♥ تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ♥

مطالب و مقالات ارسالی در مورد زنبورعسل و زنبورداری که توسط دوستان و کاربران ارسال شده است.
پرورش ملکه زنبورعسل,اصلاح نژاد,اصلاح نژاد,بيماريها وافات زنبورعسل,بازديد كندو و نگهداري,تجهيزات زنبورداري,لغات انگليسي زنبورعسل,اخبار و متفرقه,
شكل شناسي و فيزيولوژي,تغذيه زنبورعسل وزمستان گذراني

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
yakamoz
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: ♥ ســلماس - SALMAS ♥
تشکر کرده: 71 دفعه
تماس:

♥ تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ♥

پست توسط yakamoz »

تقلب در عسل و راه های تشخیص آن

اگر عسل از خصوصیتهای خاص استانداردهای كیفی قانونی خود تجاوز نماید، اكثراً تقلبهای ساده را می توان در آن مشاهده نمود. برای مثال مقدار ساكارز بالای 8 درصد نشان‌دهنده اضافه نمودن شكر ساده یا شكر چغندر قند یا شهد ذرت با اسید هیدرولیز شده به آن است كه مقدار HMF بالا می‌رود. البته نسبتهای فروكتوز به گلوكز در این مورد شبیه به عسل باقی می‌ماند (200 > HMF).

معمولاً این تقلب به دو صورت انجام می گیرد :

الف) تغذیه زنبور عسل با شکر : به هنگام فصل شهد گل ها و زمانی که جریان شهد از بیرون کندو جریان دارد، بعضی افراد جهت سود جویی بیشتر یا عدم مدیریت کافی زنبورستان (عدم شناخت علمی) اقدام به تغذیه کندو با شربت شکر می کنند که این عمل تقلب در عسل محسوب می شود. با انجام آزمایشات متعدد که یکی از آنها اندازه گیری ساکارز (قند شکر) در عسل است، می توان به این موضوع پی برد. میزان ساکارز در عسل طبیعی در ایران نباید بیشتر از 5 % باشد، ضمناً تغذیه معمولاً در فصل پس از برداشت عسل در پاییز جهت ذخیره غذایی زنبوران در زمستان امر عادی محسوب می شود و این تغذیه گاهی نیز در ابتدای فصل بهار جهت کمک به رشد کلنی نیز انجام می شود، که در هر دو شربت شکر فوق توسط زنبور مصرف می شود و وارد عسل برداشت شده نمی شود.

ب) بعضی افراد نیز بدون دخالت زنبور، با شکر و آب و اسانس خود به صورت پنهانی اقدام به ساخت عسل می نمایند و اقدام به عرضه آن با ادعای طبیعی بودن محصول می کنند، این ماده را علاوه بر تشخیص آزمایشگاه تا حدی می توان از عسل مرغوب زنبورداران تشخیص داد. عسل دست ساز با گذاشتن در دهان مانند آب نبات سفت باقی می ماند و دیر حل و جذب می شود ولی عسل طبیعی سریعاً آب را به خود جذب می نماید. عرضه این ماده علاوه بر ضایع کردن حرفه زنبورداری باعث به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان می شود.

به گفته یکی از متخصصان :

مصرف کننده ایرانی به ویژه تهرانی عسل خوب، خالص و طبیعی را عسلی می دانند که رنگ آن کهربایی تیره یا همانند عقیق باشد، سفت بوده و اصطلاحاً کش بیاید، اگر 24 ساعت در یخچال بماند (شکرک نزند)، اگر قاشقی از آن برداشته شود قطراتی که از آن سرازیر میشود، به صورت باریکه ای ممتد باشد و قطع نشود، عده ای هم تکنیک های خاصی بکار می برند که پایه و اساس آن معلوم نیست، مانند کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و ..... هیچ کدام از این عقاید، ارتباطی با عسل از نظر طبیعی یا تقلبی بودن و شکرک زدن آن نداشته ندارد و از نظر عسل شناسان و علم تغذیه به طور کلی مردود است. لازم به ذکر است که تشخیص عسل طبیعی و تقلبی به کمک انگشت، قاشق و مزه و.... غیر ممکن بوده و فقط به عهده آزمایشگاه می باشد.
روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

1- عسلی که توسط زنبور عسل تولید شده باشد از هنگامی که در دهان قرار می گیرد توسط مخاط دهان و رگ های زیر زبانی جذب می شود و این مسئله به خوبی قابل درک است. برعکس عسل هایی که دست ساز هستند مانند آب نبات روی زبان مانده و خیلی دیرتر شروع به حل شدن می نمایند. توجه کنید که با این روش نمی توان عسلی را که از طریق تغذیه زنبور عسل با شکر تولید شده را تشخیص داد.

2- هر چقدر هم که رنگ عسل طبیعی روشن باشد، نمی توان از پشت شیشه آن چیزی را مشاهده نمود. به دلیل کلوئیدی بودن عسل طبیعی، نور به طور مستقیم از آن عبور نکرده و تصاویری که از پشت شیشه دیده می شود بسیار ناواضح و نامشخص است، در صورتی که عسل تقلبی که از باتکا (گلوکز تجاری) تهیه شده مانند شیشه رنگی عمل کرده و به راحتی می توان اشیا را از پشت آن دید.

3- عسل هایی که با گلوکز تجاری تولید شده اند (تقلبی)، هیچ گاه شکرک نزده و همانطور شفاف باقی می مانند. البته پس از مدتی مانند نبات رنگی به صورت یک پارچه سفت شده و حتی با چاقو هم نمی توان آن ها را از ظرف خارج ساخت. با این تفاصیل تنها می توان عسل های دست ساز را از عسل زنبور تفکیک کرد. اما برای شناخت عسل تغذیه ای هیچ راهی به جز آزمایشگاه وجود ندارد.

4- روشهای ساده موجود برای جستجوی تقلبی بودن عسل بدون ابزار آزمایشگاهی براساس مزه، چسبندگی یا خاصیت حلالیت در آب سرد می‌باشد. اگر قطره‌ای از عسل طبیعی در آب سرد ریخته شود، حالت چسبندگی خود را حفظ نموده و به سرعت حل نمی‌گردد، این حالت بیشتر در عسل خالص روی می‌دهد. این موضوع به وضوح در مقابل نور در زمینه‌ای تیره قابل رویت است. اگر لبه‌های قطره یا رشته جریان باریك عسل در زمان ریزش از هم بپاشد، احتمالا عسل تقلبی یا حاوی مقدار زیادی آب است. در هر حال بایستی از دیگر عسلها جدا نگهداری شود تا آزمایشهای دقیقتری در روی آن صورت گیرد.

عسل تقلبی عسل طبیعی

yakamozو

Dağlara neden gelmezsin
Yollarda neden görünmezsin
Hep bu denizdemi yaşarsın
Tuzlu dudaklar ahh yakamoz

Geceleri soğuk meltemler esiyor
Yüreğim seninle eriyor
Gündüzleri yoksun çözemiyorum
İnmisin cinmisin yakamoz

Sana baktığımda gözlerim kamaşır
Martılar derdime ağlaşır
Yıldızlar üzerime düşer
Gözbebeklerimdesin yakamoz

İşte burdasın yakamoz
Gülmeyi unutmuş yüzünle
Anlatamadığın hüznünle
İçimdesin sen yakamoz
نمایه کاربر
Hassannozarpour

Re: ♥ تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ♥

پست توسط Hassannozarpour »

باعرض سلام راه دقیق تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی بردن مقداری عسل برای نمونه به آزمایشگاه وتعیین میزان پروتیین ومواد معدنی واسیدهای آمینه آن می باشد البته از روی خواص ظاهری عسل مانند بو ورنگ وروان بودن آن می توان تا حدودی پی به اصل بودن آن برد ولی بطورحتم نمی توان گفت خالص است بهترین را برای تشخیص عسل درموقعی که به مقدار زیاد می خواهیم خریداری کنیم مراجعه به آزمایشگاه ودریافت جدول مواد تشکیل دهنده آن است.
نمایه کاربر
babakan
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: اردبيل
تماس:

پست توسط babakan »

سلام

بين مردم يك چيزهايي هست كه در مورد عسل ميگن...نميدونم تا چقدر درست هست ولي كشيدن عسل با قاشق و قطع نشدن آن طبيعي بودن رو ثابت ميكنه.

