پشت بامهای عسلی

موضوعات : مقالات

پرورش زنبورهای شهرنشینی که عسلهای مرغوب تولید می‌کنند!
پشت بامهای عسلی

پنجره - وحید عماد - «ویلسن ریچ» مؤسس یکی از معتبرترین و موفق ترین شرکتهای زنبورداری در ایالات متحده است که کارش را در سال 2010 آغاز کرده است. دکتر ریچ یک اکولوژیست رفتار شناس، زنبورداری متخصص و بنیانگذار مؤسسه موفق بهترین زنبورهای بوستون است.


او در سال 2007 از مدرسه زنبورداری تاپسفیلد فارغ التحصیل شد و لیسانس زیست شناسی را در دانشگاه شمال شرقی و دکترای خود در زیست شناسی را نیز در دانشگاه تافتز گذرانده است؛ پس از آن بود که دکتر ویلسن تصمیم به تاسیس شرکت زنبورداری بهترین زنبور را گرفت و عملاً ریاست و مدیر عاملی شرکت را نیز برعهده گرفت.
نکته جالب در مورد این مؤسسه آن است که آنها به هیچ نهادی وابسته نیستند و به طور کاملاً مستقلی عمل می‌کنند. با این حال آقای ویلسن بر این اعتقاد است که درهای این مؤسسه همیشه روی کسانی که علاقه مند یادگیری بیشتر در مورد زنبور داری هستند، باز است.
باغ و مکان زنبورداری او در بوستن در طول چند سال گذشته به عنوان بهترین مکان زنبورداری برایش افتخار آفرین و برای همسایگانش الهام بخش بوده است. او که در محله فیرفیلد دوران کودکی و نوجوانیش را گذرانده است از کودکی به حشرات علاقه‌مند بوده است. به قول خودش از دوران کودکی هیچ خزنده یا حشره‌ای نتوانسته است که او یا خانواده اش را بترساند!
در دوره دبیرستان بود که با شرکت در یک برنامه دولتی، کار بر روی گونه های مختلفی از بی‌مهره‌های آبزی را - که در مطالعات زیست محیطی و آلودگی آبها اهمیت دارند- آغاز کرد. در دوره لیسانس سه کتاب در این زمینه نوشت و در دوره فوق لیسانس نیز تحقیقاتش را به اسرار جهان حشرات اجتماعی اختصاص داد. تحقیقات مستمر او در این زمینه نیز تاکنون منجر به چاپ نه کتاب جدید در این زمینه شده است.
او در حال حاضر بشدت در حال تحقیق درباره سه واکسن مختلف برای زنبورهای عسل است که در کشور نیز به ثبت رسیده است.

از مزرعه تا شهر
دکتر ریچ زنبورداری را تنها منحصر به کوه و دشت نمی‌داند، بلکه از همشهریانش نیز دعوت می‌کند که در این حیطه کاری وارد شوند. او می‌گوید : بسیاری از شما ممکن است شنیده باشید که زنبورهای عسل در حال ناپدید شدن هستند، نه فقط می‌میرند، بلکه رفته‌اند. ما حتی اجساد آنها را پیدا نمی‌کنیم.
به این پدیده بیماری فروپاشی کلونی می‌گویند که بیماری عجیبی‌ است. محققان در اطراف دنیا هنوز نمی‌دانند علت آن چیست، اما چیزی که ما می‌دانیم این است که با ریزش تعداد زنبورها، قیمت بیش از 130 نوع میوه و سبزیجات که ما به آنها برای خوراک وابسته‌ایم در حال افزایش است. من یک لانه زنبور در حیاط پشتی خانه‌ام دارم.
شیوه‌ امروزی زنبورداری شهری این گونه ایجاب می‌کند که کندوهای زنبور کاملاً پنهان باشند و این فقط به آن علت است که فکرحضور زنبورها درشهر برای مردم ناخوشایند است. ما در شر‌کتمان به زنبورها دل بسته‌ایم. ما کندوهای زنبور را به هر کس که بخواهد تحویل می‌دهیم، آنها را نصب و اداره می‌کنیم. در شهر، در حاشیه‌ شهرها و زنبورهای عسل و ایده زنبورداری را نیز برای آنها معرفی می‌کنیم.
تجربه نشان می‌دهد که موفقیت در طول زمستان سخت است و در این زمان است که خیلی از کلونی‌های زنبورها از بین می‌روند، اما جالب اینکه ما فهمیدیم که زنبورها در شهرها بهتر از روستاها زنده می‌مانند. باید اعتراف کنم که این موضوع کمی برایم غیرمنتظره بود. به علاوه، آنها عسل بیشتری هم تولید می‌کنند.

هتل زنبوری !
عسل شهدی خوشمزه است. در بوستون روی پشت‌بام هتل سیپورت ما صدها هزار زنبور داریم که همین الان هم بالای سر همشهریانمان پرواز می‌کنند. من مطمئنم هیچ کدام از شما متوجه این نکته نشده‌اید. آنها به تمام باغچه‌های محلی اطراف می‌روند و عسل سالم و خوشمزه‌ای درست می‌کنند که درست مزه‌ گل‌های شهرمان را می‌دهند. پس بازدهی کندوهای شهری، بر حسب تولید عسل، از مناطق روستایی زیادتر است، همان‌طور که بقای آنها در طول زمستان از مناطق روستایی زیادتر است.
بسیاری از ما یادمان می‌آید که در بچگی شاید زنبور ما را گزیده باشد. شما زنبورها را روی گل ها می‌دیدید، اما اکنون به بچه‌های امروز فکر کنید. بچگی آنها کمی فرق دارد. آنها این تجربه را ندارند زیرا که دیگر زنبوری در اطراف ما نیست.
ما به دنبال راه‌هایی هستیم تا زنبورها را سالم تر کنیم، از طریق واکسن، از طریق ماست، مثل مواد پروبیوتیک و دیگر انواع درمانها که می‌توانند به صورت خوراکی به زنبورها داده شوند.
در نیویورک تا سال 2010 زنبورداری غیرقانونی بود. این مشکل بزرگیه، چون چه چیزی باغچه‌ها را گرده‌افشانی می‌کند و تولید محلی ایجاد می‌نماید؟
پاریس نمونه‌ خوبی برای زنبورداری شهری است. آنها سالهاست که روی پشت بام سالن اپرا کندو داشته‌اند و این چیزی است که واقعاً مردم را به این فکر واداشت که «وای، ما می‌تونیم این کار رو انجام بدیم، ما باید این کارو انجام بدیم.» آنها در استفاده از پشت بامهای سبز خیلی پیشرفت کرده‌اند و کندوهای زنبوررا هم به آن اضافه کرده اند.
منبع : bestbees.com  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : شنبه 18 شهريور ماه 1391
  • 3083 بازدید
  • 0 نظر