زنبورها کمترین فاصله میان گلها را انتخاب می

موضوعات : اخبار

زنبورها کمترین فاصله میان گلها را انتخاب می کنند

اگرچه بخش قابل توجهی از جا به جایی گرده افشانها به صورت خطی و در جهات مستقیم است، اما زنبور عمدتاً بعد از رفتن به سراغ یک گل به نزدیکترین گل در مجاورت آن می رود.

 به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی، زنبورهای عسل معمولاً به طور مستقیم از گلی به خوشه­های گل مجاور در همان ردیف می­روند. مسیر پرواز زنبورها تاثیر مستقیمی بر توانایی آنها در جستجوی گرده و ایجاد "جریان ژن" دارد. باروری و تولید بذر با جابه­جایی گرده از یک گیاه به گیاه دیگر تحقق می­یابد. بررسی جریان ژن به دلیل معرفی ارگانیسمهای اصلاح ژن شده توجه فراوانی را به خود جلب کرده است.

دانشمندان، متخصصان اصلاح نباتات و پرورش­دهندگان گیاهان در جستجوی فهم الگوهای پرواز زنبورهای عسل، زنبورهای درشت و دیگر حشرات گرده­افشان هستند تا بر تولید و سلامت محصولات خود بیفزایند.

محققان دانشگاه ایلینویز و کارولینای شمالی به بررسی جابه­جایی گرده­افشانها در ردیفهای کشت هندوانه پرداختند. این بررسی مشخص کرد ارزیابی جریان گرده می­تواند الگوی حرکت زنبورها و جریان ژن در هندوانه را نشان دهد.

به گفته یکی از محققان: اگرچه بخش قابل توجهی از جابه­جایی گرده­افشانها به صورت خطی و در جهات مستقیم است، اما زنبور عمدتاً بعد از رفتن به سراغ یک گل به نزدیکترین گل در مجاورت آن می­رود.

 مترجم: سید محسن سنجری

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 1 دي ماه 1389
  • 2762 بازدید
  • 0 نظر