مشکلات خانمها در زنبورداری

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
royn
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: گنبدکاووس
تشکر کرده: 16 دفعه
تماس:

مشکلات خانمها در زنبورداری

پست توسط royn »

سلام من به زنبورداری خیلی علاقه دارم. یعنی علاقه ی من اینطوری بوجود اومد که چندباری رفتم زنبورستانهای اطراف و با زنبوردارا راجع به زنبور و کندو داری و این چیزا صحبت کردم بعد از اون راجع به این قضیه خیلی بالا و پایین کردم و تصمیم گرفتم این کارو شروع کنم اما بزرگترین مشکل من اینه که من یه خانم هستم و همه اطرافیانم انواع و اقسام انرژی های منفی رو بهم میدن........
البته که اونا از زنبورداری هیچ سررشته ای ندارن. حالا تصمیم گفتم یه مشورتی با بچه های سایت بکنم که ایا به نظر شما من به خاطر خانم بودنم و فقط به همین دلیل نباید یه همچین کاری رو شروع کنم و بیخودی دارم پولمو و وقتمو هدر میدم؟؟؟؟
من قصد دارم زنبورداری رو شروع کنم ولی پله پله ....یعنی از سال اول با سه کندو تا وقتی که تجربه ام بیشتر بشه و با اعتماد به نفس وعلم بشتری کارمو گسترش بدم..

نمایه کاربر
yahyabasami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سرپل ذهاب
تشکر کرده: 26 دفعه
تماس:

Re: مشکلات خانمها در زنبورداری

پست توسط yahyabasami »

با سلام
کار زنبورداری رو نمیشه به مرد یا زن اختصاص داد ولی یک سری از مشکلات هست که باید اونها رو در نظر گرفت . اول اینکه شما باید مکان نگهداری زنبورهات رو مشخص کنی . یعنی محل نگهداری زمستانه و محل کوچ برای عسل گیری ( چه کوه و چه محصولات زراعی و صحرا ). اگه مشکلی از این بابت در مورد رفت و آمد ندارین و احتیاجی به پاسداری خودتون از کندوها نیست و کسی رو دارین که شما رو همراهی بکنه 90 درصد مشکلتون حله . مشکل بعدی شما هم مربوط به طراحی یه لباس زنبورداری برای خودتونه که میتونین با دادن یه پارچه مخصوص لباس به یک خیاط اون رو حل کنید. این رو هم بگم که من اولین کندوهام رو از یکی از فامیل هامون که یک خانم بود و به صورت غیر حرفه ای زنبورداری میکرد خریدم.
نمایه کاربر
royn
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط royn »

شرایطی که من دارم الان اینطوریه که: به گفته پدر و همسرم باید دور اونهارو خط بکشم یکی از زنبوردارهایی که باهاش صحبت کردم به من قول داد واسه سال اول که دو سه تا کندو دارم واسه یادگیری اجازه بده کندو هام پیش کندو هاش باشه و ازشون مواظبت کنه. بعد از اون هم اگه بخوام کندو هامو بیشتر کنم و باز هم کنار کندوهای ایشون باشه باید عسل رو نصف کنم.... واسه رفت وامد خودم باید ماشین برای خودم تهیه کنم .(بدیل اینکه پدر و همسر گرام ماشیناشونو در این راه بکار نمیزنن) حالا این مسایل مال سال اوله و دردش خوردنی به نظرتون اگه بخوام ادامه بدم در طی این یک سال میتونم مشکلاتم و حل کنم و واسشون راه حل پیدا کنم؟؟؟
منظورم اینه که مرگ نیست که چاره نداشته باشه درسته ؟؟؟؟؟؟؟
( الان دنبال دل گرمی میگردم ....... تصویر)
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

همشهری خوش امدی
تجربه 30 ساله من در زنبور داری میگه که کار سخت و صحرایی هست
و همیشه هم با کارگر های مرد در تماس هستیم و برای خانم کمی مشکل هست
نمایه کاربر
royn
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط royn »

