شروع کار زنبورها و باید و نباید ها :

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

شروع کار زنبورها و باید و نباید ها :

پست توسط Mahdi »

[JUSTIFY]الان که داریم وارد اسفندماه میشیم توی خیلی از نقاط ایران تخمریزی و فعالیت زنبورا شروع شده . این اتفاق توی البرز مرکزی وقتی میافته که بیشتر از ۲۰بار گرده در دقیقه وارد کندوها بشه . شروع تخمریزی رو میشه از گرم شدن پارچه یا پلاستیک روی قابها متوجه شد و بهتره که تا جایی که میشه سر کندو ها رو باز نکنیم . همیشه گفتم الان هم میگم،بیشترین تلفات زمستانه وقتی اتفاق میافته که زنبورا تخمریزی رو شروع میکنن و باید بدونیم تا وقتی هوا بطور نسبی سرده خطر بی غذا موندن زنبورا وجود داره . کارایی که باید انجام بشه ایناست : [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۱ - همه کندوهای مشکوک و مریض رو بازرسی بکنید .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۲ - به کندوهایی که کمبود غذا دارن کمک بشه (شربت ۱-۱) درمورد اولین شربت قبلا نوشتم .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۳ - کندوهایی که مورد حمله موشها قرار گرفتن و قابهاشون آسیب دیده رو تمیز بکنیم .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۴ - اگه زنبورا خیلی وقته تخمریزی دارن و جا کم آوردن بهشون قاب اضافی بدیم . [/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۵ - اگه توی برنامه زنبورا، دادن مکمل گرده رو پیش بینی کردیم الان وقت دادنشه .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۶ - با استفاده از روزنامه روی پارچه یا پلاستیک قابها امکان تخمریزی بیشتر ملکه ها رو فراهم بکنیم .[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]۷ - زمان عادت دادن زنبورا به آبخوری همین الانه . [/JUSTIFY]

مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

Re: شروع کار زنبورها و باید و نباید ها :

پست توسط 1170 »

با سلام : كندوهاي من در تهران هستند امروز كه هوا حدود 11 درجه بود درب كندوها رو باز كردم و خمير شيرين گذاشتم . ولي هنوز شانهاي اضافه رو برنداشتم . بنظر دوستان بايد الان شانهاي اضافه رو بردارم يانه ؟ و يكي هم آيا باز هم خمير شيرين بعد از اين نياز هست يا شربت بدم .؟؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

1170 نوشته شده:با سلام : كندوهاي من در تهران هستند امروز كه هوا حدود 11 درجه بود درب كندوها رو باز كردم و خمير شيرين گذاشتم . ولي هنوز شانهاي اضافه رو برنداشتم . بنظر دوستان بايد الان شانهاي اضافه رو بردارم يانه ؟ و يكي هم آيا باز هم خمير شيرين بعد از اين نياز هست يا شربت بدم .؟؟

با سلام هنوز نه دست نگه دارين بزارين هوا بيشتر گرم بشه در ضمن در صورتي شانهاي اضافه رو بردارين كه واقعا نياز نباشه والا از اين به بعد كه ملكه داره تخمگذاري روشروع ميكنه البته در جاهاي گرمسير اين شانها نيازه.عجله اي نيست.يكم صبركنين.

راجب خمير شيرينم تو اين تايپك كاملا توضيح داده جمشيد عزيز:

post3815.html#p3815
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام دوستان ببخشند كه من هميشه فقط كمك ميگيرم و كمكي نمي كنم .ميخوام بدونم كه ريز مومها و ذرات ديگه اي كه داخل كندو هست با وجود زنبور چطور تميز كنيم اصلا" نياز به تميز كردن هست يانه ممنونم ؟؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
اگه ریز موم ها از کندو خارج نشه بعد ار مدتی کپک زده و منبع آفتها میشه چون این ریز مومها رطوبت را جذب کرده و موجب کپک زدگی میشه حتی مشاهده کردم چوب این قسمت که معمولا گوشه های کندو میباشد به دلیل رطوبت و کپک زدگی سوراخ شده برای خارج کردن شما یه کندو خالی تهیه کرده و کل قابها را به آن انتقال بدهید و کندو را با شعله ضدعفونی نماییداگه این امکان نبود هر چند کار سختی نیست ولی با کاردک میتوانید خورده موم ها را بردارید البته باید چند قاب از کلنی را برداشته تا امکان پاکسازی باشه ولی راه اولی بسیار مناسبتره.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من کف کندو رو يه تيکه روزنامه ميزارم و 15 روز يکبار موقه بازديد عوضش ميکنم در نتيجه هرچه تيکه موم و ضايعات داخل کندو هستش ميريزه رو اون و اينجوري ديگه محيط داخل کندو تميز ميمونه(البته حتما با کاردک هم گوشه کناره ها رو تميز ميکنم)بنظر دوستان اين روش مشکلي نداره؟
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

jamshid نوشته شده:سلام
اگه ریز موم ها از کندو خارج نشه بعد ار مدتی کپک زده و منبع آفتها میشه چون این ریز مومها رطوبت را جذب کرده و موجب کپک زدگی میشه حتی مشاهده کردم چوب این قسمت که معمولا گوشه های کندو میباشد به دلیل رطوبت و کپک زدگی سوراخ شده برای خارج کردن شما یه کندو خالی تهیه کرده و کل قابها را به آن انتقال بدهید و کندو را با شعله ضدعفونی نماییداگه این امکان نبود هر چند کار سختی نیست ولی با کاردک میتوانید خورده موم ها را بردارید البته باید چند قاب از کلنی را برداشته تا امکان پاکسازی باشه ولی راه اولی بسیار مناسبتره.
باسلام درمنطقه ما که هوا هنوز نوسان دارد و همراه با بادتاحدودی چگونه کندورا تعویض کنیم و حتی بعلت سردی و باد نمیشود آن را تمیز کرد چون امروز که میخواستم یک نیم نگاه برا کیک بندازم تعدادی حمله و چند نیش نوش جان کردم .حالا صبر کنم تا هواگرم تر شود .؟ تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

پست توسط fara »

جناب 1170 شانهاي اضافه را بهتر بود موقع بستن كندو براي زمستان گذراني از كندو خارج مي كرديد و به جاي آن فضاي خالي كندو را با روزنامه پر ميكرديد.
و همچنين در يك روز كه دماي هوا مناسب بود مي توانيد كندو را تميز و ضد عفوني نماييد الآن كه در منطقه ما هوا بسيار سرد است. و نميشود با زنبور ها كار كرد
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 22 مهمان