زنبورهای وحشی، گرده افشانانی کارآمد

موضوعات : اخبار

زنبورهای وحشی، گرده افشانانی کارآمد

در چند سال اخیر، صاحبان کندوهای زنبور عسل به دلیل اختلال متلاشی شدن کندو (CCD) که به جمعیت زنبورهای عسل صدمه وارد کرده، گرفتار معضلاتی شده اند.

 به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی، تحقیق جدیدی که در سالنامه انجمن حشره شناسی آمریکا انتشار یافته، حاکی است که زنبورهای وحشی که تحت تاثیر CCD قرار نمی­گیرند، می­توانند یکی از گزینه­های انجام خدمت گرده افشانی باشند.

محققان در این تحقیق سه ساله با استفاده از تله و مشاهده مستقیم، 166 گونه زنبور را شناسایی کردند که 112 تای آنها در فصل شکوفه­زنی گیاه مورد مطالعه سته آبی (blueberry) فعال بودند. بسیاری از این گونه­های زنبور در قیاس با زنبورهای عسل به گل بیش­تری سر می­زنند و گرده زیادتری جابه­جا می­کنند.

از این­جا می­تواتن به بغداران کمک کرد تا بدانند چه نوع زنبورهایی در مزرعه هستد تا بتوانند در مورد اصلاح روش مدریت مزرعه به منظور کمک به تقویت جمعیت طبیعی زنبورها تصمیم بگیرند. اکثر زنبورهای وحشی به عکس زنبورهای عسل که در کندو زندگی می­کنند به صورت منفرد در خاک یا در سوراخ چوب­ها یافت می­شوند. محققان راه­هایی برای مدیریت زنبورهای گروه دوم (از جمله چندین گونه زنبور بنا) پیشنهاد کردند. با استفاده از چوب بامبو و سوراخ کردن آن می­توان به راحتی سکونتگاهی برای این زنبوران فراهم نمود. هم­چنین ایجاد حفره­هایی با اندازه­های مختلف در چوب نیز مناسب است.

زنبورهای وحشی در این تحقیق به جز گیاه سته آبی به سراغ گیلاس، سیب و بداغ آمریکایی (Cranberry) نیز رفتند.

در حال حاضر از زنبور بنا (mason bee) برای گرده­افشانی باغ­های گیلاس استفاده می شود.

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 1 دي ماه 1389
  • 3557 بازدید
  • 1 نظر