عسل و درمان ان

موضوعات : تغذیه

عسل و بيماري قلبي:عسل به دليل داشتن گلوکز که سهل التجزيه و انرژي زاست، تاثير بسيار مهمي روي عضلات قلب در انواع بيماري هاي قلبي دارد و از طرفي باعث تحريک و تقويت قلب، گشاد شدن رگها مي شود. همچنين عسل جريان خون را افزايش مي دهد، فشار خون را تنظيم کرده و از سکته قلبي جلوگيري مي نمايد.
عسل به کمک دياستازهايش چربي هاي اطراف قلب را آب مي کند. به همين دليل مصرف آن به سالخوردگان و بيماران قلبي توصيه مي گردد. مصرف يک ليوان شربت عسل ولرم ( عسل محلول در آب ميوه ) قبل از خواب براي درمان بي خوابي بيماران قلبي بسيار مناسب است.

عسل و بيماري هاي دستگاه گوارش و روده:عسل در بکار انداختن دستگاه گوارش بسيار مفيد است؛ باعث کاهش اسيدهاي اضافه معده مي گردد. عسل به عنوان دارو براي درمان زخم معده، ورم معده و روده مؤثر است. به علت داشتن آهن و منگنز به هضم غذا کمک کرده و ترشح شيره معده را به حالت طبيعي برمي گرداند . دردهاي معده را از بين مي برد.
اسيدهاي درون عسل به ويژه اسيد فرميک با تخمير و ترشي روده مبارزه کرده در درمان و عفونت هاي روده بسيار مؤثز است. براي بيماران گوارشي بهتر است دو ساعت قبل از
ناهار يا ناشتا و سه ساعت بعد از شام با مخلوط آب گرم مقداري عسل مصرف کنند.

عسل و ضعف اعصاب:مشاهدات باليني ثابت کرده عسل براي اعصاب مفيد مي باشد. بيخوابي، سردرد و ناتواني را در اين نوع بيماريها کاهش داده و ناتواني عصبي را از بين مي برد و سيستم اعصاب مرکزي را تقويت مي کند.

عسل و درمان بيماري هاي کبدي:کبد سموم باکتري ها را خنثي مي کند و گليکوژن عامل اصلي مبارزه با سموم باکتري هاست؛ با توجه به اينکه مصرف عسل ذخيره گليکوژن کبد را افزايش مي دهد؛ مي توان به اهميت عسل در افزايش قدرت کبد در مبارزه با ميکروب ها پي برد.

عسل و کليه:عسل بهترين ضد عفوني کننده مجاري ادرار است. اگر مخلوط با آب مقطر تغذيه شود باعث زياد شدن ادرار، رفع تشنگي و خرد شدن سنگ کليه و مثانه مي شود. مصرف 3 بار در روز عسل با روغن زيتون و آب ليمو، جهت سنگ کليه مفيد است. مصرف عسل به مقدار 100 گرم و سپس 50 گرم در روز باعث روشن شدن ادرار شده و باسيلها را از بين مي برد.

عسل و خون:عسل تنش و کنش بسيار زنده و مثبتي روي ميزان هموگلوبين خون دارد و باعث افزايش آن خواهد شد.

عسل و چشم:عسل عامل شفاء در سوختگي هاي مخصوص چشم، آماس و التهاب چشم و درمان شبکوري است. عسل همچنين عامل شفاي بيماري هاي ناشي از کمبود ويتامينAوBاست.

عسل و ريه:عسل در درمان ريه بسيار مؤثر است. شربت عسل را براي از بين بردن سرفه و خلط سينه مسلول نافع است. عسل بهترين دارو براي درمان سل و فشار خون است.

عسل و زخمها:عسل در درمان زخم ها، سوختگي ها و دندان درد بسيار مؤثر است. عسل لثه ها را محکم و دندان را سفيد مي کند. اگر چاي با عسل نوشيده شود براي جلوگيري از پوسيدگي دندان بسيار مفيد و مؤثر است. عسل در افراد داراي حساسيت (آلرژي) هاي مختلف بسيار مفيد است.

