45تولید هزار تن عسل

موضوعات : اخبار

بیش از 45 هزار تن عسل در کشور تا پایان سال جاری تولید می شود

مدیرکل دفتر بهبود تولیدات طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم وزارت جهاد کشاورزی، گفت: براساس رکوردهایی که طی 10 ماه اخیر از کندوها گرفته شده است، پیش بینی می شود تا پایان سال، 45 هزار تن عسل در کشور تولید شود. حسین دماوندی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: با تحقق این رقم، نسبت به تولید سال گذشته از 12 درصد رشد برخوردار خواهیم شد. وی با بیان آنکه سرانه تولید عسل در کشور 559 گرم است، گفت: این در حالی است که سرانه مصرف عسل در دنیا 280 گرم و در ایران، 524 گرم است. وی وضعیت صادرات این محصول را مناسب عنوان کرد و گفت: در سال جاری دو هزار و 500 تن از عسلخلیج فارس صادر شده است. دماوندی نژاد، مناطق مختلف پرورش زنبور عسل در کشور را مناسب دانست و گفت: مناطق مستعد پرورش زنبور عسل عمدتا در دامنه رشته کوههای البرز و زاگرس قرار دارند و استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزیتولیدی کشور به کشورهای اروپایی و حاشیه
، خوزستان و اصفهان از مناسب ترین این مناطق هستند. وی ادامه داد: 70 درصد زنبورداران کشور در فصل زمستان بدلیل سرمای شدید به استان های خوزستان و بوشهر کوچ می کنند. دماوندی نژاد در مورد پرورش زنبور عسل در استان های شمالی نیز گفت: در استان های مازندران و گیلان به خاطر رطوبت هوا، عسل های رقیق تولید می شود. وی طرح های اصلاح نژاد زنبور عسل کشور، اصلاح نژاد زنبور عسل در جمعیت های بسته و تولید ملکه های اصلاح شده در کنار طرح های مرتبط با صنایع غذایی، توسعه زنبورستان ها و تولید فرآورده های زنبور عسل مثل ژله رویال، زهر زنبور عسل و گرده گل را از مهمترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه عنوان کرد. مدیرکل دفتر بهبود تولیدات طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم اضافه کرد:
استانداردسازی کندوها و تبدیل کندوهای بومی به مدرن از دیگر برنامه های این وزارتخانه است. به گفته وی، مدیریت زنبور در کندوهای مدرن راحت تر است لذا تولید در کندوهای مدرن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. دماوندی نژاد، گفت: بهره گیری از زنبورستان ها برای اعمال گرده افشانی محصولات کشاورزی و استانداردسازی عسل در جهت افزایش کیفی و کمی تولید عسل از دیگر برنامه های وزارت جهاد کشاورزیبیمه زنبورداران نیز گفت: متاسفانه هنوز نتوانسته ایم بیمه را برای زنبورداران فراگیر کنیم اما تلاش می کنیم با همکاری سازمان تامین اجتماعی بیمه این بخش از تولیدکنندگان را اجرایی کنیم. وی نقش بارندگی های اخیر را در حل مشکلات کشاورزان و دامداران موثر دانست و گفت: در صورتی که بارش های زمستان و بهار آینده مثل پاییز امسال باشد، مشکل خشکسالی نیز حل خواهد شد.
است.

http://xn--mgbab2ajcc4ngo.eghtesadna.com  • نویسنده : mellifera
  • تاریخ : چهارشنبه 15 دي ماه 1389
  • 3577 بازدید
  • 0 نظر