بي ملكه بودن كندو

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
adabestan
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

بي ملكه بودن كندو

پست توسط adabestan »

با سلام من هفته پيش يكي از طبقه هاي يكي از كندوهايم را جدا كردم و با گذاشتن چند قاب زنبور شاخون دار مستقلش كردم .حالا مي خواستم بدونم اين چند روز كه ملكه ناردند مشكلي پيش نيايد. و قصد دارم بعد از تخم ريزي ملكه اش( ملكه هايي كه از شاخون بيرون مي آيند) طبق را برگردانم سر جايش و ملكه پير قبلي را بكشم .شايد بپرسيد چرا همين حالا نمي كشي ؟ علتش اينه كه ميخوام تا ملكه جديد راه بيافتد ملكه قبلي تخمگذاريش را بكند تاكندو كم جمعيت نشه ؟تصویر

نمایه کاربر
mehdi66
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بيرجند
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

Re: بي ملكه بودن كندو

پست توسط mehdi66 »

adabestan نوشته شده:با سلام من هفته پيش يكي از طبقه هاي يكي از كندوهايم را جدا كردم و با گذاشتن چند قاب زنبور شاخون دار مستقلش كردم .حالا مي خواستم بدونم اين چند روز كه ملكه ناردند مشكلي پيش نيايد. و قصد دارم بعد از تخم ريزي ملكه اش( ملكه هايي كه از شاخون بيرون مي آيند) طبق را برگردانم سر جايش و ملكه پير قبلي را بكشم .شايد بپرسيد چرا همين حالا نمي كشي ؟ علتش اينه كه ميخوام تا ملكه جديد راه بيافتد ملكه قبلي تخمگذاريش را بكند تاكندو كم جمعيت نشه ؟تصویر

سلام
این روش درست نیست
بهرحال شما این کارو انجام دادین
برا پرورش و تولید ملکه جدید نیاز نبود یه طبق رو حیفش کنین
دوتا قاب کافی بود
بعد که ملکه جدید تخم ریزی رو شروع میکرد ملکه قبلی رو حذف و بعد 24 ساعت ملکه جدید رو با قفس ملکه به کندو میدادین
الان جمعیت اون طبق تا فاصله تخم ریزی ملکه بیکار میمونه
نمایه کاربر
adabestan
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 38 دفعه
تماس:

پست توسط adabestan »

من در طبقه بدون ملكه 3 قاب بيشتر ندارم و كندوي اصلي با ملكه قبلي به كار است .تصویر
نمایه کاربر
mehdi66
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بيرجند
تشکر کرده: 18 دفعه
تماس:

پست توسط mehdi66 »

اینجوری خوبه
اما بعد برداشتن طبق جمعیت خیلی زیاد نشده؟ احتمالا زنبورا داخل سر کندو خوشه شدن
نمایه کاربر
Hassannozarpour

پست توسط Hassannozarpour »

با سلام بهترین روش برای تعویض ملکه این است که دریک کلنی اقدام به تولید شاخون کنیم وچندروز قبل از بیرون آمدن ملکه ها شروع به برداشتن ملکه سایر کندوها کرده وشاخون های حاوی ملکه را در آنها بگذاریم تا در مدت زمانی که کندو بی ملکه است جمعیت کاهش چندانی نداشته باشد.
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

پست توسط tanha »

با سلام
ولی به نظر من بهترین روش برای تعویض ملکه ها این است که تولید ملکه در کندوچه های پرورش ملکه انجام بشه . برای اینکه در این صورت فقط چند روزی که ملکه رو برمیداریم تا کندو یتیم بشه و آمادگی پذیرش ملکه جدید رو داشته باشه کندو بدون تخم و لارو میشه دوما ممکن ملکه به هر دلیلی از پرواز جفتگیری بر نگرده که در این صورت کندو مدت بیشتری عقب می افته ولی با تولید ملکه با کندو چه بایک استکان زنبور برای هر کندو می تونیم ملکه تخم ریز تولید کنیم بدون تحمل ریسک ، همچنین چون تولید ملکه در کندوچه هزینه ای نداره میتونیم تعداد بیشتری تولید کنیم تا در صورت نیاز استفاده کنیم یا از بین ملکه های تولید شده ملکه های قویتر رو به کندو معرفی کنیم
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
mohamad63f
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: اصفهان - درچه
تشکر کرده: 6 دفعه
تماس:

پست توسط mohamad63f »

با سلام من یه کندو را به چهار قسمت تقسیم کردم و توی هر قسمت یک شان (نصف عسل و نصف خالی) همراه مقداری زنبور گذاشتم و اونو تو یه جای تاریک و خنک قرار دادم . میخوام به هر قسمت یه شاخون معرفی کنم. آیا تا اینجای کارم درست بوده؟ ، شربت هم بایدکنارشون بذارم ؟ ، شاخون را کی معرفی کنم؟ ممنون میشم از راهنمایی دوستان.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

tanha نوشته شده:با سلام
ولی به نظر من بهترین روش برای تعویض ملکه ها این است که تولید ملکه در کندوچه های پرورش ملکه انجام بشه . برای اینکه در این صورت فقط چند روزی که ملکه رو برمیداریم تا کندو یتیم بشه و آمادگی پذیرش ملکه جدید رو داشته باشه کندو بدون تخم و لارو میشه دوما ممکن ملکه به هر دلیلی از پرواز جفتگیری بر نگرده که در این صورت کندو مدت بیشتری عقب می افته ولی با تولید ملکه با کندو چه بایک استکان زنبور برای هر کندو می تونیم ملکه تخم ریز تولید کنیم بدون تحمل ریسک ، همچنین چون تولید ملکه در کندوچه هزینه ای نداره میتونیم تعداد بیشتری تولید کنیم تا در صورت نیاز استفاده کنیم یا از بین ملکه های تولید شده ملکه های قویتر رو به کندو معرفی کنیم

با سلام اين ادرس را مطالعه نماييد:

forum-f23/topic-t654.html
نمایه کاربر
nargmosa
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

با سلام یک از کندها شاخون زده بود ملکه خوب ولی بعد راه میره وداخل سلول چند تخم میزارد چند شاخون داشت دو تا از شاخونهای درشت راه طبقه پایین بقیه شاخونها را از بین بردم ملکه را با شش تا قاب به طبقه بالا و شبکه ملکه گذاشتم تا پایین نرود آیا موقع به دنیا آمدن ملکه با بودن ملکه مادری بچه بیرون نمیزند آیا این شبکه ملکه باعث میشه که ملکه بچه بره جفتگیری با تشکر
vahid_m
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی - هریس
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط vahid_m »

با سلام و خسته نباشید
من تازه شروع به زنبور داری کردم چند تا سوال دارم جواب بدین ممنون میشم
امروز دیدم تو یکی از کندوهای 9 قاب شاخون زدند حدود 15 تا اونم پایین قاب ها
کمی هم گشتم نتونستم ملکه رو ببینم به نظرتون میخواد ملکه رو تعویض کنه یا میخواد بچه بده؟ تصویر
3 تا از شاخون هاسربسته اند و بقیه با اندازه های متفاوت سر باز هستند
نمایه کاربر
amin_893
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: دماوند
تشکر کرده: 42 دفعه
تماس:

پست توسط amin_893 »

vahid_m نوشته شده:با سلام و خسته نباشید
من تازه شروع به زنبور داری کردم چند تا سوال دارم جواب بدین ممنون میشم
امروز دیدم تو یکی از کندوهای 9 قاب شاخون زدند حدود 15 تا اونم پایین قاب ها
کمی هم گشتم نتونستم ملکه رو ببینم به نظرتون میخواد ملکه رو تعویض کنه یا میخواد بچه بده؟ تصویر
3 تا از شاخون هاسربسته اند و بقیه با اندازه های متفاوت سر باز هستند

با سلام خدمت دوستان
شاخون اگه از پایین زده بشه وملکه در داخل فنجانک هایی که توسط کارگرها درست شده تخم ریزی کند یعنی جمعیت میخواهد بچه بدهد ولی گاهی کارگرها فنجانک ها را درست میکنند ولی ملکه در داخل آنها تخم ریزی نمیکند در این صورت
زنبورهای کارگر مجبورند شاخونها را روی سلولهای سرباز ودر وسط شانها درست کنند که در این صورت جمعیت تصمیم به تعویض ملکه را دارد
بنابراین نتیجه میگیریم که
1.اگه شاخونها در پایین شانها باشد جمعیت قصد بچه دادن دارد .
2. اگه شاخونهادر وسط شانها زده شده باشد و ملکه در کندو موجود باشد جمعیت قصد تعویض ملکه را دارد .
3.مورد شماره 2 برای کندوی بدون ملکه که ملکه خود را از دست داده وتخم روز در کندو موجود دارد هم صدق میکند.تصویر
نمایه کاربر
amintakz
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: نظرآباد
تماس:

پست توسط amintakz »

سلام
من یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
من یه بچه زنبورم رو به صورت طبیعی از روی شاخه درخت گرفتم ولی این بچه زنبور بعد یه ماه شاخون زد و یه بچه داد و منم بقیه شاخون های کندو رو ازبین بردم چون جمعیتش ضعیف میشد الان این بچه کندویی که بچه داده یه ماه که تخم روز نداره و منم 5 6 بار بازدید کردم و ملکه ای ندیدم و به همین خاطر تخم روز و لارو دادم بهش که ملکه دار بشه ولی شاخون نمیزنند الان برای ملکه دار کردن کندو باید چیکار کنم؟(این رو هم بگم که کندو تخم نر اصلا نداره ولی زنبور نر تقریبا زیاد داره و جمعیتش هم خیلی آرومه و 6 قاب)
نمایه کاربر
dylman
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

پست توسط dylman »

amintakz نوشته شده:سلام
من یه بچه زنبورم رو به صورت طبیعی از روی شاخه درخت گرفتم ولی این بچه زنبور بعد یه ماه شاخون زد و یه بچه داد و منم بقیه شاخون های کندو رو ازبین بردم چون جمعیتش ضعیف میشد الان این بچه کندویی که بچه داده یه ماه که تخم روز نداره و منم 5 6 بار بازدید کردم و ملکه ای ندیدم و به همین خاطر تخم روز و لارو دادم بهش که ملکه دار بشه ولی شاخون نمیزنند الان برای ملکه دار کردن کندو باید چیکار کنم؟(این رو هم بگم که کندو تخم نر اصلا نداره ولی زنبور نر تقریبا زیاد داره و جمعیتش هم خیلی آرومه و 6 قاب)

سلام دوست عزیز کندو بدون ملکه تو یک ماه وبعضی اوقات کمتر از یک ماه هم نرزا میشه واسه شما نرزا نشده وجمعیت هم ارومه باید ملکه داشته باش خوب بگردیدن
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

amintakz نوشته شده:سلام

با سلام اگه یه ماه شده بهتره به کندو ملکه بدین ببینین مشکل رفع میشه یا نه.فقط محض احتیات ملکه رو داخل قفس معرفی ملکه بزرگ قرار بدین و کنترل کنین ببینین زنب.را باهاش چه رفتاری دارن.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 8 مهمان