توليد سالانه 2100 تن عسل در فارس

موضوعات : اخبار

توليد سالانه 2100 تن عسل در فارس


خبرگزاري موج -توليد سالانه 2100 تن عسل در فارس معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي فارس گفت: 4 هزار و يك‌صد زنبورستان و 300 هزار كلني زنبور عسل در فارس وجود دارند كه ميزان توليد آنها در سال حدود 2 هزار و يك‌صد تن است.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان فارس، اسدالله اسماعيل‌پور در نخستين كارگاه آموزشي نقش مديريت در پرورش كلني‌هاي زنبور عسل اظهار داشت: در شرايط فعلي و با توجه به قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، بايد به بحث بهره‌وري و توليد اقتصادي نگاه ويژه داشت و سعي كرد تا با ارتقاي بهره‌وري و آموزش بتوان به توليدي رسيد كه اقتصادي باشد.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي فارس بر تقويت هرچه بيشتر تشكل‌ها و مشاركت جمعي تأكيد كرد و افزود: كار، تلاش و توليد در تشكل‌ها بيشتر تبلور پيدا مي‌كنند و زماني كه روح كار و مشاركت دسته جمعي حاكم باشد، مشكلات ساده‌تر برطرف شده و فعاليت‌ها بيشتر اثربخش مي‌شود.

وي اضافه كرد: براي اين كه ما بتوانيم از تمام ظرفيت‌هاي توليد در صنعت زنبورداري اين استان استفاده كنيم بايد شركت تعاوني و اتحاديه قوي در اين مورد داشته باشيم.

اسماعيل‌پور ادامه داد: استان فارس در پرورش ملكه زنبور عسل و توليد عسل داراي ظرفيت‌هاي مطلوبي است و براساس آماربرداري از كلني‌هاي زنبور عسل در مهر ماه سال جاري، در حدود 4 هزار و يك‌صد زنبورستان و 300 هزار كلني زنبور عسل در فارس وجود دارند كه ميزان توليد آنها در حدود 2 هزار و ?. ????>?>???>?g.. ????>?>???>?OT_X VCD ???>?>W??4?g?SD_X VCD ???>?>W??4?g??CANDATADAT ???>?>W??4?gaS?ا در استان گيلان دارد و زنبور داران اين شهرستان در زمينه توليد عسل در رتبه سوم كشوري قرار يارانه ها دارند. وي ارزش اقتصادي عسل توليدي زنبورداران و توليد كنندگان روستايي اين شهرستان را بالغ بر 53 ميليارد ريال ذكر كرد وافزود: بخشي از عسل توليد شده در شهرستان تالش در سال جاري به بازار هاي مصرف خارجي عرضه شده است. وي گفت: بر اساس آمارگيري سال جاري زنبورستان هاي استان گيلان تعداد 82 هزار كلني زنبور عسل شمارش شده و هم اكنون 605 نفر بهره بردار در شهرستان تالش به امر پرورش زنبور عسل و توليد اين ماده مغذي مشغول هستند. وي گفت: 545 نفر از اين بهره برداران عضو تعاوني زنبورداري شهرستان تالش و 60 نفر آنها نيز عضو تعاوني زنبورداران آستارا مي باشند.
www.magiran.com  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : دوشنبه 2 اسفند ماه 1389
  • 4841 بازدید
  • 0 نظر