گياه بادرنجبويه محبوب زنبور عسل

موضوعات : اخبار

گياه بادرنجبويه محبوب زنبور عسل و مفيد در درمان افسردگي
گياه بادرنجبويه يا وارنگ بو محبوب زنبور عسل است، همچنين موجب از بين رفتن افسردگي مي شود و داروي مورد علاقه ابوعلي سينا بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایرنا مليسا نام علمي بادرنجبويه است كه از واژه‌اي يوناني، به معناي زنبورگرفته شده است، اين گياه محبوب زنبور عسل است و متجاوز از 2000 سال است كهدر نواحي مديترانه مي‌رويد.
بر اساس نوشته‌هاي پليني، گياه‌شناس روميدر قرن اول ميلادي  زنبور عسل با اين گياه بيش از ساير گياهان به وجد و شورمي‌افتند ، وقتي زنبور مسافت زيادي از كندو دور مي‌شود، با عطر اين گياهراه بازگشت خود را پيدا مي‌كند.
گفته مي‌شود كه زنبورهاي عسل هيچگاهباغي را كه بادرنجبويه در آن مي‌رويد ترك نمي‌كنند و كندوي معطر به بوي اينگياه، زنبورهاي جديدي را تشويق مي‌كند كه در آن كندو اقامت گزينند.
بادرنجبويه داروي مورد علاقه پزشك بزرگ ايراني، ابوعلي‌سينا بودكه جهت تقويت قلب و انبساط روح تجويز مي‌كرده است.
استفادهاز اين گياه به عنوان يك داروي ضد افسردگي تا قرن هفدهم ادامه داشت، دراين زمان كولپپر، گياه پزشك بريتانيايي اعلام كرد كه اين گياه تمامناراحتي‌ها و افكار ناملايم را كه ناشي از بيماري ماليخوليايي و صفراي سياهاست از مغز بيرون مي‌كند.
آزمايش‌هاي جديد بر روي حيوانات آزمايشگاهيتاييد مي‌كند كه اثر آرام بخشي بادرنجبويه به اين علت است كه گياه هماننديك داروي مسكن بر روي دستگاه عصبي مركزي عمل مي كند.
گياه پزشكان و عطاران، روغن بادرنجبويه را براي از بين بردن افسردگي، نگراني، بي قراري و سردردهاي عصبي تجويز مي‌كنند.
جوشاندهيا شربت آن براي تقويت معده ، هواس ، كبد و ازدياد هوش و حافظه تجويز ميشود ، همچنين براي تنگي نفس و خفقان مفيد است ، سكسكه را آرام مي كند ،جويدن آن دهان را خوشبو مي كند ، مزه مزه دم كرده يا جوشاندن آن براياستحكام لثه و دندان ها مفيد است.
چاي آن تعريق بدن را كه راه درمانسنتي سرماخوردگي‌هاي همراه با تب است افزايش مي‌دهدو همچنين نوشيدن چايبادرنجبويه بعد از غذا به هضم آن كمك مي‌ كند.
از آنجا كه روغن اينگياه عامل اصلي درماني گياه است، به سرعت تبخير مي‌شود، توصيه شده است كهاز مصرف خشك شده‌ گياه خودداري و تازه آن استفاده شود.
در آشپزخانه برگ‌ هاي اين گياه به شربت مزه‌ ليمو مي دهد و ژله‌هاي ميوه‌اي خوش طعم مي‌سازند.
در اسپانيا، برگ بادرنجبويه را به سس سالاد اضافه مي‌كنند و برگ تازه آن را با چاي معمولي مخلوط و يك نوشابه فرحبخش تهيه مي‌كنند.
***
زيستگاه طبيعي
بادرنجبويه، گياه بومي اروپاي مركزي و جنوبي، شمال آفريقا و غرب آسيا است.اين گياه بعدها به مناطق معتدل شمالي برده شده است.
بادرنجبويه،اغلب به صورت خودرو يافت مي‌شود ، در جنوب انگلستان شرايط كشت و توسعه‌اين گياه فراهم است ، خاك حاصلخيز و مرطوب و محل آفتابي، رشد بادرنجبويه راسرعت مي‌بخشد.
***
مشخصات ظاهري
بادرنجبويه گياه بادوامياست كه شبيه بوته نعنا است و بوي بسيار مطبوعي دارد ، ساقه‌هاي آن چهارگوشبوده و كمي كركدار است و به بلندي سي تا هشتاد سانتي‌متر مي‌رسند، نوك ساقهدر بالاي گياه شاخه شاخه مي‌شود و انشعاب ها به جهت هاي مختلف منحرفمي‌شود.
برگ‌هاي زرد مايل به سبز آن به شكل بيضي و يا قلب هستند و لبه‌آنها دندانه دندانه است ، وقتي برگها كوبيده مي ‌شوند، بوي ليمو شيرين ازآنها متصاعد مي شود ، از اواخر تابستان تا اواسط پاييز، سنبله گلهاي كوچكبادرنجبويه به رنگ زرد كه بعدا به صورتي كم رنگ يا سفيد تبديل مي‌شوند،ظاهر مي‌گردد.
اين گياه به طور خودرو در نواحي مختلف مثل كوهستانها،كنار جاده ها ، سايه درختها، پاي ديوارها، حاشيه باغها، بيشه ها و بالاخرهتا ارتفاع 1800 متري مي رويد.
اطراف تهران، پس قلعه در ارتفاعات 1500تا 1800 متري نزديك در بند، كرج، قزوين، كرمان ،‌جنگل گلستان ،گنبد كاووسآذربايجان ، حسن بيگلو، كرمانشاه ، بين ريجاب و شالان ، لرستان ، گيلان(اطراف رشت) مي رويد.

http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=22201&cat=8  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : سه شنبه 7 دي ماه 1389
  • 5291 بازدید
  • 2 نظر