عسل و پوست:عسل اثر شفا بخشي بسيار روي پوست داشته و به پوست نيرو مي بخشد. از جمله اينکه پوست را نرم و سفت مي کند. عسل خواص جذب سريعي دارد؛ به همين دليل ترشحات پوستي را جذب و به بافت هاي پوششي غذا مي رساند. عسل ناهمواري هاي پوستي را صاف مي کند و زخم هاي پوستي حتي عميق و جدي را بسيار زود بهبود مي بخشد.

عسل و کودکان:عسل يک غذاي بسيار مفيد براي کودکان است و در رشد آنها تاثير بسزايي دارد؛ بهتر است عسل به جاي شکر در غذاي کودکان استفاده شود مشروط بر آنکه ميزان آن از 3 قاشق چاي خوري در روز بيشتر نباشد. ضمنا مصرف عسل براي کودکان زير يک سال توصيه نمي شود؛ بدليل آنکه عسل ممکن است در ايجاد بيماري موتولسيم در کودکان زير يک سال مؤثر باشد، ولي کودکان بالاتر از يک سال در مقابل اين بيماري ايمن هستند. عسل در درمان بيماري هاي کودکان از قبيل کم خوني، اسهال، شب ادراري، برفک دهان و گلو درد مفيد و مؤثر است.

عسل و حافظه:از نظر علمي صمغ موجود در عسل نمي گذارد جدار عروق سفت شود، جدار عروق را نرم نگه مي دارد و در نتيجه مواد غذايي بهتر به مغز و اعصاب مي رسد و مطالب بهتر در حافظه مي ماند و کمتر به دست فراموشي سپرده مي شود. از طرفي ويتامينDموجود در عسل اعمال بين کلسيم و فسفر را تنظيم مي کند، و در نتيجه اعصاب کار خود را خوب انجام مي دهند.

عسل و انرژي:عسل به علت داشتن گلوکز و فروکتوز باعث توليد انرژي سريع (سوختن گلوکز) و طولاني (سوختن فروکتوز) مي گردد. اين قندها بدون هضم اوليه جذب مي شوند و از طريق عروق خوني که ديواره روده ها را پوشانده وارد جريان خون شده سپس از طريق وريد باب وارد کبد مي گردند و در آنجا به گليکوژن تبديل مي شوند. اين ماده توسط بدن براي توليد انرژي بکار مي رود. مصرف مرتب عسل براي تقويت قواي جنسي و درمان نا تواني هاي آن بسيار مؤثر است؛ که از عسل با روش هاي مختلف و با ترکيب با عصاره گياهان مؤثر در درمان اين ناتوانيها مي توان بهره گرفت.

عسل و طول عمر:عسل عمر را طولاني کرده و به تقويت اعضاء و احشاء بدن مي پردازد، خستگي را برطرف مي کند. در افزايش نيروي جواني و قدرت بدني دخالت مستقيم دارد. عسل قادر است راديکالهاي آزاد را خنثي کند. راديکالهاي آزاد نتيجه و پس مانده فعاليت و کار سلولهاي بدن است. آنها وقتي که با سلولهاي سالم روبرو مي شوند آنها را به شدت آزار مي دهند و مانع از فعاليت طبيعي و سالم سلول مي شوند.

ماسک هاي زيبايي با عسل:عسل نقش مهمي در حفظ و تجديد جواني بازي مي کند. خانمها مي توانند با تهيه ماسکهايي با عسل خالص يا عسل مخلوط با زرده تخم مرغ و خامه ترش به نسبت مساوي بر زيبايي و شادابي پوست خود بيافزايند. مي توان با عسل انواع ماسکها براي تبديل پوست هاي خشک به چرب و معمولي تهيه کرد.

   • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : جمعه 10 دي ماه 1389
  • 3874 بازدید
  • 0 نظر