خیلی ممنون.
امدوارم بقیه بچه ها بتونن کمک بیشتری کنن تا درست تصمیم بگیرم تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

royn نوشته شده:شرایطی که من دارم الان اینطوریه که: به گفته پدر و همسرم باید دور اونهارو خط بکشم یکی از زنبوردارهایی که باهاش صحبت کردم به من قول داد واسه سال اول که دو سه تا کندو دارم واسه یادگیری اجازه بده کندو هام پیش کندو هاش باشه و ازشون مواظبت کنه. بعد از اون هم اگه بخوام کندو هامو بیشتر کنم و باز هم کنار کندوهای ایشون باشه باید عسل رو نصف کنم.... واسه رفت وامد خودم باید ماشین برای خودم تهیه کنم .(بدیل اینکه پدر و همسر گرام ماشیناشونو در این راه بکار نمیزنن) حالا این مسایل مال سال اوله و دردش خوردنی به نظرتون اگه بخوام ادامه بدم در طی این یک سال میتونم مشکلاتم و حل کنم و واسشون راه حل پیدا کنم؟؟؟
منظورم اینه که مرگ نیست که چاره نداشته باشه درسته ؟؟؟؟؟؟؟
( الان دنبال دل گرمی میگردم ....... تصویر)

با سلام و خوشامد براي پيوستن به جمع زنبورداران عزيزمون.

واسه سال اول بهترين كاره شما سه چهار تا كندو تهيه و در كنار كندوي همشهريتون قرار بدين اينطوري بهتره چون نميتونين از كندوهاتون شبا و يا روزا نگهداري كنين.حسن بعدي اينه كه ميتونين با كندوهاي همشهريتون هم تجربات خودتونو بيشتر كنين.و از ايشون هم راهنمايي بخواين.
واسه سال بعدهم به دنبال جايي براي كندوهاتون باشين از نظر امنيتي بهترين باشه.و يا اگه نتونستين پيدا كنين با همشهريتون رو نصف عسل توافق نكنين بهتره يه قيمتي مشخص كنين.خوردن عسل توليدي خود ادم يه مزه ديگه داره.نه اينكه شما زحمت بكشين ديگران بردارن.اين يه پيشنهاد هستش.

راجب رفتن به زنبورستان هم شما ميتونين هفته اي يك بار و يا هفته اي دو بار به زنبورا سر بزنين.يه بار رو هم ميتونين ماشين پدر و يا همسرتون رو يه دوساعتي قرض بگيرين.

اگه خانوم عفت رئيسي سرحدي رو ببينين خود ايشون زنبوردار هستن.خانوم رئيسي رئيس تعاوني زنبورداران هستن.
نمایه کاربر
yahyabasami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: سرپل ذهاب
تماس:

پست توسط yahyabasami »

در هر صورت اگه پدر و همسرتون راضی نیستن بهتره که این کار رو شروع نکنین. البته داشتن سه چهار تا کندو پیش یک زنبور دار و سرکشی هر از چند گاهی به اونها و تامین عسل سالیانه خانواده از اونها هیچ اشکالی نداره و فکر نکم که پدر و همسر شما با اون مشکلی داشته باشن . در صورت مخالفت همسر شما این کار نتنها برای شما لذتی نخواهد داشت بلکه ممکنه که یک سری از مشکلات رو هم برای شما به وجود بیاره. به عنوان مثال خوده من با اینکه جوان و دارای توانایی هستم در اوایل چون با مخالفت پدر و مادرم روبه رو بودم خیلی اذیت میشدم و مدتی طول کشید تا اونها رو قانع کردم. اما در کل نظر من اینه که خانواده ارجحیت بر هر چیز دیگه ای داره و شما میتونین علاقه خودتون به زنبور رو در حد چهار نج تا کندو نگه دارین تا بعدها چه شود.
نمایه کاربر
royn
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط royn »

