زنبوران قمار باز (زنبوران برده)

موضوعات : مقالات

زنبوران قمار باز (زنبوران برده)

حماقت از پاسخی داشتن برای هر چیزی سر بر می کشد ، دانایی پیامد داشتن پرسش درباره هر چیزی است . میلان کوندرا

کلنیZ در بازرسی معلوم می شود مشکل حادی دارد و باید منهدم شود ! پس از انهدام کلنی زنبوران مزرعه ای را می بینیم که در فضای خالیاز کندوی سابق سر در گم در حال پرواز کردن . این عمل ادامه دارد تا اینکه پس از چند ساعت آن زنبوران را دیگر نمی بینیم . زنبوران مزرعه پس از برگشت متوجه شده اند که کلنی شان نیست ، متعجب هنوز جستجو می کردند . پس از اینکه اطمینان حاصل کردند که کلنی شان وجود خارجی ندارد جذب سایر کندو ها می شوند . چاره های ندارند آنها دیگر زنبوران چرا روی کلنی سابق نیستند بلکه زنبوران برده چرا روی کندوی جدید هستند . برده گی یا مرگ ؟

 کندوی  A جمعیت فوق العاده خوبی دارد اما کندوی B  ضعیف شده و بنا بر صلاح دید زنبوردار 2 قاب جمعیت فاقد ملکه از کندوی A برای کندوی  B تکانده می شود تا جمعیت جوان وارد کندوی B شوند و به عبارتی این جمعیت تقویت شوند . زنبوران تازه وارد دیگر زنبوران جوان کلنی A  نیستند بلکه زنبوران برده جوان کلنی B هستند . برده گی یا مرگ ؟

2 روز است که کلنی Iris یتیم شده . زنبوردار یک ملکه جدید را همراه با قفسه به این کلنی تحمیل می کند . زنبوران کلنی Iris ملکه جدید را می پذیرند . و از پشت توری شروع به تغذیه او می کنند . زنبوردار پس از مشاهده پذیرفته شدن ملکه شرایط را طوری فراهم می آورد تا کارگران او را از قفسه آزاد کنند . حال کلنی Iris یک ملکه برده دارد که به وجود اینکه ملکه است اما یک ملکه برده است .بردگی یا مرگ ؟

زنبور G  نسبی ایتالیایی دارد . زنبوران ایتالیایی جهت یابی ضعیفی دارند انگار این ژن این صفت آنها هنوز بچه ی تکامل مانده . به هر حال زنبور G  پس از انباشتن شهد دان خود از شهد سنبله بادکنکی به سوی لانه خود باز می گردد اما ظاهراً آدرس را گم کرده و اشتباهی و با اکراه پذیرش وارد کلنی غریبه ای می شود . زنبور G دیگر یک زنبور آزاد کلنی اش نیست  بلکه یک زنبور برده است که دچار دریفتینگ شده است . برده گی یا مرگ ؟

حدود 1000 کندوی زنبورستان Sun Flower 250 کیلومتر به طرف شمال مهاجرت داده شده است . یک عدد کندوی حاوی 9 قاب پوکه و یک عدد کپسول از شبه فرمون ملکه کاذب درون آن جا سازی شده است . فردای مهاجرت تعداد بی شماری زنبور جا مانده از کلنی هایشان به داخل کندوی باقی مانده حاوی ملکه کاذب می شوند . این زنبوران جا مانده از مهاجرت همگی زنبوران برده ای هستند که در آینده یک ملکه واقعی دریافت می کنند تا زندگی و آینده مبهم خود را بگذرانند . برده گی یا مرگ ؟

به نظر می رسد زنبور برده واقع شدن و برده داری کردن تبصره ای از قانون نا نوشته جوامع زنبوران عسل باشد با این متمم که آنها آزادانه فعالیت می کنند اما پس از الحاق به کندوی جدید و عضو شدن (هم بو شدن ) حق بازگشت به کلنی سابق را ندارند . برخی مواقع این الحاق اجباری است و حساب و کتاب کردن ژنی خویشاوندی بی فایده است و برای نجات جان خویش باید بردگی را پذیرفت . تنها کسانی که در موقعیتی هستند که قابلیت بررسی سود و زیان پذیرش عضو جدید را دارند زنبوران پذیرنده اند که مسلماً نیروی جدیدی که بتواند بدون هیچ چشم داشتی شرایطی را فراهم ( انجام وظایف کلنی با توجه به سن ) تا هدف کلنی را که همان پراکنش ژن باشد را محقق می نماید ، می پذیرند . اما پذیرش ملکه برده با توجه به اینکه او هیچ نسبت ژنی با کلنی پذیرنده ندارد چه توجیهی خواهد داشت ؟ باید دانست که زنبوران مستدام بودن کلنی را به نابود شدن آن ترجیح می دهند ولو به قیمت پرستاری از ملکه و ناخواهری های جدید . زنبوران چشم به احتمالاتی خواهند داشت که در شرایط دیگر نصیب آنها نخواهد شد درست مثل قمار بازان .

منبع:وبلاگ زنبوران آرام  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : دوشنبه 5 تير ماه 1391
  • 3389 بازدید
  • 0 نظر