نگهداري پوكه ها

تمامی سوالات در مورد بیماریها و افات زنبورعسل و داروهای زنبورداری و طریقه مصرف و درمان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

Re: نگهداري پوكه ها

پست توسط apis »

دوستان واقعیتش بنده 8 تا پوکه رو تو کندو گذاشتم و بعد از حدود 10 روز سر زدم و چند تا کرم موم خواری که بهش حمله کرده بودن رو از بین بردم
الان حدود 3 ماه دارن توی اون کندوی خالی به سر می برن و هیچ کرم موم خواری هم جرات نکرده بهشون دست درازی کنهتصویر

فقط یه نکته ای
معمولا کرم موم خوار اول به مومی که قدیمی باشه حمله می کنه
بعد از اون کرم موم خوار فقط زمانی وارد یه کندو میشه که پروانه اش داخل کندو بشه یا درزی وجود داشته باشه که خود کرم هم بتونه وارد بشه
من فقط با این دو تا عامل مبارزه کردم الان هم با این شرایط هوا که ظاهرا گرم هست هنوز کرمی توی موم ها نیفتاده ( خدا رو شکر تصویر )
(به دوستان پیشنهاد می کنم یه چند تا عنکبوت یا یه گله مورچه بزارن تو پوکه هاشون بهتر از قرص برنج و آلومینیوم و نفتالین و .. هست )تصویر

زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

apis نوشته شده:دوستان واقعیتش بنده 8 تا پوکه رو تو کندو گذاشتم و بعد از حدود 10 روز سر زدم و چند تا کرم موم خواری که بهش حمله کرده بودن رو از بین بردم
الان حدود 3 ماه دارن توی اون کندوی خالی به سر می برن و هیچ کرم موم خواری هم جرات نکرده بهشون دست درازی کنهتصویر

فقط یه نکته ای
معمولا کرم موم خوار اول به مومی که قدیمی باشه حمله می کنه
بعد از اون کرم موم خوار فقط زمانی وارد یه کندو میشه که پروانه اش داخل کندو بشه یا درزی وجود داشته باشه که خود کرم هم بتونه وارد بشه
من فقط با این دو تا عامل مبارزه کردم الان هم با این شرایط هوا که ظاهرا گرم هست هنوز کرمی توی موم ها نیفتاده ( خدا رو شکر تصویر )
(به دوستان پیشنهاد می کنم یه چند تا عنکبوت یا یه گله مورچه بزارن تو پوکه هاشون بهتر از قرص برنج و آلومینیوم و نفتالین و .. هست )تصویر

با سلام معمولا زمان زنده ماني تخم پروانه موم خوار زياد هستش و كافيه شرايط محيطي خوب بشه اون وقت از تخم در ميان.نكته اينجاست كه ما نميدونيم ايا پروانه موم خوار تخم گذاشته يا نه.ادم ميبينه پوكها يكي دو ماهي سالمن اما بعد چند ماه يه سر ميزنه ميبينه موم خوار پيداش شده.
جنتا عنكبوت هم تا يه حدي ميتونه دوام بياره و چنتاشو شكار كنه مورچه هم كه نميشه مجبورش كرد در كندو بمونه ميره دنبال لونه خودش.عنكبوتم ار اين قانون مستثنا نيست.

اصولا زماني ما به پوكه ها نياز نداريم كه فصل زمستونه و كندوها اماده زمستان گذراني شدن.بهترين كار استفاده از مواد و قرص مخصوصا هواي سرد زمستان هستش.چون نميزاره شرايطي كه لازمه تا كرم موم خوار رشد كنه و رشد تخم و لاروها متوقف ميشه.
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
کرم موم خوار تو هوای سرد غیر فعال هست . مثلا تو این فصل پوکه ها کرم نمیزنه . ولی هوا که گرم بشه به سرعت کرم میزنن . بهترین روشها واسه مقابله با پروانه موم خار : 1- نگهداری در درجه حرارت پایین مثلا یه سردخونه و 2- استفاده از قرص المینیوم فسفید هستن .
یا مثل خارجی ها زرنگ بازی در بیاریم و 3- زمان درست کردن برگه موم موادی بهش اضافه کنیم که بعدها کرم نکنه .
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

