2 برابر شدن برداشت عسل در سال جاري

موضوعات : اخبار

مديرعامل اتحاديه زنبورداران خبر داد: 2 برابر شدن برداشت عسل در سال جاري هنوز بسته حمايتي براي صنعت زنبورداري اختصاص نيافته است

مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران از دو برابر شدن توليد عسل در سال جاري خبر داد و گفت: ‌با وجود وعده‌هاي داده شده براي تامين بسته حمايتي به صنعت زنبورداري هنوز هيچ اعتباري از محل هدفمندي يارانه‌ها اختصاص نيافته است.

عفت رييسي سرحدي در گفت‌وگو با خبرنگار دامپروري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: براساس بسته حمايتي اعلام شده براي صنعت زنبورداري 45 هزار نفر زنبوردار تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي قرار خواهند گرفت كه 10 درصد حق بيمه از محل هدفمندي يارانه‌ها و 17 درصد از سوي زنبورداران تامين مي‌شود.

رييسي افزود: از يك ماه پيش فهرست 45 هزار نفر زنبوردار براي بيمه اجتماعي به سازمان تامين اجتماعي و ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها معرفي شده است اما تاكنون تامين اعتبار نشده و زنبورداران هنوز بيمه نشده‌اند.

مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران گفت: بر اساس بسته‌ حمايتي در نظر گرفته شده براي اين بخش، بايد براي تامين نهاده و هزينه كوچ اعتبار از محل هدفمندي يارانه‌ها اختصاص يابد اما با گذشت 10ماه از اجراي اين قانون و پيگيري‌هاي صورت گرفته هنوز معاونت راهبردي رياست جمهوري بودجه و اعتبار تخصيص نكرده است.

وي با اشاره به افزايش هزينه‌هاي توليد، اظهار كرد: شكر از كيلويي 480 تومان به هزار و 200 تومان رسيده است. هزينه حمل و نقل نيز 30 درصد و قيمت دارو 100 درصد افزايش يافته در حالي كه قيمت عسل 10 درصد گران شده است.

رييسي همچنين از افزايش توليد عسل در سال جاري خبر داد و گفت:‌ سال گذشته از هر كندو پنج كيلوگرم عسل برداشت شد كه امسال با افزايش دو برابري توليد عسل به 10 كيلوگرم رسيد، البته هنوز با نرم كشور كه 13 كيلوگرم است فاصله داريم.

مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران با اشاره به وجود 45 ميليون كندو عسل در كشور گفت: امسال 45 هزار تن عسل توليد شده است.

وي خاطرنشان كرد: همه عسل توليدي در دوره اول برداشت بوده و دوره دوم به دليل زياد بودن بارندگي و نامناسب شدن شرايط آب و هوايي عسل برداشت نشد و تا آخر سال نيز توليد عسل نخواهيم داشت.

رييسي تصريح كرد: با توجه به تنوع گياهي موجود در كشور و زنبورداران بسيار با تجربه، مي‌توانيم توليد بالاتري داشته باشيم اما كندوها فرسوده هستند و ميزان بهره‌وري پايين است. از سوي ديگر هيچ حمايتي از سوي مسئولان مربوطه صورت نمي‌گيرد و زيرساخت‌هاي اين صنعت ضعيف است.

مديرعامل اتحاديه سراسري زنبورداران با گلايه از عدم فرهنگ‌سازي مصرف عسل در كشور، گفت: مصرف سرانه عسل در ايران نيم كيلو است در حالي كه در كشورهاي پيشرفته همچون آلمان دو كيلو و نيم و در ژاپن دو كيلو است.

وي تصريح كرد:‌ در كشورهاي پيشرفته عسل به عنوان جانشين شيرين‌كننده و مكمل در صنايع آبميوه، نوشابه، بيسكوييت و ... استفاده مي‌شود كه هم براي سلامتي جامعه مفيد است و هم حمايت از بخش توليدي اين كشورها محسوب مي‌شود.

رييسي خاطر نشان كرد: 14 تا 22 آبان ماه جاري جشنواره عسل و نقش آن در سلامت جامعه در استان البرز برگزار خواهد شد.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : يكشنبه 20 شهريور ماه 1390
  • 2825 بازدید
  • 0 نظر