اند بطور دقیق علت نابودی کلونی زنبورهای عسل و روش پیشگیری از آن را بیابند. به نظر می‌رسد تلفیقی از چند فاکتور شامل آلودگی آفت کش‌ها،‌ انگل، قارچ و ویروس‌ها در کنار کم بودن میزان شکوفه ها در مرگ و میر زنبورهای عسل دخالت داشته است.
بر اساس نتایج تحقیق صورت گرفته، تلفیقی از انگل‌ها، پاتوژن ها و سایر عوامل استرس زا باعث مرگ ناگهانی زنبورهای عسل شده است که در این بین نقش مگس انگلی بیش از سایر عوامل بوده است.
مگس فورید (apocephalus borealis) در نزدیکی کندوهای زنبور عسل در سانفرانسیسکو کشف شدند. این مگس انگلی تخم‌های خود را در شکم زنبور عسل قرار می‌دهد. لارو مگس در بدن زنبور رشد و تغذیه می‌کند. در این حالت زنبور عسل توانایی خود را برای تفکر و جهت یابی از دست می دهد. زنبورهای آلوده شب هنگام کندو را ترک کرده و در مدت کوتاهی می‌میرند و مگس بالغ از بدن آنها خارج می شود.
چند سال قبل نیز آزمایش مشابهی صورت گرفته بود. یک استاد بیولوژی تعدادی زنبور عسل را درون یک ویال قرار داد. پس از یک هفته در اطراف زنبورهای عسل مرده زنبورهای شفیره مگس انگلی شکل گرفته بود. مگس انگلی با تغذیه از زنبورهای عسل باعث مرگ آنها شده بود.
بر اساس گزارش وزارت کشاورزی آمریکا از سال 2006 حدود 30 درصد کلونی زنبورهای عسل درمناطق مختلف این کشور از بین رفتند، درحالیکه این میزان در سالهای قبل بدلیل آفات و بیماریهای مختلف 15 درصد اعلام شده بود.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : پنجشنبه 22 دي ماه 1390
  • 10757 بازدید
  • 0 نظر