60 هزار نوار ضد انگل بر زنبورستان‌های کردستا

موضوعات : اخبار

به منظور جلوگیری از بیماری‌های انگلی
60 هزار نوار ضد انگل بر زنبورستان‌های کردستان قرار گرفت

خبرگزاری فارس: مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: به منظور جلوگیری از بیماری‌های انگلی 60 هزار نوار ضد انگل بر زنبورستان‌های استان قرار گرفت.
خبرگزاری فارس: 60 هزار نوار ضد انگل بر زنبورستان‌های کردستان قرار گرفت

کامران زیباکردار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: بیماری کنه وارونه یکی از بیماری‌های انگلی است که به منظور جلوگیری از این بیماری در زنبورستان‌های استان این نوارها نصب شده است.

وی با اشاره به اینکه استان کردستان یکی از استان‌های آبی کشور است، افزود: برای نخستین بار در کشور واکسیناسیون علیه بیماری استرپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوزیس توسط متخصصان استان کردستان انجام شد.

مدیرکل دامپزشکی کردستان از اجرای طرح پایش طیور در 40 روستا و مرغداری‌های استان به منظور جلوگیری از آنفولانزای فوق حاد پرندگان خبر داد و تصریح کرد: این طرح به صورت راندوم در 10 مرغداری صنعتی استان اجرا شده است.

زیباکردار اعلام کرد: در اجرای طرح پایش طیور 6 هزار و 399 نمونه آزمایش از واحدهای مرغداری استان انجام شد که خوشبختانه تاکنون هیچ نوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.

وی بیان کرد: در شش ماهه نخست امسال در اجرای طرح واکسیناسیون سراسری طیور بومی 450 هزار از طیور استان واکسینه شده است.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال 8 هزار تن انواع فرآورده‌های خام دامی کنترل و نظارت شده است، اضافه کرد: در حال حاضر 89 مرکز بخش خصوصی، درمانگاه، داروخانه، مایه‌کوبی و مراکز پخش دارو در سطح استان فعالیت می‌کنند.

زیباکردار با اشاره به اینکه 198 خودروی دارای پروانه برای حمل فرآورده‌های خام دامی وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد  106 دستگاه خودرو ویژه حمل دام و طیور زنده هستند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان در ادامه با بیان اینکه سگ و دام‌های بدون صاحب در کردستان معدوم می‌شود، افزود: با اجرای این کار شاهد کاهش تعداد سگ‌های ولگرد در استان هستیم.  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 26 مهر ماه 1391
  • 2844 بازدید
  • 0 نظر