وضعیت کندو در این موقع از سال و نیاز به راهنمائی

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

وضعیت کندو در این موقع از سال و نیاز به راهنمائی

پست توسط rata »

با سلام خدمت دوستان من کندوهام در شهر رشت هستند و الان حدود 20 روزی هست که دمای هوا در حد 8 تا 14 درجه هست

دو تا کندوهام هر کدام وضعیت به شرح زیر را دارند و نیازمند راهنمائی شما هستم

کندوی اول رفت و آمد زنبورها امروز که دمای هوا 14 درجه بود در هر سه ثانیه جدود 1 زنبور بود و همش گرده بداخل کندو می آوردند. درب کندو و پارچه را برداشتم و سریع نگاهی از بالای قابها به کندو انداختم و دیدم که زنبورها در لابلای تعداد چهار قاب دیده می شوند و وضعیت ذحیره عسل هم خوب بود.

کندوی دوم رفت و آمد زنبورها در هر 20 ثانیه 1 زنبور یود و گرده هم حمل نمی کردن و درب کندو پارچه را برداشتم و نگاهی کردم و زنبورها را به تعداد کمتر از کندوی بالائی و لابلای یک قاب دیدم وضعیت ذخیره عسل هم خوب بود.

حالا از محضر دوستان راهنمائی میخوام

آیا برای کندوی اول الام موقع مناسبی هست که خمیر شیرین برای تحریک بیشتر ملکه برای تخم گذاری بگذارم و آیا می توانم تعدادی قاب عسل را بردارم و بجاش پوکه بزارم تا جای بیشتری برای تخم ریزی باز بشه؟

کندوی دوم که تعداد زنبورها کم هست آیا امکان زنده ماندن و ادامه حیات را داره و برای تقویتش باید چکار کنم؟

لطفا راهنمائی کنید. راستش من 4 تا کندو داشتم که یکیش را یه ناجوانمرد دزدید و یکی هم از بین رفت.

نمایه کاربر
ATF
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: نوشهر
تماس:

Re: وضعیت کندو در این موقع از سال و نیاز به راهنمائی

پست توسط ATF »

سلام دوست گرامی
معمولا دراین موقع از سال این جمعیت طبیعی است در خصوص گرده ازگیل تواین فصل گل داره خصوصا شمال کشور ذخیره عسل را کم نکنید چون از این ماه به بعد مصرف عسل زیاده واحتمال کمبود ان باعت مرگ کلنی خواهد شد در خصوص خمیر شیرین من از چند روز پیش برای کندوهام شروع کردم برای منطقه شمال باید با شرایط اب وهوای معتدل شروع به دادن خمیر شیرین کرد . موفق باشید
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
به کندوهات خمیر شیرین بده و کندوی ضعیفتو تنگ کن تا برای گرم کردن دچار مشکل نشه چون هنوز یک ماه از زمستان رفته و خیلی زوده در ضمن نگران نباش اول فروردین میتونی با دادن دو کادر تخم برشته کندوی ضعیفتم قوی کنی.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

ممنونم از راهنمائی شما

کندوهام کمبود غذا ندارند آیا دادن خمیر شیرین برای تحریک ملکه برای تخم گذاری هست یا برای تامین ذخیره غذا؟ ضمنا قابها دارای عسل هست و در این شرایط آیا تنگ کردنش ضروری هست؟
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

وقتی خمیر میدی ملکه متوجه ورود شهد به کندو میشه و برای تخم ریزی تحریک میشه در ضمن اگه کمبودی در شهد هم باشه جبران میشه.من کندوهای ضعیفمو با وجود اینکه رو قاب های آخر عسل بود تنگ کردم و چند روز پیش نگا انداختم کاملا سرحال بودن.شما میتونی قاب های اضافی رو برداری و کندو رو تنگ کنی و اول اسفند که هوا متعادل میشه هر هفته یکیشونو به کندو بدی.
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط rata »

هواشناسی را کنترل کردم دیدم که برای هفته آینده هوای شهر رشت سرد و دما در حد 2 تا 3 درجه خواهد شد. با یان شرایط آیا گذاشتن خمیر شیرین و تحریک ملکه برای تخم ریزی باعث آسیب رسانی به کندوم که جمعیت کمی داره نمی شه/

ضمنا در خصوص تنگ کردن که فرمودید آیا در دمای هوای 14 درجه انجام این عمل مشکل ساز نیست؟

ممنون میشم راهنمائی کنید.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
قرار نیست بمحض اینکه ملکه تحریک شد فوری دو کادر تخم ریزی کنه ملکه همیشه متناسب با جمعیت کندو و میزان گرده وارد شده به کندو تخم ریزی میکنه مثلا تو این فصل اگه به کندوی 4 قاب خمیر بدیم نهایتش یه نصف قاب تخم میزاره تا زنبورها به آسانی در هر شرایطی بتونن پوششش بدن. دمای 14 درجه هم برای تنگ کردن مناسبه تنگ کردن یه کندو 5 دقیقه وقت میخاد
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان