زنبور زرد یا گرگ زنبور عسل و زنبور قرمز

موضوعات : بیماریها

زنبور زرد یا گرگ زنبور عسل و زنبور قرمز


زنبورها به انواع مختلف تقسیم می شوند. بعضی از انواع آنها با سرسختی وارد كندو شده و مقداری از عسل آن را دزدیده و صرف تغذیه خود و نوزادانشان می كنند.
عده ای دیگر به خود زنبور عسل علاقمندند. بدین طریق كه با وجود داشتن قدی برابر زنبور عسل آنها را شكار می كنند. این زنبورها در نزدیكی كندو كمین كرده و زنبور عسلی را كه می خواهد وارد كندو شود و یا از آن خارج گردد غافلگیر نموده و با آرواره های تیزشان به سرعت سرش را می برند. آنگاه بدنش را با خود به داخل سوراخی كه قبلا در زمین یا تنه ی درخت ها یا جای دیگر آماده نموده اند حمل می كنند. در آنجا به كمك نیش درازشان تخمی در داخل شكم زنبور عسل سربریده می گذارند. تخم مزبور بزودی تبدیل به لارو شده و تا پایان مراحل مختلف دگردیسی خود از همین لاشه ی زنبور عسل تغذیه می نماید تا بزرگ و قادر به پرواز گردد.
زنبور درشت قرمز هم از دشمنان خود زنبور عسل است و از گوشت آن تغذیه می كند. برای از بین بردن زنبور قرمز و زنبور زرد معمولا به طریق زیر عمل می نمایند. گلدانی به قطر  15 سانتیمتر باید تهیه كرده از سوراخ كف آن سیمی از خارج به داخل آن عبور داد. مقداری جگر تازه در انتهای سیم یعنی داخل گلدان گذاشته و مجموعه را وارونه در نزدیكی كندو آویزان كرد. زنبور عسل علاقه ای به جگر ندارد ولی زنبور زرد و زنبور قرمز فوری جذب آن شده و به داخل گلدان می روند و مشغول خوردن جگر می گردند. حال باید آنقدر صبر كرد تا به اندازه كافی زنبور در داخل گلدان جمع گردد آنگاه یك شعله را زیر گلدان برده و فقط 2 ثانیه آنجا نگهداشت. شعله پرهای همه زنبورها را می سوزاند كه در نتیجه همه آنها بر روی زمین می افتند. در این وقت می توان آنها را لگدمال نموده و كشت. هرگاه شعله بیش از 2 ثانیه زیر گلدان نگهداشته شود جگر پخته و خاصیت جذب زنبورهای زرد و قرمز را از دست می دهد.
راه دیگر مبارزه پیدا كردن لانه ی آنها و سمپاشی شبانه به وسیله حشره كشها است كه البته این كار قدری مشكل است چون ممكن است كه لانه هایشان در فاصله 1 یا 2 كیلومتری زنبورستان درست شده باشند كه پیدا كردن آنها محتاج صرف وقت زیادی است ولی اگر برحسب اتفاق دیده شدند سمپاشی شبانه با حشره كش ها راه خوبی برای از بین بردن آنهاست. البته استفاده از كلاه و توری هنگام سمپاشی را توصیه می كنیم چون این زنبورها حتی در تاریكی شب به شخص سمپاش حمله ور شده نیش خواهند زد.

وسپا ماندارينا


منبع : کتاب زنبور عسل و پرورش آن از دکتر شهرستانی, پدر زنبور داری ایران  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد ماه 1392
  • 15212 بازدید
  • 9 نظر