سوال و جواب :

سوالات و پرسشهای متفرقه در مورد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

سوال و جواب :

پست توسط mellifera »

سوال و جواب :

سوال : میخواستم بدانم تو زمستون که هوا به مدت طولانی سرد می شه و زنبورها بیرون نمیان میشه کندو ها رو چند متری جابه جا کرد یا نه؟

جواب : بله این کار رو میشه کرد ولی نباید زنبورا رو زیاد تکون تکون بدید . یکی از دوستای من در ساوه کندوهاش رو تو زمستون فقط چند متر جابجا و کرد و در اثر تکان های شدید زنبوراش پایین ریختن و از سرما مردن .من خودم هم جابجایی جزیی کندو ها رو توی اواخر آبان و آذر انجام می دم ولی اولا باید کندوها رو زیاد تکون ندیم . و ثانیا هوا خیلی خیلی سرد نباشه و ثالثا اگه فردای تکون دادنشون هوا گرم شد ، دم پرواز هاشون رو به مدت دو روز بسته نگه داریم .

سوال : مي خواستم بدونم زنبور ها حريم دارن و ميدونن نبايد از اين حريم خارج بشن ؟

جواب : اگه منظورتون حریم برای پروازه بله ولی دلیل خارج نشدنشون از حریم اینه که راندمانشون خیلی پایین میاد نه چیز دیگه . یعنی مقدار شهدی که جمع آوری می کنن مساوی سوخت پروازشون میشه و دیگه اون شهد براشون صرفه نداره . این فاصله برای شهد اقتصادی ۸۰۰ متر و نهایت پروازشون ۳۰۰۰ متره

ولی اگه منظورتون حریم بین کندوهاست بازم جوابش بله است . ولی این حریم نسبی یعنی توی بهار بدلیل زیادی شهد قوانین رو شل تر می گیرن و توی پاییز از حریمشون به شدت حفاظت می کنن .من می میرم واسه این کارای زنبورا . توی بهار شل گرفتن قوانین باعث یه چیزایی میشه که خیلی بدرد ما می خوره و بعدا در موردش می نویسم .

سوال :من دیروز به زنبور ها غذا دادم و بعد از بازدید متوجه شدم که یه کندو من با 7 قاب قوی نر ریز شده به نظر شما من چه کار باید بکنم ؟

جواب : الان دیگه کاری نمی شه کرد . ولی با توجه به این که شما توی یه جای معتدل هستید اگر هوا سرذ نیست و زنبورا پرواز دارن . بهتره به کندوی نر ریز یه دود غلیظ بدین و اونا رو تو فاصله ۱۵۰ متر بیرون بتکونید . زنبورای سالم می تونن پرواز کنن و چون توی دود دادن شما ، عسل زیادی خوردن معمولا به کندوهای دیگه راه داده میشن . زنبورای تخم گذار هم شکم بزرگه و همون دور و برا می مونن و می میرن .

نکته : بهتره دم پرواز های کندوهای دور و برش رو تنگ کنید تا آسیب کم بشه و کار بدون در گیری باشه .

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان