تغذیه و داروهای لازم جهت زمستان گذرانی

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Taherkhani
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: تاکستان
تشکر کرده: 100 دفعه
تماس:

تغذیه و داروهای لازم جهت زمستان گذرانی

پست توسط Taherkhani »

با سلام به دوستان
موارد زیادی در مورد زمستان گذرانی کلینیها ذکر شده. از جمله ارائه شربت تحریکی و تغذیه زمستنی به کلنیها بعد از برداشت عسل و استفاده از داروهای لازم برای زمستان.
لطفا دوستان تجربیاتشون رو تو این قسمت قرار بدن تا بصورت متمرکز قابل استفاده کاربرا باشه.

سوال:
تو شربت غذای زمستونی چه داروهایی باید ریخت؟ مثلا استفاده از داروهایی مانند:

فوماژیلین (درمان و یا پیشگیری)
ترامایسین(اکسی تتراسایکلین) (برای پیشگیری)
سرکه سیب (ضدعفونی دستگاه گوارش و کندو و جلوگیری از شکرک زدن)
اسید سیتریک (جوهر لیمو) (دارویی((بررسي اثر اسيد سيتريك و پروبيوتيك بر ميكروفلور دستگاه گوارش زنبور عسل)) و جلوگیری از شکرک زدن)
اسید اگزالیک (ضد کنه)
اسید فرمیک (ضد کنه)
نوار آپیستان (ضد کنه)

زیاد پیشنهاد میشه. ولی آیا این داروها با هم سازگار هستن؟
میتوان در تغذیه زمستانی از فوماژیلین برای پیشگیری استفاده کرد و در کنارش برای جلوگیری از شکرک زدن ،سرکه سیب و یا جوهر لیمو استفاده بشه و همزمان در کندو برای مبارزه با کنه واروا ،اگزالیک اسید رو هم بکار ببریم؟تصویر
چون استفاده از این داروها در این فصل خیلی توصیه شده!!

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: تغذیه و داروهای لازم جهت زمستان گذرانی

پست توسط mellifera »

تصویر ماشالله چقدر دارو. من كه فقط از كنه واروا پيشگيري ميكنم و تغذيه تحريكيو راضيم.فكر نميكنن دوستان پيشگيري بهتر از درمانه و قوي نگه داشتن كندو بهترين كار. تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
برای اینکه در زمستان کلنی قوی داشته باشیم در اواخر فصل کاری بستگی به هر منطقه دارد باید کلنی را تغذیه کرد تا ملکه احساس کنه هنوز شهد در طبیعت هست لذا تخمریزی را قطع نکرده و کلنی برای زمستان قوی میمونه برای دادن دارو که نام چند دارو ذکر شده بهتره اگه زنبور شما مشکوک به بیماری نمیباشد بهتره بجای زمستان که هوا سرد میباشد برای پیشگیری در پاییز به کلنی دارو بدهید زمانی که زنبورها به خوشه رفتند نباید در کندو را باز کرد یا تغذیه با شربت داد بهتره از خمیر شیرین قبل از خوشه رفتن استفاده کنید من خودم از پودر کاسپین و فوماژیلین استفاده میکنم البته در پاییز لذا تلفات کلنی من زیر پنج درصد میباشد در اوایل بهار قبل از آغاز شهد هم میشه اینگونه عمل کرد
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قزوین
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

پست توسط surena »

[HIGHLIGHT=#dfdfdf]با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان محترم...[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]میخواستم بپرسم داروها رو در زمان خاصی باید داد یا دارو فقط در صورت بیماری باید داده بشه..من از خرداد ماه که کندو خریدم هیچ دارویی ندادم به زنبورهام..و الان هم زنبورهام تخم ریزی دارند و کف کندو هم زنبور مرده ای نمیبینم[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#dfdfdf]تصویر[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#dfdfdf]..به نظر شما با توجه به اینکه تجربه ندارم و شاید نتونم بیماری رو تشخیص بدم آیا داروی خاصی باید بدم یا لازم نیست؟؟ [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#dfdfdf]با تشکر فراوان..[/HIGHLIGHT]

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام داروی تقویتی + داروی کنه واروا + خمیر شیرین+ کیک گرده
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

سلام آقای جهانی..شما فرمودین از بیماری کنه پیشگیری میکنین...میشه لطف کنین بگین با چه دارویی پیشگیری میکنین؟؟
نمایه کاربر
surena
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط surena »

آقای جهانی تو لینکی که گذاشتین نوشته مبحثی موجود نمیباشدتصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

surena نوشته شده:آقای جهانی تو لینکی که گذاشتین نوشته مبحثی موجود نمیباشدتصویر

با سلام این لینک رو ببینین:

post24290.html#p24290
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گیلان
تشکر کرده: 151 دفعه
تماس:

پست توسط yones1986 »

اگر در شربت برای پاییز بطور همزمان مولتی ویتامین+تترا ساکلین+سرکه ی سیب را یکجا مخلوط کنیم مشکلی برای زنبور پیش نمیاد؟
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

yones1986 نوشته شده:اگر در شربت برای پاییز بطور همزمان مولتی ویتامین+تترا ساکلین+سرکه ی سیب را یکجا مخلوط کنیم مشکلی برای زنبور پیش نمیاد؟
با سلام
منظور از مولتی ویتامین+تتراساکلین مخلوط این دو ماده است؟یا tnt؟اگر tntهست می تونید استفاده کنید چون سرکه چیزی جزئ اسید نداره فقط دقت کنید غلیظت اسید زیاد از هد نباشه.
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

mahdi1 نوشته شده:
yones1986 نوشته شده:اگر در شربت برای پاییز بطور همزمان مولتی ویتامین+تترا ساکلین+سرکه ی سیب را یکجا مخلوط کنیم مشکلی برای زنبور پیش نمیاد؟
با سلام
منظور از مولتی ویتامین+تتراساکلین مخلوط این دو ماده است؟یا tnt؟اگر tntهست می تونید استفاده کنید چون سرکه چیزی جزئ اسید نداره فقط دقت کنید غلیظت اسید زیاد از هد نباشه.

منظورم جداگانه است؟مقدار وغلظت اسید چقدر باشه؟
نمایه کاربر
mahdi1
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 107 دفعه
تماس:

پست توسط mahdi1 »

yones1986 نوشته شده:
mahdi1 نوشته شده:
با سلام

با سلام
اطلاع دقیقی از استفاده از دو ماده که نام بردید ندارم ولی پیشنها می کنم از tnt استفاده کنید.و درباره غلیظت من از اسسو پلاس استفاده می کنم که به علت ثابت بودن غلظت استفاده می کنم و به مقدار 8 سی سی در 10لیتر استفاده کنید
باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای ؛ تحویل دهی ...
خواه با فرزندی خوب ...
خواه با باغچه ای سرسبز ...
خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی ...

و اینکه بدانی ...
حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است .
این یعنی تو موفق شده ای!
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

دوستان اهل فن لطفا" نظراتشون بگن تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام بهترین کار عدم مخلوط کردن چندین نوع دارو داخل شربته.
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

سلام ،دوستان اگه بخواهیم در شربت برای پاییز ،از مولتی ویتامین ، سرکه و تترا ساکلین استفاده کنیم کدوماشو میشه با هم در شربت یکجا داد؟یا باید اونا رو جداگانه استفاده کرد؟
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

yones1986 نوشته شده:سلام ،دوستان اگه بخواهیم در شربت برای پاییز ،از مولتی ویتامین ، سرکه و تترا ساکلین استفاده کنیم کدوماشو میشه با هم در شربت یکجا داد؟یا باید اونا رو جداگانه استفاده کرد؟

مگه میشه کسی زنبور داشته باشه ولی از این مواد استفاده نکرده باشه؟ تصویر
ماشالا دوستان همه اهل فنو باتجربه ان تصویرخواهشا"تجربیاتشون تو این زمینه بزارن تا بقیه ام استفاده کنند تصویر تصویر
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

با سلام..برای داروهای زمستانی بهتر است از اریترومایسین استفاده کنید چون وسیع الطیف هست وچند ماه تاثیرش در زنبور میماند..اکسی تترا رو برای بهار استفاده کنید..داروی پیشگیری نوزما با داروی انتی بیوتیک نباید با هم داده بشه بهتره که یک روز درمیان وبه نوبت داده بشه.مولتی ویتامین مشکلی نداره با هر دو میشه داده بشه
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

AKBAR2 نوشته شده:با سلام..برای داروهای زمستانی بهتر است از اریترومایسین استفاده کنید چون وسیع الطیف هست وچند ماه تاثیرش در زنبور میماند..اکسی تترا رو برای بهار استفاده کنید..داروی پیشگیری نوزما با داروی انتی بیوتیک نباید با هم داده بشه بهتره که یک روز درمیان وبه نوبت داده بشه.مولتی ویتامین مشکلی نداره با هر دو میشه داده بشه

ممنون از جوابتون،تو خمیر شیرین نیز به همین صورته؟دارو برای نوزما منظورتون سرکه است؟
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

نه دوست من منظورم فوماژلین یا اساسول پلاس هست..با پودر شکر هم بهتره که انتی بیوتیک مخلوط کنی چون فوماژلین گرونه شاید زنبور پودر رو نخوره دارو در اثر رطوبت خراب بشه
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

سلام
من 5 ساله تو یه منطقه بسیار سردسیر زنبورداری میکنم و 15 ساله زنبوردار هستم طی این مدت یادم نمیاد بجز الودگی به کنه زنبورهام مریض شده باشن....بهترین دارو برای کلنیهای زنبور عسل قوی نگه داشتن انهاست ...تنها دارویی که من به زنبورهام میدم پس از برداشت اخرین عسل که میشه حدود 15 شهریور نوار کنه است تغذیه رو هم با ویتامین بعد از داروی کنه به کلنیها داده میشه.. سال گذشته که یکی از بدترین سالهای زنبور داری در استان ما بود فقط 8 تا از 165 کلنی من ان هم به خاطر بی غذایی تلف شد...یعنی کمتر از 5%... ولی همکار زنبوردار داشتم نمونده دارو رو به زنبور داد ولی از 200 کلنی 170 کلنی تلفات داد..ان 30 تا باقی مانده بود در حد دو تا 3 قاب بودن..
تا حالا خیلی از این داروها رو که میگید من ندیم .....و امیدوارم هیچوقت نبینم ..
الان فصل شربت گذشته و اگر میخواهید به زنبور کمک کنید در خمیر شیرین بنا به دستورالعمل مصرف ویتامین را به ان اضافه نمایید..
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
yones1986
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yones1986 »

Kismar نوشته شده:سلام
من 5 ساله تو یه منطقه بسیار سردسیر زنبورداری میکنم و 15 ساله زنبوردار هستم طی این مدت یادم نمیاد بجز الودگی به کنه زنبورهام مریض شده باشن....بهترین دارو برای کلنیهای زنبور عسل قوی نگه داشتن انهاست ...تنها دارویی که من به زنبورهام میدم پس از برداشت اخرین عسل که میشه حدود 15 شهریور نوار کنه است تغذیه رو هم با ویتامین بعد از داروی کنه به کلنیها داده میشه.. سال گذشته که یکی از بدترین سالهای زنبور داری در استان ما بود فقط 8 تا از 165 کلنی من ان هم به خاطر بی غذایی تلف شد...یعنی کمتر از 5%... ولی همکار زنبوردار داشتم نمونده دارو رو به زنبور داد ولی از 200 کلنی 170 کلنی تلفات داد..ان 30 تا باقی مانده بود در حد دو تا 3 قاب بودن..
الان فصل شربت گذشته و اگر میخواهید به زنبور کمک کنید در خمیر شیرین بنا به دستورالعمل مصرف ویتامین را به ان اضافه نمایید..
ممنون از توضیحاتتون،ولی آقا نادر امثال مثل ما که تو شمال زنبور داریم وبا رطوبت بالا مواجهیم (حتی بالای90%)،رطوبتم که عامل اکثر بیماری هاست بخصوص نوزما و سایر عفونتهاپس مجبوریم از این همه دارو و انتی بیوتیک استفاده کنیم. زنبور اگه جمعیتش در حد متوسط باشه و غذاهم به اندازه ی کافی داشته باشه در سردترین نقاط نیز براحتی زمستونو سر میکنه. من تعجب میکنم که چرا دوستان به جای اینکه دنبال این روکشها برن چرا به فکر تقویت جمعیت کندوشون نیستن.چون به نظر من زنبور به سرما اصلا" حساس نیست.نمونه اش پارسال یکی از زنبورام که جمعیتش به زور به 3 قاب میرسید.چون محل کندوهام در نزدیک جنگل با محل سکونتم فاصله اش زیاده، زیاد نمیتونم بهشون سر بزنم. یه شب تو زمستون باد شدیدی شروع میشه و سر کندوموبا پلاستیک روشو و روکش روی قابا رو با خودش میبره و یه روز بکوب بارون سیل آسا میاد و بعدش برف شروع میشه اونم سه روز مدام میباره تا حد نیمتر و حتی دما به چند درجه زیر صفرم میرسه بطوریکه تو استان گیلان قندیلای به طول چند متر بوجود میاد که بی سابقه بود.من بعد از چند روز که رفتم برف جلوشونو پاک کنم بعد از اینکه بیش از نیم متر برفو از سر این کندو م پاک کردم تازه متوجه قضیه شدم .من فکر کردم حتما" همشون یخ زدن ولی با کمال تعجب تو شرایطی که کندو پر از برفو یخ شده بود صدای زنبورا رو شنیدم .چون ما برای زنبورا تو زمستون نبات جامد و کاملا" سفت میزاریم زنبورا رفته بودن زیر اون و این چند روز و دوام آورده بودن.ولی یه تعدادی که بیرون خوشه بودن یخ زده بودن .منم تو همون سرمای زیر صفر آوردم خونه و کندوشونو عوض کردم و حتی قاباشونو که بیش ازنصفش از یخ پر شده بود همون طوری براشون گذاشتم و دو روز تو انباری گذاشتم.و و حتی بعضی وقتا باسشوار گرمشون میکردم تا یخای تو سلولهاآب بشه.حتی تو روز سوم که آوردم تو حیاط و هوا کمی گرم شده بود ملکه تخمم گذاشته بود.اینم بگم که پارسال تو گیلان اکثرزنبورداران خیلی تلفات داشتن بخصوص زنبور داران اردبیلی.میبخشید که طولانی شد ولی لپ کلام که اگه زنبور سالم باشه وذخیره ی غذاشم خوب باشه جمعیتش حتی 2 قابم باشه تو بدترین شرایط سرما هم دوام میاره و تو بهار سریع رشد میکنه.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

yones1986 نوشته شده:
Kismar نوشته شده:سلام
ممنون از توضیحاتتون،ولی آقا نادر امثال مثل ما که تو شمال زنبور داریم وبا رطوبت بالا مواجهیم (حتی بالای90%)،رطوبتم که عامل اکثر بیماری هاست بخصوص نوزما و سایر عفونتهاپس مجبوریم از این همه دارو و انتی بیوتیک استفاده کنیم. زنبور اگه جمعیتش در حد متوسط باشه و غذاهم به اندازه ی کافی داشته باشه در سردترین نقاط نیز براحتی زمستونو سر میکنه. من تعجب میکنم که چرا دوستان به جای اینکه دنبال این روکشها برن چرا به فکر تقویت جمعیت کندوشون نیستن.چون به نظر من زنبور به سرما اصلا" حساس نیست.نمونه اش پارسال یکی از زنبورام که جمعیتش به زور به 3 قاب میرسید.چون محل کندوهام در نزدیک جنگل با محل سکونتم فاصله اش زیاده، زیاد نمیتونم بهشون سر بزنم. یه شب تو زمستون باد شدیدی شروع میشه و سر کندوموبا پلاستیک روشو و روکش روی قابا رو با خودش میبره و یه روز بکوب بارون سیل آسا میاد و بعدش برف شروع میشه اونم سه روز مدام میباره تا حد نیمتر و حتی دما به چند درجه زیر صفرم میرسه بطوریکه تو استان گیلان قندیلای به طول چند متر بوجود میاد که بی سابقه بود.من بعد از چند روز که رفتم برف جلوشونو پاک کنم بعد از اینکه بیش از نیم متر برفو از سر این کندو م پاک کردم تازه متوجه قضیه شدم .من فکر کردم حتما" همشون یخ زدن ولی با کمال تعجب تو شرایطی که کندو پر از برفو یخ شده بود صدای زنبورا رو شنیدم .چون ما برای زنبورا تو زمستون نبات جامد و کاملا" سفت میزاریم زنبورا رفته بودن زیر اون و این چند روز و دوام آورده بودن.ولی یه تعدادی که بیرون خوشه بودن یخ زده بودن .منم تو همون سرمای زیر صفر آوردم خونه و کندوشونو عوض کردم و حتی قاباشونو که بیش ازنصفش از یخ پر شده بود همون طوری براشون گذاشتم و دو روز تو انباری گذاشتم.و و حتی بعضی وقتا باسشوار گرمشون میکردم تا یخای تو سلولهاآب بشه.حتی تو روز سوم که آوردم تو حیاط و هوا کمی گرم شده بود ملکه تخمم گذاشته بود.اینم بگم که پارسال تو گیلان اکثرزنبورداران خیلی تلفات داشتن بخصوص زنبور داران اردبیلی.میبخشید که طولانی شد ولی لپ کلام که اگه زنبور سالم باشه وذخیره ی غذاشم خوب باشه جمعیتش حتی 2 قابم باشه تو بدترین شرایط سرما هم دوام میاره و تو بهار سریع رشد میکنه.

سلام
دقیقا با نظر دوستان موافقم
1 ذخیره عسل کافی
2 افتاب گیر بودن کندوها
بقیشو خود زنبورا انجام میدن تصویر
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

mahdi1 نوشته شده:
yones1986 نوشته شده:
mahdi1 نوشته شده:
با سلام

با سلام
اطلاع دقیقی از استفاده از دو ماده که نام بردید ندارم ولی پیشنها می کنم از tnt استفاده کنید.و درباره غلیظت من از اسسو پلاس استفاده می کنم که به علت ثابت بودن غلظت استفاده می کنم و به مقدار 8 سی سی در 10لیتر استفاده کنید

دستور العمل استفاده از آسسول پلاس به مقدار یک سی سی در یک لیتر شربت هستش...این مقداری که شما استفاده می کنید بر چه اساسی هستش؟
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سرکه سیب علاوه بر مواد ضد عفونی کننده ویتامینهایی کمیاب داره