یک مشکل فنی در طبق

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
65006500
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: قم
تماس:

یک مشکل فنی در طبق

پست توسط 65006500 »

با سلام. سه سالی استکه در طبق زدن کندوها با یک مشکل اساسی رور به رو بودم و تا به حال هر روشی را که دیگران گفتن و عمل کردم جواب نگرفتم و اون اینکه :
به هنگام بهار وقتی کلنی به 10 قاب میرسد برای افزایش جمعیت و دادن جای بیشتر برای تخم ریزی ملکه اقدام به زدن طبق میکنم. ولی ملکه طبقه پایین را رها کرده و تخم ریزی خودش رو در طبق دوم متمرکز میکنه. من که قصد داشتم با طبق زذنم قابهای تخم رو از 7-8 قاب به 12 تا 16 قاب برسونم با طبق زدنم فقط در عمل جای تخم ها رو عوض میکنم.

حالا من چه کنم که ملکه هم در طبق پایین و هم بالا همزمان تخمریزی کنه و جمعیت رو افزایش بده؟؟

هرکسی راهنمایی کنه که در عمل جواب بده من یک شیرینی حسابی بهش میدم!! تصویر

نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

Re: یک مشکل فنی در طبق

پست توسط mohammad123 »

سلام

وقتی کندو 10 قاب شد و خواستید طبق بزارید ابتدا یک درمیان قابهای شفیره سربسته را به طبق انتقال دهید و به جای انها در پاین قاب پوکه سفید نو قرار بدین یا برگ موم

این کار باعث میشه که تا شفیره های بسته در طبق تا بخان متولد بشن مدتی طول میکشه و ملکه مجبور میشه بره پایین و تخم بریزه دقت کنید که قاب پوکه تو طبق نزارید و شفیره های تازه بسته شده یا لاروهای مسن رو در طبق قرار بدین مجددا مدتی بعد تا شفیره های داخل طبق متولد شدند باز میتونید جای اونا رو با لاروهای سربسته در پایین عوض کنید اینجوری ملکه هم اگر باز بخاد بیاد تو طبق تخم بریزه جایی برای تخمریزی پیدا نمیکنه و یا اینکه مثلا تعادل رو اینجوری برقرار کنید .
درضمن طبق اگر دریچه پرواز نداشته باشه بهتره و این مشکل کمتر بوجود میاد .
نمایه کاربر
65006500
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: قم
تماس:

پست توسط 65006500 »

سلام به آقامحمد.

اولا : این کار شما رو کردیم و جواب نگرفتیم. چون ملکه میره بالا و ابتدا شروع میکنه به پیدا کردن سلولهای خالی در گوشه و کنار قابها و تخم ریزی میکنه و صبر میکنه تا شفیره های سربسته به دنیا بیان و بعد تولد شفیره ها در اونها تخم ریزی میکنه.

دوما : من دنبال راه حلی هستم که ملکه خودش هم در بالا و هم پایین تخم داشته باشه، یعنی بدون نیاز به جا به جایی مداوم قابها بین طبقها، وقتی کندو رو باز میکنیم هم در پایین و هم بالا تخم و شفیره ببینیم.

سوما : راه حل شما در زنبورستان با تعداد کلنی بالا عملیاتی نیست و نیاز به نیروی کار و زمان زیادی داره
yasmangola_love
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: قائمشهر
تشکر کرده: 259 دفعه
تماس:

پست توسط yasmangola_love »

65006500 نوشته شده:با سلام. سه سالی استکه در طبق زدن کندوها با یک مشکل اساسی رور به رو بودم و تا به حال هر روشی را که دیگران گفتن و عمل کردم جواب نگرفتم و اون اینکه :
به هنگام بهار وقتی کلنی به 10 قاب میرسد برای افزایش جمعیت و دادن جای بیشتر برای تخم ریزی ملکه اقدام به زدن طبق میکنم. ولی ملکه طبقه پایین را رها کرده و تخم ریزی خودش رو در طبق دوم متمرکز میکنه. من که قصد داشتم با طبق زذنم قابهای تخم رو از 7-8 قاب به 12 تا 16 قاب برسونم با طبق زدنم فقط در عمل جای تخم ها رو عوض میکنم.

حالا من چه کنم که ملکه هم در طبق پایین و هم بالا همزمان تخمریزی کنه و جمعیت رو افزایش بده؟؟

هرکسی راهنمایی کنه که در عمل جواب بده من یک شیرینی حسابی بهش میدم!! تصویر

جمعیت اگه قوی باشه و ملکه خوبی داشته باشید دو طبق که خوبه سه طبقم تخم میریزه.
اگر نبود این حالت:
برای این کار از پنجره استفاده کنید

ملکه رو بالا ببرید یه هفته باشه

بعد قابی که ملکه روشه رو پایین بیارید جابجا کنید.پنجره هم باشه.

یا امام رضا
خبری هست در این خانه که زنبور عسل
مرض قند گرفت از نمک سفره ی تو
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

65006500 نوشته شده:سلام به آقامحمد.

اولا : این کار شما رو کردیم و جواب نگرفتیم. چون ملکه میره بالا و ابتدا شروع میکنه به پیدا کردن سلولهای خالی در گوشه و کنار قابها و تخم ریزی میکنه و صبر میکنه تا شفیره های سربسته به دنیا بیان و بعد تولد شفیره ها در اونها تخم ریزی میکنه.

دوما : من دنبال راه حلی هستم که ملکه خودش هم در بالا و هم پایین تخم داشته باشه، یعنی بدون نیاز به جا به جایی مداوم قابها بین طبقها، وقتی کندو رو باز میکنیم هم در پایین و هم بالا تخم و شفیره ببینیم.

سوما : راه حل شما در زنبورستان با تعداد کلنی بالا عملیاتی نیست و نیاز به نیروی کار و زمان زیادی داره

البته و صد البته نژاد زنبور حرف اول رو میزنه اگر نژاد خوب باشه ملکه در کل کندو تخمریزی میکنه و نیازی به جابجایی قاب نیست .

شما سعی کن ملکه ای رو تکثیر کن که هم در طبق و هم در پایین کندو تخمریزی کنه یعنی ملکه نرمال
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 10 مهمان