yahyabasami نوشته شده:در هر صورت اگه پدر و همسرتون راضی نیستن بهتره که این کار رو شروع نکنین. البته داشتن سه چهار تا کندو پیش یک زنبور دار و سرکشی هر از چند گاهی به اونها و تامین عسل سالیانه خانواده از اونها هیچ اشکالی نداره و فکر نکم که پدر و همسر شما با اون مشکلی داشته باشن . در صورت مخالفت همسر شما این کار نتنها برای شما لذتی نخواهد داشت بلکه ممکنه که یک سری از مشکلات رو هم برای شما به وجود بیاره. به عنوان مثال خوده من با اینکه جوان و دارای توانایی هستم در اوایل چون با مخالفت پدر و مادرم روبه رو بودم خیلی اذیت میشدم و مدتی طول کشید تا اونها رو قانع کردم. اما در کل نظر من اینه که خانواده ارجحیت بر هر چیز دیگه ای داره و شما میتونین علاقه خودتون به زنبور رو در حد چهار نج تا کندو نگه دارین تا بعدها چه شود.

بحث این نیست که اونا راضی نباشن حرفشون اینه که نمیتونن از کارشون بزنن فقط واسه اینکه من کاری پر زحمت و کم نتیجه رو انتخاب کردم.که مطمئنم اگه ببینن از عهده کارا بر میام خودشون حمایتم میکنن. لطفا بحث راضی نبودن خانواده تموم بشه . هدفم از گفتن این حرفا این بود که بگم تنهام.... و باید تنها با مشکلات دست و پنجه نرم کنم.و اینکه شماهایی که تجربه دارین کمکم کنین. تصویر تصویر
نمایه کاربر
royn
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط royn »

اقای جهانی من چطور میتونم با این خانم تماس بگیرم؟
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
شما امسال رو با این سه کندو شروع کن سال های بعد دیدی شرایط مهیاست زنبورهاتو زیاد کن در ضمن تعداد زنبورهاتو براس تواناییت زیاد کن تا از عهدش بر بیای با 30 تا کندوی خوب و با مدیریت عالی میتونی برداشت 60 تا کندو را داشته باشی
آخرین ويرايش توسط 1 on saman, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
eslami
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تشکر کرده: 39 دفعه
تماس:

پست توسط eslami »

هیچ موقع از تصمیمی که گرفتی ناامید نشو و با امید به خدا و پشتکار و نیز مطالعه به هدف خودت برس . یکی از عوامل پیشرفت کشورهای اروپایی و امریکا تفاوت قایل نشدن در کارها بین زن و مرد است . حتی زنها راننده تریلر و جوشکاری و بنایی هم می کنند. پس یا علی بگو و به شما قول می دهم در مدت 10سال یکی از بزرگترین زنبوردارهای منطقه خواهی شد. در یکی از فیلمهای زنبورداری یکی از خانومها کار زنبورداری رو شروع کرد با علاقه و در مدت 5سال زنبوردار نمونه کشور شناخته شد فکر کنم سال 69 یا 70بود و از چند تا کندو به 300کندو رسوند.البته برای پیشرفت در این کار باید اموزش علمی و عملی داشته باشی و ماههای گلدهی منطقه خودت رو بشناسی و پشتکار داشته باشی و ناامید نشی.
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

با سلام خدمت خانم محترم . این کار طوریه که میتونی با شرایط خودتون تطبیقش کنین . منطقه شما طوریه که اگر کوچ هم نکنید میتونین عسل برداشت کنین . البته اگر در قسمت شمالی گنبد نباشین . در مورد خانواده هم مطمئن باشین اولین برداشت عسلتون رو روی سفره بذارین و خانواده محترم نوش جان کنند مشکلتون حل خواهد شد . موفق باشین .
نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تماس:

پست توسط hpolo »

من که با تجربه 30 ساله زنبور داری تفاوتی بین زن ومرد در این حرفه نمی بینم . باید یاد اوری کنم که در کشورهای پیشرفته بهترین زنبورداران خانمها هستند . شما میتونید مقالات وفیلمهای بسیار زیادی که توسط همین خانمها تهیه شده رو ببینید. من خودم در سالهای اولیه با همکاری مادر و کلیه خانواده و اکنون با همکاری خانمم در حالی که هر دو شاغل هستیم زنبور داری رو انجام میدم و باید اعتراف کنم که بسیار بیشر از من کارائی در این کار دارند . به نظر من اگر شما بصورت خانوادگی این کار رو انجام بدید مشکل کمتری خواهید داشت با توجه که شما با شروع کار با 3 -4 زنبور و انهم شرایط که گفتید شاید در هفته بیشر از 2 - 3 ساعت از وقت شما وهمسرتان را نمیگیرد
نمایه کاربر
hamidbee
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 19 دفعه
تماس:

پست توسط hamidbee »

با سلام
خيلي خوش آمديد
منم خيلي علاقه داشتم به رشته دامپروري وهمين رشته روهم خوندم ولي بدلايلي نتونستم تو رشته خودم كار كنم ولي از اونجايي كه واقعا اين كار رو دوست داشتم شروع كردم تحقيق كردم وبر حسب اتفاق با خانوم رئيسي آشنا شدم وايشان 2 كندو به من هديه دادند واين شد شروع كار من البته به صورت تفريحي وبا 8 كندو در پشت بام در تهران اين كار رو انجام مي دم ويه جورايي به عشقم رسيدم موفق باشيد.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

royn نوشته شده:اقای جهانی من چطور میتونم با این خانم تماس بگیرم؟

با سلام براتون پيغام خصوصي كردم.
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

با سلام.عزیزم زنبورداری هیچ گونه شغل سختی نیست.واتقاقا یه شغل شیرینه.بر روی نظرت استوار باش تا توپم تکانت نده.بعدا وقتی ک به هدفت رسیدی . اونموقع میدونی ک چیکار کردی
محمد امین کوشا
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

با سلام دوست عزیز خوش امدی . باید در مورد مبحث تون بگم که زنبورداری صنعت شیرینیه وشما هم علاقمند پس ادامه بدید من به عنوان یه دوست به شما چند تا پیشنهاد میدم البته دوستان پیشنهاد های ارزنده ای رو ارائه کردند ببینید شما اول باید اصلاعاتی رو در مورد پروش زنبور داشته باشید من به شما پیشنهاد میکنم که شما اول یه دوره ای رو در یکی از مراکز اموزش زنبورداری چه خصوصی و چه دولتی که از طریق جهاد و یا مرکز فنی حرفه ای شهرتون برگزار میشه ی بگذرونید و چند جلد کتاب در مورد این صنعت مطالعه بفرمایید بعد از اموزش مختصر که در این مراکز دیدید میتونید اگر جایی دارید منظور مکان مناسب برای نگهداری از زنبور مثل پشت بام . یا حیاط بزرگ . یا باغ . یا ویلا و یا کلا جایی که دورش دیوار باشه و خیالتون از نظر امنیتیش راحت باشه شروع به نگهداری بکنید(با توجه به مشکلات که گفتید ) به صرف شما نیست که بخواید برای چند تا کلنی زنبور مسافت زیادی رو طی کنید تازه شما که اصلا اشنایی از این رشته ندارید و اماتور هستید با هفته ای یک یا دو بار رفتن به زنبورستان نمیتونید اموزش عملی داشته باشید چون زنبورداری فقط شکر دادن و یا برداشت عسل نیست بلکه شما باید به مرور زمان بتونید تمامی فرآورده های اون رو تولید کنید پس اگر امکانات لازم رو که گفتم ندارید بهتره که ادامه ندید باز هم اگر نیاز به اطلاعات بود بنده و دوستان در خدمت گزاری حاضریم موفق و پیروز باشید
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
ebraahimiyan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سمنان
تشکر کرده: 92 دفعه
تماس:

پست توسط ebraahimiyan »

turkmansahra نوشته شده:با سلام خدمت خانم محترم . این کار طوریه که میتونی با شرایط خودتون تطبیقش کنین . منطقه شما طوریه که اگر کوچ هم نکنید میتونین عسل برداشت کنین . البته اگر در قسمت شمالی گنبد نباشین . در مورد خانواده هم مطمئن باشین اولین برداشت عسلتون رو روی سفره بذارین و خانواده محترم نوش جان کنند مشکلتون حل خواهد شد . موفق باشین .

سلام . من با نظر فوق کاملا موافقم . شما میتونید با مشورت زنبورداران با تجربه جاهایی رو پیدا کنید که دیگه نیاز به کوچ نباشه . نهایتش اینه که سالی یکی دو بار بیشتر عسل نمیگیرید.
اما به نظر من هم زنبورداری کار سخت و طاقت فرسایی نیست . شما اگر مشکل رفت و آمدت رو حل کنی در طول سال خودت به زنبورها رسیدگی میکنی و سرکشی. سختیش در مواقع خاص هست مثل جابجایی و خرید کندهای خالی و کوچ دادن و مخصوصا عسل گیری که نهایتش بشه ده روز یا 15 روز در سال که حتما به نیروی مرد نیاز دارید. الباقی میمونه تجربه و دانش در زنبورداری که من فکر میکنم یک نفره بشه زنبورستان 100 تایی رو هم چرخوند . البته اگه کار دیگه ای نداشته باشید و هر روز برید تعداد بیشتر هم میشه رسیدگی کرد. فقط تنها گزینه ای که به عنوان خانم نیاز دارید یک فردی برای محافظت اجتماعی و حتی فیزیکی خودتونه (به دلیل خطرات وجود جانورانی مثل مار ، عقرب و رتیل در حومه زنبورستانها ،چون اکثرا زنبورستانها تو بیابانندو این عوامل انکار ناپذیره، البته اگر از دسته خانمهای نترس باشید با این مورد کنار میایید.)
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

باسلام خدمت شما خواهر گرام؟؟؟؟؟اتمام مطالبو خوندم این که مشکل خاصی نیست من خانومم در زنبورداری بزرگترین همکار م حساب میشه وامسال برای چند خانوم زنبور گرفتم که چند تاشون 10تا ومابقی 3تا براشون گرفتم در ضمن این صنعت بی بهره نیست یه کم ریسک داره که اونم کنترل پذیر هست با سه تا شروع کن تا راه میای وقتی شیرینی عسل زیر زبان همسر عزیز وپدر گرام رفت خودشون راه میان شما باید قدرتتو نشون بدی یا حق بگو شروع کن هیچ حرکتی بی برکت نیست
نمایه کاربر
hasan_s65
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: قم
تماس:

پست توسط hasan_s65 »

با سلام/انسان اگر اراده قوی داشته باشه هیچ کاری براش سخت نیست/زمستون گذشته که زنبوراما بوشهر بردم با یک خانمی اشنا شدم که پانصد کلنی داشت و توسط دو کارگر زنبورستانش را اداره میکرد
نمایه کاربر
royn
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط royn »

از همگی بابت حمایتتون ممنونم تصویر تصویر تصویر
امیدوارم تو مشکلات و مسایلی که برام پیش میاد همینطور کنارم باشین و نظرات خوبتو از من دریغ نکنین. تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
با توجه به جنسیت زنبورهای کارگر فکر کنم خانوما تو این کار موفق تر باشن . هر چی باشه زبون همدیگه رو بهتر میفهمن تصویر
blackbil
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 1060 دفعه
تماس:

پست توسط blackbil »

به جمع زنبوردارها خوش اومدین. خواهر من که دانشجوی مهندسی کامپیوتر هستش یکی از کمکهای اصلی من توی زنبورداری هستش که خیلی هم علاقه منده و فکر نکنم کار توی رشته اش رو به اندازه زنبورداری دوست داشته یاشه...
شما می تونی با تعداد کندوی کم شروع کنی و زنبورداری ساکن و بدون کوچ رو تجربه کنی. امیدوارم موفق باشی
Yours sincerely
taleshalmashoney

نمایه کاربر
apis
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: ساري
تشکر کرده: 79 دفعه
تماس:

پست توسط apis »

چند سال پیش زمانی که هنوز زنبورداری رو شروع نکرده بودم اخبار استان خبری عجیب اعلام کرده بود .
خبر به این صورت بود :
خانمی شوهرش 20 کلنی زنبور عسل داشت
بر حسب اتفاق شوهر این خانم میمیره و این خانم برای تامین هزینه های خودش و فرزندش به ناچار به راه شوهرش ادامه میده
بعد از چند سال تعداد کلنی هاشو به 40 تا میرسونه و با برداشت میزان بالایی عسل از هر کندو زنبوردار نمون استان میشه
**
بنده فکر می کنم اگه خانم ها از نیش زنبور ها نترسن از ما آقایون هم بهتر عمل می کنن
زندگی شهد گل است که زنبور زمان می خوردش
آنچه می ماند عسل خاطره هاست
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام شغل زنبورداری برای همه افراد چه خانم وآقا مقدور می باشد به شرط آنکه حساسیت شدید نداشته باشند زیرا درصورت چنین حالتی ممکن است با یک نیش کمتر از یک ساعت وقفه در رساندن فرد نیش خورده به مراکز درمانی از بین برود .
نمایه کاربر
saman
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
بنظر من برای شروع زنبورداری چند فاکتور اصلی لازم هستن:علاقه، تخصص و تجربه(با مرور زمان بدست میاد)،مکان مناسب برای زنبورستان.بقیه امورات زنبورداری رو مثل جابجایی کندوها با کارگر میتوان انجام داد.
نمایه کاربر
aliakbar
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

پست توسط aliakbar »

با سلام
خانم محترم و البته علاقه مند به زنبورداري ,به نظر بنده ادم بايد هميشه واقعيت رو ببينه. زنبورداري سختي هاي كمي نداره مثل هر كاري و اينهم درسته كه زنبورداري براي خانمها كمي مشكله. شما تصميمتون رو بر اينكه شروع كنيد يا نكنيد نذاريد يعني شكي در شروع كردنش نداشته باشيد . به نظر من سال اول رو با 4 يا 5 كندو شروع كنيد و كنار زنبورهاي اشناتون بذاريد و خودتون حتما براي يادگيري سال اول رو تا پايانش يعني پاييز كنار ايشون عملي تجربه كنيد. از سال بعد مستقل شيد و تنها كار كنيد و مطالعه كنيد و از بقيه كمك بگيريد. تا اونموقع كه خودتون كار كرديد بهتر از هر كسي ميتونيد اين تصميم رو بگيريد كه به چه صورت ادامه بديد و يا اصلا ادامه بديد يا نه. چون ادم تا كاري رو تجربه نكنه و از نزديك لمس نكنه به خوبي نميتونه تصميم كلي دربارش بگيره. به نظر من شروع كنيد, انشاالله موفق بشيد
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

دادن فاز منفی تخصص ما ایرانی هاست نه برای خانم ها که هر اقایی که بخواد کاری رو شروع کنه تا اون رو از اون کار بیزار نکنیم دست بردار نیستیم . شماهم علاقه داشته باشید و پشتکار بقیه مشکلات رو میتوانید مدیریت کنید.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تشکر کرده: 70 دفعه
تماس:

پست توسط ilam »

درورد بر اقا فرا مرز واسه این حرفی که زدن .کاملا موفقم تصویر
اصلا کشور ما 1 زنبوردار زن داره؟
محمد امین کوشا
نمایه کاربر
fara
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

ilam نوشته شده:درورد بر اقا فرا مرز واسه این حرفی که زدن .کاملا موفقم تصویر
اصلا کشور ما 1 زنبوردار زن داره؟

آره هستند خانم هایی که در این حرفه مشغول کارند و موفق هم هستند.
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 17 مهمان