يا ميگن رو كاغذ يك ذره از عسل رو بسوزونيم....اگه سوخت و سياه شد طبيعي نيست. بعضي ها هم از روي بوي عسل و قيمت ميگن

ولي در كل وجدان فروشنده و آزمايشگاه بهترين راهه تصویر
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

سلام دوستان
آقای اصغرپور تو سایت خودشون به این آدرس : http://asalavrin.ir/%D9%85%D8%B7%D8%A7% ... DB%8C.html

مطلبی در مورد آزمایش عسل با ید و یدور پتاسیم گذاشتن که می شود تشخیص داد که در عسل ساکارز موجود هست یا خیر. این را جای دیگری نخونده بودم ولی با توجه به تجربه ای که ایشون دارن می دونم که درسته.

1- اگر بخواهیم درصد دقیق ساکاروز را مشخص کنیم باید چیکار کرد؟
2- عسل هایی که با گلوکز تجاری تولید شده اند مسلما ساکاروز ندارند، اونها رو چطور می شود تشخیص داد؟
3- دنبال راهی کم هزینه هستم که بدون نیاز به آزمایشگاه بتوان کمی دقیق تر کیفیت عسل را بررسی کنم؟

منتظر نظرات سازنده شما هستم.بخصوص دوستانی که شیمی یا صنایع غذایی خوندن
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

تعدادی لینک تو هیمن سایت که دوستان قبلا توضیح دادن

post18160.html?hilit=%D8%AA%D9%82%D9%84 ... %8C#p18160
post18201.html?hilit=%D8%AA%D9%82%D9%84 ... %8C#p18201
post19418.html?hilit=%D8%AA%D9%82%D9%84 ... %8C#p19418
post19799.html?hilit=%D8%AA%D9%82%D9%84 ... %8C#p19799

تو لینک های بالا بحث های خوبی شده. البته هیچ کدوم به صورت دقیق نگفتن چطور باید درصد ساکاروز را مشخص کرد. همنطور که می دونید عسل کاملا طبیعی هم مقدار کمی ساکارز داره. چطور باید مقدار آن را به درصد مشخص کرد؟
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

barbod-beee نوشته شده:تعدادی لینک تو هیمن سایت که دوستان قبلا توضیح دادن

تو لینک های بالا بحث های خوبی شده. البته هیچ کدوم به صورت دقیق نگفتن چطور باید درصد ساکاروز را مشخص کرد. همنطور که می دونید عسل کاملا طبیعی هم مقدار کمی ساکارز داره. چطور باید مقدار آن را به درصد مشخص کرد؟

با سلام تو ازمايشگاه ها.ببري نمونه عسلتون رو تو ازمايشگاه درصد ساكاروز رو نشون ميده.
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

mellifera نوشته شده:
barbod-beee نوشته شده:تعدادی لینک تو هیمن سایت که دوستان قبلا توضیح دادن

با سلام تو ازمايشگاه ها.ببري نمونه عسلتون رو تو ازمايشگاه درصد ساكاروز رو نشون ميده.

مشکلم همین آزمایشگاه هست. من می خوام اینکار رو جلوی مشتری انجام بدم. می خوام اعتماد سازی بشه. آزمایشگاه چطور اینکار رو انجام می ده؟

راستی چه نوع آزمایشگاهی باید ببرم. یکی از دوستان گفته بود آزمایشگاه دامپزشکی.
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

barbod-beee نوشته شده:سلام دوستان
آقای اصغرپور تو سایت خودشون به این آدرس : http://asalavrin.ir/%D9%85%D8%B7%D8%A7% ... DB%8C.html

مطلبی در مورد آزمایش عسل با ید و یدور پتاسیم گذاشتن که می شود تشخیص داد که در عسل ساکارز موجود هست یا خیر. این را جای دیگری نخونده بودم ولی با توجه به تجربه ای که ایشون دارن می دونم که درسته.

1- اگر بخواهیم درصد دقیق ساکاروز را مشخص کنیم باید چیکار کرد؟
2- عسل هایی که با گلوکز تجاری تولید شده اند مسلما ساکاروز ندارند، اونها رو چطور می شود تشخیص داد؟
3- دنبال راهی کم هزینه هستم که بدون نیاز به آزمایشگاه بتوان کمی دقیق تر کیفیت عسل را بررسی کنم؟

منتظر نظرات سازنده شما هستم.بخصوص دوستانی که شیمی یا صنایع غذایی خوندن

با سلام و تشکر از توجهتون دوست گرامی من این مطلبو گذاشتم تو سایت که کمکی باشه به دوستانی که در تشخیص عسل با مشکل مواجه هستند و میتوان گفت که یکی از روشهای آسان و کم خرج برای تشخیص عسل هست عارضم که انسانها موجودات عجیبی هستند و همیشه دنبال پول و ثروت اندوزی با له کردن دیگران با توسل به انواع اقسام روشهاو حیله ها جهت رسیدن به اهداف شوم خودند. یکی از این تقلبات هم که شایع است و با اون دست به گریبان هستیم همین عسله افراد سودجو با انواع اقسام روشهای گاها هم پیچیده میکوشند که شکر معمولی و ..... رو به جای عسل به مردم غالب کنند و تا حدودی هم موفق شدند از انجایی که دیگه کسی به عسل اعتمادی نداره و باور نمیکنه که عسل خالصی هم وجود داشته باشه من روزانه به واسطه شغلم با چندین مورد شبیه این مواجه هستم بهترین راهی که من پیشنهاد میکنم 1. استفاده از آزمایشگاه خوب و قابل اعتماد 2. آنالیز تمامی فاکتورهای عسل هیچ گاه به انالیز یک فاکتور بسنده نکنید 3. به میزان نسبت گلوکز به فرکتوز توجه کنید چنانچه به عسل گلوکز تجاری اضافه شده باشد این آزمون در شناسایی آن کمک میکند 4. مطلعه و آشنایی به مناطق و گیاهان ان منطقه که از ان عسل میخرید من اولین سوالی که از فروشنده میکنم منطقه ای است که در آن عسل تولید شده چون طعم بیشتر گیاهان رو تو عسل تشخیص میدم و میدونم که ایا این طعم در اون منطقه وجود داره یا خیر .با این راه هم میشه به تقلب فرد پی برد ولی از گفتن این تقلب به دلیل بد آموزی معذورم 5. آشنایی با فرد فروشنده و اعتماد به اون میتوان عسل خالص رو تشخیص و خریداری نمود
دوست عزیز عسل خالص باید دارای طعم و مزه گیاه تولید شده و همچنین دارای عطر بخصوص آن گیاه باشد در غیر اینصورت عسل فاقد این موارد تقلبی و دست ساز است و یا دارای کیفیت پایین میباشد برای اینکار هم باید تجربه کافی در تشخیص گونه های گیاهان مناطق مختلف ایران رو داشته باشید ولی در کل آزمایشگاه تنها مرجع تشخیص عسل میباشد و باید مورد استفاده چه فروشنده و چه خریدار قرار بگیرد موفق باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

آقای اصغرپور ممنون که پاسخ می دید.
من 10 سال پیش تو یک کارخونه دان کار آموز بودم. اونجا آزمایشگاه مجهزی داشت و یک تکنیسین خیلی ماهر. فرصت کردم می رم با هاش صحبت می کنم. فقط قبلش ما باید بدونیم دنبال چه آزمایش های هستیم.

خودم اینطور فکر می کنم (به ترتیب اهمیت)
1- درصد ساکاروز
2- نسبت گلوکز به فروکتوز
3- وجود یا عدم وجود گلوکز صنعتی(آقای جهانی نحوه بررسی آن را توضیح دادن) (گلوکز صنعتی اصلا نباید وجود داشته باشه)

فکر می کنم مهمترین ها همین باشند. گزینه 2 و 3 نشون می ده که عسل اصلا از کندو برداشته شده یا صنعتی هست. و گزینه اولی نشون می ده که زنبور چقدر شکر خورده.

حتما ساکاروز را باید به صورت درصد داشته باشیم و عسل با هر درصد ساکاروز را با قیمت خودش بفروش بره.

منتظر نظرات سازنده شما هستم.
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

کاش به این سادگی بود
ایرانی
میتوانی
Mahnazun@yahoo.com
[COLOR=#8064a2]
[/COLOR]
[COLOR=#8064a2]09371321732[/COLOR]
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط barbod-beee »

reza63 نوشته شده:کاش به این سادگی بود

همچین ساده هم نیست اما اینطور هم نیست که مثل سفر به مریخ پیچیده باشه و نتونیم
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

من که چشمم اب نمیخوره
ایرانی
میتوانی