آنچه كه من عرض ميكنم روش ثابت شده علمي نيست ولي امسال برام موفقيت آميز بود . به اين صورت كه يك كندو خالي گذاشتم و پوكه هاي خالي رو توي اون چيدم و روي اون رو پر

از برگ درخت گردو كردم و روش طبق گذاشتم و به همين ترتيب تا آخر ........ و حدود يك ماه پيش كه نگاه كردم سالم بودند و مشگلي پيش نيامده بود.
نمایه کاربر
apis
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

دوستان معمولاً کرم موم خوار به موم های قدیمی و کهنه بیشتر علاقه نشون میده
در طول این چند سال بنده بیشتر سعی کردم موم های تازه رو بیرون از کندو نگهداری کنم و موم های کهنه رو داخل کندو بزارم
به این دلیل که هم از دست کرم موم خوار در امان باشن هم ملکه تو موم های کهنه علاقه بیشتری به تخم ریزی نشون میده
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
silvar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: همدان
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط silvar »

با سلام بهترین روش برای نگهداری پوکه ها پیچیدن انها لای روزنامه است.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

[BLOCKQUOTE]
saman نوشته است:سلام
امروز30کادری پوکه از یکی از دوستان که سه تا کندو داشت و در طول زمستان از بین رفته بودن گرفتم اون پوکه هایی که گرده داخلشان ذخیره شده حالت طبیعی شونو از دست دادن و یه لایه کپک مانند روی سلول های پر گرده رو گرفته بنظر دوستان علتش چی میتونه باشه؟(میخام یک ماهی در دمای زیر 20 درجه پوکه ها رو بزارم تا ضد عفونی بشن و بعد ازشون استفاده کنم)
[/BLOCKQUOTE]
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
کپک فقط رو سلول هایی بود که گرده توشون ذخیره شده بود چند تا از سلول های گرده رو که خراب کردم هم کپک رو گرده سفت بود و هم معلوم بود گرده خراب شده حالا سوالم اینه که اگه بعدا زنبورها از این پوکه ها استفاده کنن آیا براشون ضرر نداره؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
کپک فقط رو سلول هایی بود که گرده توشون ذخیره شده بود چند تا از سلول های گرده رو که خراب کردم هم کپک رو گرده سفت بود و هم معلوم بود گرده خراب شده حالا سوالم اینه که اگه بعدا زنبورها از این پوکه ها استفاده کنن آیا براشون ضرر نداره؟

با سلام و تشکر سامان عزیز در مورد انتخاب مبحث اصلی.

در اثر رطوبت این اتفاق میوفته.میتونین داخل یه کندو قرار بدین تا در اثر گرما کپک ها از بین بره.در اثر سرما گرده ها خاصیتشون از بین میره.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

در صورت خراب بودن گرده ها خود زنبورا اقدام به پاکسازی گرده فاسد شده میکنن.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من یکسری از پوکه هام که نصف قابشون از عسل پارسال پر هستش زمستان قرص برنج گذاستم رو پوکه ها و و قرص ریخته رو عسل و تو سلول های پوکه ها بنظر دوستان از این پوکه ها استفاده کنم یا دور بندازم و یا اگه ممکنه چطور تمیزشون کنم ؟
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

اون قسمت هایی که قرص اثر گذاشته رو کامل با عسلش با چاقو تیز ببر و بریز جایی که دست زنبور بهش نرسه. خونه های خالی هم چون تا تهش ممکنه اثر گذاشته رو کامل ببر .جای سوراخشو فقط با یه برگه موم به اندازه سوراخ ببر و بزار جایی که سوراخه ، خود زنبورا دوباره شان تراشیده رو با سرعت بنز! می بافن .

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
یکی از زنبوردارهای با تجربه منطقه ما می گفت وقتی قرص به صورت پودر در بیاد و بعد یه مدت خاصیتشو از دست میده و رو زنبور هم اثر منفی نداره با یه مقدار آب پوکه تمیز میشه خواستم نظر دوستان رو هم در مورد جواب این آقا بدونم.
m3130
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط m3130 »

اسید استیک چطوره ایا جوابگو است؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

من یکسری از پوکه هام که نصف قابشون از عسل پارسال پر هستش زمستان قرص برنج گذاستم رو پوکه ها و و قرص ریخته رو عسل و تو سلول های پوکه ها بنظر دوستان از این پوکه ها استفاده کنم یا دور بندازم و یا اگه ممکنه چطور تمیزشون کنم ؟

با سلام بهتره تميزشون كنين و با اب شستشو بدين اينطوري خيلي از مواد قرص از بين ميره و بقيه كار رو واگذار كنين به زنبورا.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

m3130 نوشته شده:اسید استیک چطوره ایا جوابگو است؟

در صفحه اول همين مبحث دوستان توضيح دادن.
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

با سلام من از برگ گردو استفاده کردم ولی توی یک هفته سه چهارتا از پوکه هارا نوش جان کردند بقیه پوکه ها اکثرا موم نصفه بافته اند وگرنه آنها را میخوردند حالا رفتم قرص برنج گرفتم به شکل قرص نیست دونه های ریز است چقدر از اون را بریزم داخل کندو تا بقیه آن را نخورند تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

nargmosa نوشته شده:با سلام من از برگ گردو استفاده کردم ولی توی یک هفته سه چهارتا از پوکه هارا نوش جان کردند بقیه پوکه ها اکثرا موم نصفه بافته اند وگرنه آنها را میخوردند حالا رفتم قرص برنج گرفتم به شکل قرص نیست دونه های ریز است چقدر از اون را بریزم داخل کندو تا بقیه آن را نخورند تصویر

با سلام اين ادرسها رو مطالعه كنين:

https://www.google.com/search?q=%D9%82% ... llifera.ir
نمایه کاربر
aliakbar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

پست توسط aliakbar »

سلام
در مورد قرص برنج بايد بگم كه همانطور كه از اسمش معلومه براي برنج استفاده ميشه تا نوعي حشره داخل گوني برنج ايجاد نشه.ما داخل خونه قرص رو به اينصورت استفاده ميكرديم كه ابتدا قرص رو داخل يه تكه پارچه ميپيچيديم بعد اونرو داخل كيسه برنج ميذاشتيم و در هنگام استفاده از برنج قرص رو بيرون مياورديم و هيچ ضرري هم نميديديم.اما چند ساليست كه قرص برنج ممنوع شده و نميدونم بخاطر ضررشه يا چون خودكشي با اين قرص زياد شده ممنوعش كردن.در كل استفاده با احتياط از اين قرص فكر نكنم خطري داشته باشه ولي اگه مشابه بي خطرش باشه خوب مسلما بهتره.
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

ممنوعیت ان به خاطر کاربرد این قرص ها در ساخت مواد مخدر صنعتی مثل شیشه و ... می باشد ولی باز هم می توانید گیر بیاورید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

تصوير قرص برنج فتوكسين براي مبارزه با كرم موم خوار
پیوست ها
نمایه کاربر
barbod-beee
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 27 دفعه
تماس:

پست توسط barbod-beee »

در مورد ممنوعیت فروش قرص برنج
فروش قرص برنج ممنوع نیست. چون خودکشی با این قرص زیاد شده عطاری ها این قرص را به افراد جوان و بخصوص به حانم ها نمی دن. من برای خرید قرص برنج به عطاری رفتم بهم نداد. یادمه زن داداش من هم رفته بود بهش ندادن.

اینطور بگم که هر سال مادرم می ره عطاری و قرص برنج می خره و به خانوم من و زن داداش ام می ده تا تو برنج بزارن. داروی فوق العاده موثری هم هست.

طرز استفاده اش : داخل نایلون می پیچیم و می زاریم وسط برنج. از بوی که متساعد می شه حشرات از بین می رن.
[CENTER][B][COLOR=#FF0000]باید کاری کنیم درصد ساکاروز روی همه بسته بندی ها با نظارت دولت یا اتحادیه نوشته بشه. این هم به نفع عسل تغذیه هست هم عسل خالص و به ضرر عسل تقلبی [/COLOR][/B][/CENTER]
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

این هم تصاویر قرص برنج بعد از چند ماه که داخل کندو گذاشته بودم.نکته مهم اینه که نباید با دست تماس داشته باشه. حتما کاغذی که زیر قرص قرار میدین سفت و 5 برابر خود قرص باشه. تا بعد از بار شدن روی قابها نریزه. حتما در زمان برداشت باقیمانده قرص از رووی قابها مراقب ریختن پودر دارو روی شانها باشید چون به شانها میچسبه و شان رو غیر قابل استفاده میکنه.مخصوصا اگه عسل داشته باشه.
پیوست ها
تصوير قرص برنج فتوكسين براي مبارزه با كرم موم خوار بعد از چند ماه
تصوير قرص برنج فتوكسين براي مبارزه با كرم موم خوار بعد از چند ماه
نمایه کاربر
ahmad5
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط ahmad5 »

mellifera نوشته شده:این هم تصاویر قرص برنج بعد از چند ماه که داخل کندو گذاشته بودم.نکته مهم اینه که نباید با دست تماس داشته باشه. حتما کاغذی که زیر قرص قرار میدین سفت و 5 برابر خود قرص باشه. تا بعد از بار شدن روی قابها نریزه. حتما در زمان برداشت باقیمانده قرص از رووی قابها مراقب ریختن پودر دارو روی شانها باشید چون به شانها میچسبه و شان رو غیر قابل استفاده میکنه.مخصوصا اگه عسل داشته باشه.
سلام، به جای گذاشتن قرص روی کاغذ میشه از درب بطری های کوچک سس و مربا و ... استفاده کرد.
دوری و دوستی
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

با سلام صد عدد از پوکه ها را پروانه خورده جوری که نزدیک به ده هزار پیله پروانه بیشتر تو پلاستیکها جمع شده بودند فقط چوب خالی گذاشتن داخل هر پلاستیک پانزده عدد پوکه و یه پنبه آغشته به اسید استیک گذاشته بودم بعد از یه ماه امروز که بررسی کردم دیدم تمام پلاستیکها را سوراخ سوراخ کرده بودند و کل پوکه ها را خورده بودند من هم حدود ده دقیقه گاز خانگی با یه شلنگ گزاشتم بینشون فکر کنم که همشون مردند تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
Kismar
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

barbod-beee نوشته شده:در مورد ممنوعیت فروش قرص برنج
فروش قرص برنج ممنوع نیست. چون خودکشی با این قرص زیاد شده عطاری ها این قرص را به افراد جوان و بخصوص به حانم ها نمی دن. من برای خرید قرص برنج به عطاری رفتم بهم نداد. یادمه زن داداش من هم رفته بود بهش ندادن.

اینطور بگم که هر سال مادرم می ره عطاری و قرص برنج می خره و به خانوم من و زن داداش ام می ده تا تو برنج بزارن. داروی فوق العاده موثری هم هست.

طرز استفاده اش : داخل نایلون می پیچیم و می زاریم وسط برنج. از بوی که متساعد می شه حشرات از بین می رن.

دادش اگه قرص برنج رو تو نایلون بپیچی چطور میخواد با هوا ترکیب بشه و اثر کنه؟!تصویر
بهترین راه استفاده از قرص برنچ که به ان تو بازار فسفید الومینیوم هم میگن پیچیدن ان داخل دستمال کاغذی یا پارچه نخیه ... اینطوری اگه وسط خود برنج ..حبوبات یا هر چیز دیگه ای قرار داده بشه بهترین عملکرد رو خواهد داشت..
بهترین نوع قرص فسفید الومینیوم تو بازار نوع المانی و بدترین ان نوع چینی ان است...ولی بنظر من نوع ایرانیش هم بصرفه تره و هم کیفیت خوبی داره....
آخرین ويرايش توسط 1 on Kismar, ويرايش شده در 0.
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
padideh
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 96 دفعه
تماس:

پست توسط padideh »

nargmosa نوشته شده:با سلام صد عدد از پوکه ها را پروانه خورده جوری که نزدیک به ده هزار پیله پروانه بیشتر تو پلاستیکها جمع شده بودند فقط چوب خالی گذاشتن داخل هر پلاستیک پانزده عدد پوکه و یه پنبه آغشته به اسید استیک گذاشته بودم بعد از یه ماه امروز که بررسی کردم دیدم تمام پلاستیکها را سوراخ سوراخ کرده بودند و کل پوکه ها را خورده بودند من هم حدود ده دقیقه گاز خانگی با یه شلنگ گزاشتم بینشون فکر کنم که همشون مردند تصویر تصویر تصویر

تصویر تصویر تصویر تصویر تصویرمدونید فیمت هر پوکه تو بازار الان چنده؟ من داته ای 4000 تومن خریدم تصویرمتاسفانه جاهای گرمسیر هم این مشکل رو دارن. اما بیخیال درس ابرت میشه برای اینده.
نمایه کاربر
aliborhani
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پست توسط aliborhani »

سلام بزرگوارا. من قاب های پوکه رو قبل از انبار کردن در کندو ها چهار تا چهارتا داخل استراکتور میزارم و محلول اب و وایتکس رو با نسبت چهار به یک در حین گردش قاب ها در استراکتور با ترمبه ی سم پاشی پاکیزه بر روی قاب ها میپاشم و طرف دیگر قاب ها رو باز محلول پاشی میکنم . ابته از محلول تا اخر کار استفاده مجدد میکنم تا هزینه بردار نباشد و در مصرف وایتکس صرفه جویی کرده باشم . بعد از اتمام صد قاب انها را با اب به همین روش در استراکتور شستشو میدم و در کندوهای بدونه درز و پوشیده نگه داری میکنم . اینطوری تخم لارو های احتمالی را نابود و قاب را هم ضد افونی میکنم برای مصرف دوباره .البته این روش برای زنبور داران جزع با تعداد کندو های کم جواب گو است .
نمایه کاربر
reza63
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد مقدس
تشکر کرده: 554 دفعه
تماس:

پست توسط reza63 »

من برا نگه داری قاب های عسل چرخ نشده
و
پوکه ها
حتی حاوی گرده
از بو گیر دستشویی استفاده میکنم
گوشه پلاستیک شو پاره میکنی خودش بخار میشه مثل نفتالین
بوی و عطر عالی داره

خیلی هم ارزونه
نمایه کاربر
hhaji
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: متغیر(4 ماه ورزقان، 8 ماه تبریز)
تماس:

پست توسط hhaji »

با سلام

دوستان در منطقه ما که فصل سرما خیلی طول میکشه و پروانه (کرم موم خوار)هم به نسبت بیشتره زنبورداران مجبورند پوکه ها رو به مدت طولانی نگه دارند.
از روش نگهداری با روزنامه استفاده میکنند یعنی یک کندوی بدون درز و سوراخ قرار میدن و پوکه ها رو داخل کندو قرار میدن و روی آن یک روزنامه گذاشته و یک طبق میگذارند و دوباره روزنامه گذاشته و یک طبق دیگه و... تا 7 طبق ادامه میدن و در آخر روی آخرین طبق چندتا روزنامه گذاشته و درب گندو را میگذارند. تصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان