بیماری ها در زنبورعسل ( دیدی متفاوت)

موضوعات : مقالات

نگران بیماری نباشید

بیماری ها ( دیدی متفاوت)

بیماری ها وبخصوص آفات  در تمام حیات پراکنده و وجود دارند . چون جزئی از حیات اند . در حالت طبیعی ، در دنیای طبیعی موجودات بیماری ها کمتر مشاهده می شود . شاید به خاطر عدم دسترسی و مشاهده دائم و  شاید به خاطر سیکل طبیعی و مقاومت گونه ها و در یک کلام تکامل و انتخاب طبیعی باشد . انسان موجودات اهلی که به عنوان رتبه ای از هرم های زندگی و شکار می باشند را متمرکز می کند و شرایطی مطلوب را برای شکارچی فراهم می آورد . انسان بواسطه دارو نمی گذارد موجود ضعیف بمیرد و این خود باعث ایجاد نسلی ضعیف و مستعد به بیماری و وابسته به دارو می کند . انسان شرایطی را فراهم می آورد که انتقال عوامل بیماری زا بسیار سهل باشد و  منطقه ای مملو از غذا را برای شکارچیان و آفات فراهم می آورد .

چرا باعث ایجاد شرایط مساعد برای بروز بیماری ها باشیم که بخواهیم درمان کنیم ؟ بهتر این است که با رعایت اصول ابتدایی بهداشتی زمینه را برای رشد عوامل بیماری زا و هجوم آفات و شکارچیان را فراهم نمائیم .

-          در تمام بیماری های حاد یک پیشنهاد تعویض ملکه است .

-          پنبه ، آفتابگردان و کلزا به علت وجود عوامل ضد قارچی و رسیدن این عوامل به حد معینی در بدن زنبور باعث مرگ زنبوران می شود .

-          نیترات کشنده و مصموم کننده است . شربت یک به یک هراه با محرک عسل تا میزان کمی در کاهش جمعیت کلنی در مزارع کلزا و آفتابگردان و پنبه موثر است .

-          بارندگی  ، جذب آب توسط گرده ، جوانه زنی و افزایش حجم گرده ، یبوست و اسهال را به دنبال دارد ( در مناطق مرطوب )

-          فاکتور ژنتیکی نظافت بهداشتی در جمعیت های قوی محسوس تر است .

-          با توجه اینکه حشرات خونسرد اند کلنی نیاز به دمایی متعادل و تقریباً ثابت دارد . دما وابسته به جمعیت است . پس جمعیت عاملی مهم و به طور مستقیم بر روی سلامت و دمای کندو تاثیر گذار است .

-          مواد ضد عفونی کننده زمانی باید مورد استفاده قرار بگیرد که زنبور در کندو وجود نداشته باشد .

-          کات کبود 5 تا 10 % به صورت محلول اسپری می شود . به عنوان ضد عفونی کننده قوی . این محلول را درون ظروف فلزی آماده نمی کنند.

-           روش مطمئن برای ضد عفونی کردن استفاده همزمان از کات کبود و شعله است . شعله بلافاصله میکروب را می کشد اما کات کبود به دلیل باقی ماندن در دیواره باعث ضد عفونی در زمان حیات کلنی می شود . بخصوص در بیماری های قارچی

-          آجر درون کندو در مناطق مرطوب در زمستانگذرانی جاذب الرطوبه است .

-          شربت دهی می تواند عامل تحریک در شناسایی مناطق و منابع جدید قندی و گرده باشد .

-          معمولاً بیماری ها ی ملکه با تعویض ملکه حل می شود . درمان صرفه اقتصادی ندارد .

-          در یک زنبورستان صد کندویی چنانچه پنج کندو یعنی پنج درصد کلنی ها دچار لوک آمریکایی شوند اهمیت ندارد . در این حالت نمی توان اعلان بیماری کرد . لوک آمریکایی درمان ندارد . لوک اروپایی کشنده نیست .

-          پاییز زمان مصرف اسید فرمیک است . شبی دو لیوان شربت هم می دهیم تا تهویه و هوا جریان پیدا کند .

-          اسید فرمیک باید بین پنج تا هفت روز در کندو تبخیر شود . هر کندو سی تا پنجاه سی سی . سه مرتبه مداوم /

-          در بهار جمعیت کم است تخم گذاری زیاد ، اگر دما تغییر کند جمعیت خوشه می شود و تخم های اضافی سرما می خورند و میمیرند .

-          مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن ریز سلول های مفید دستگاه گوارش می شود .

-          مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و سایر دارو ها ، باعث نفوذ و باقی مندن این مواد در موم و اثرات جانبی غیر مفید می شود .

-          پنی سیلین خوراکی ارزش درمانی ندارد . زمانی که پنی سیلین خوراکی زنبور را خوب می کند تاثیر ذارو نیست تاثیر شربت است .

-          در بیماری های ویروسی پیشنهاد می شود به زنبور شربت داده شود چون شکر آنزیم ریبو نوکلئاز دارد و ماده وراثتی ویروس آر ان آ را هضم می کند .

-          بیماری های قارچی مشترک بین انسان و زنبور است . زمان پاکسازی برای جلوگیری از بیماری های تنفسی و پوستی از ماسک و دستکش استفاده شود .

-          در موارد خیلی حاد شربت و دارو را روی زنبور اسپری می کنند .

-          در بیماری نوزما : کندو را عوض کنید ، ملکه را به کندوی جدید منتقل کنید ، باقی زنبوران را در بیرون زنبورستان بتکانید ( زنبوران سالم به کندو بر می گردند و نا سالم ها تلف خواهند شد ) ، شب اول شربت و دارو را برای درمان آغاز می کنیم .

-          جهت پیشگیری از نوزما در بهار و پایز دو وعده شربت به فاصله 5 تا 7 روز می دهیم .

-          یک بسته فوماژیلین را برای درمان 30 کندو و برای پیشگری 50 کندو استفاده می کنند .

-          مومی که بوی مواد شیمیایی می دهد کارگران رغبت کمتری به رسیدگی و پرستاری و غذا دهی به لارها بخصوص لاروهای ملکه ها دارند .

-          کلنیهای آلوده به نوزما که به زمستانگذرانی روند ، ملکه خود را خواهند کشت .

-          زنبوران سالم همیشه در موقع پرواز ترشحات خود را خالی می کنند .

-          عامل محدود کننده مورد استفاده از داروهای تبخیری درجه حرارت محیط است .

منبع:Gentle bee زنبور آرام  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : دوشنبه 8 خرداد ماه 1391
  • 3954 بازدید
  • 2 نظر