تجربه دو ملکه ای کردن کندوها

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: قم- استان اصفهان شهرستان نطنز
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

تجربه دو ملکه ای کردن کندوها

پست توسط k1230032215 »

باسلام لطفا هریک از دوستان که کندوی دوملکه ای را مدیریت کرده در بحث شرکت کند وتجربیات خود را در اختیار من و دوستان قرار دهد.

من در سال گذشته برای 5 تا از کلنی های خود اقدام به دوملکه ای کردن کردم که دو تا از آنها خوب جواب داد وسه تای دیگر نیز به دلایل کم تجربگی موفق نبودم .

امسال نیز 10تا ازکلنی هارا دوملکه ای کرده ام که امسال از توری های سوراخ ریز فلزی به عنوان مانع در میان بدنه وطبقه استفاده کردم . تابه هال خوب بوده وتنها یکی از کلنی ها

ملکه دوم را قبول نکرده اند.

[CENTER][U][B][FONT=Comic Sans MS][HIGHLIGHT=#92d050]skkkzd[/HIGHLIGHT][/FONT][/B][/U][/CENTER]
نمایه کاربر
dylman
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شهردیلمان09118441905
تشکر کرده: 13 دفعه
تماس:

Re: تجربه دو ملکه ای کردن کندوها

پست توسط dylman »

k1230032215 نوشته شده:باسلام لطفا هریک از دوستان که کندوی دوملکه ای را مدیریت کرده در بحث شرکت کند وتجربیات خود را در اختیار من و دوستان قرار دهد.

من در سال گذشته برای 5 تا از کلنی های خود اقدام به دوملکه ای کردن کردم که دو تا از آنها خوب جواب داد وسه تای دیگر نیز به دلایل کم تجربگی موفق نبودم .

امسال نیز 10تا ازکلنی هارا دوملکه ای کرده ام که امسال از توری های سوراخ ریز فلزی به عنوان مانع در میان بدنه وطبقه استفاده کردم . تابه هال خوب بوده وتنها یکی از کلنی ها

سلام دوست عزیز میشه خلاصه توضیح بدی روش کارتون رو
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

روش کار به این شکل است که ابتدا جمعیت هاراخوب تقویت می کنیم تا به 10 قاب پر از زنبور و7 تا8 قاب پشت ورو پر از تخم ولارو وشفیره برسن د سپس تعداد 3قاب نوزاد و1قاب گرده وعسل را همراه زنبوران رویش به طبقه منتقل می کنیم .ودر بین طبقه وبدنه از توری ریز سیمی (توری های مخصوص پنجره ساختمان برا جلوگیری از ورود پشه) برای جلو گیری از ارطبات زنبوران باهم استفاده می کنیم .سپس یک ملکه بارور جوان را به طبقه اضافه می کنیم وملکه قدیمی در بدنه باقی می ماند. (بهتر است طبقه 3روز بی ملکه باشد)

*به جای 4قاب برداشتی از بدنه دو پوکه خالی به آن می دهیم.
*وبه مرور با افزایش تخم ریزی ملکه وافزایش جمعیت قاب های جدید را به کندو می دهیم.ودر صورت پر شدن 10 قاب بدنه از آن قاب نوزاد برداشت کرده وبه طبقه می دهیم.ودر زمان قرار دادن طبقه سوم تمام طبقه را از قاب نوزادان دوطبقه دیگر گرفته وبه جای آن ها پوکه می گذاریم .
*ملکه ها پس از 60 روز تخم ریزی خوب قادر خواهند بود 12تا16 قاب تخم ریزی انجام دهند.که جمعیت کلنی را به بیش از 20 قاب می رسانند(حدود 28قاب) که می توان یک هفته قبل از زمان وفور شهد در منطقه و کم شدن گرده گل توری ها را برداشته و پنجره های مانع ملکه را گذاشت و پس از هم بویی کامل مانع ملکه رانیز بر داشت. در چنین کندو هایی که با جمعیت 10قاب پر به زمستان می روند می توان حدود 15یا 18 قاب عسل برداشت نمود که چیزی حدود 23 کیلو گرم عسل تولید می شود. ودر صورتی که این کندو با یک ملکه می تواند حد اکثر7 قاب عسل تولید کند در صورتی که از آن بچه گرفته نشود(خیلی کار کنترل شاه خون ها سخت می شود).
فرز بالا برای زمانی است که یک عسل در سال برداشت می شود (کندوداری ثابت در حاشیه کویر)
من کندوهایم را بایک کوچ بهاره تنها یک ماه بهار را تولانی تر میکنم.
و اگر کسی به جنوب کوچ بکند می تواند جمعیت های به مراتب قوی تری را در اختیار داشته باشد.ومحصول را در دو یا سه نوبت برداشت کند.
آخرین ويرايش توسط 1 on k1230032215, ويرايش شده در 0.
[CENTER][U][B][FONT=Comic Sans MS][HIGHLIGHT=#92d050]skkkzd[/HIGHLIGHT][/FONT][/B][/U][/CENTER]
نمایه کاربر
Kismar
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: تهران...بجنورد
تشکر کرده: 335 دفعه
تماس:

پست توسط Kismar »

سلام دوستان
بجای کار کردن رو سیستم دو ملکه های از ملکه های اصلاح نژاد شده استفاده کنید . این ملکه ها انقدر عملکرد بالایی دارند که با شروع جریان گرده بالا فاصله تمام قابها را از تخم و لارو پر میکنن.. و قادرند در دو نوبت برداشت بالای 26 کیلو عسل بیارن .در کل برای تجربه بد نیست ولی ارزش وقت گذاشتن روی انرا ندارد..

تصویر

از این کندو هر چی خواستم تا حالا نه نگفته بعبارتی کم نیاورده...
تا حالا 4 قاب برگه نر بافت رو بافته و وبا تخم نر سربسته تحویل داده.
4 تا قاب لارو سربسته به کندوهای دیگه کمک کرده.
حدود یک هفته پیش کندو خواستم از زمین بلند کنم که نیم متر ببرمش اورتر دیدم تکان نمیخوره با یه نفر دیگه دونفری جابجاش کردیم وقتی شکافتمش دیدم 6 قاب شهد سر درختی و گل درخت سیب ذخیره کرده که بوش ادم رو مست میکنه.. ناچار شدم طبقه سوم رو هم بهش بدم...این موضوع برای من و تو استان تا حالا بیسابقه بوده ...
انقدر هم ارومه که براحتی میتونی بازدید کنید.
......شاید تهیه ملکه های خوب اولش هزینه بر باشه ولی در کل یجوری به زنبورستان کمک میکنن که همه رو شگفت زده میکنن تصویر تصویر تصویر
*[I]** زنبورستان کیسمار استان خراسان شمالی شهر ستان شیروان***09123386142
...........
[/I]
نمایه کاربر
turkmansahra
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: استان گلستان - بندرتركمن
تشکر کرده: 201 دفعه
تماس:

پست توسط turkmansahra »

سلام ملکه های شما از چه نزادیه و از کجا میشه تهیه کرد؟ممنون
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: بابلسر
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

mohammadgolpa نوشته شده:
k1230032215 نوشته شده:باسلام لطفا هریک از دوستان که کندوی دوملکه ای را مدیریت کرده در بحث شرکت کند وتجربیات خود را در اختیار من و دوستان قرار دهد.

[JUSTIFY]سلام [/JUSTIFY][JUSTIFY]بنده سال گذشته رو چند تا کلنی امتحان کردم با وجود وفور شهد و گرده نتیجه خوبی حاصل نشد! روش کار به این صورت بود که ملکه مادر هنگامی که شاخون می داد منتقل میشد به طبق و شاخون در قسمت اصلی کندو قرار می گرفت و بین کندو و طبق هم ار شبکه مانع ملکه استفاده می شد. ملکه مادر بلا استثنا در همه کندو های دو ملکه ای تخم ریزی رو به شدت کم میکرد. جمع آوری عسل کندو هم تفاوتی با کندوهای تک ملکه ای نداشت. فقط تنها حسن این کندوها داشتن ملکه جفت خورده اضافی بود![/JUSTIFY]

با سلام اگر قرار باشه شاخون داده بشه بهتره که کلا ارتباط بین دو کندو قطع بشه با پلاستیک ضخیم میشه این کارو کرد..من ملکه بارور میدم اول هم دوتا کیسه میذارم دو روز بعد یکی رو میگیرم دو روز بعد دومی رو هم میگیرم شبکه مانع وروزنامه میذارم وبه هیچ وجه شبکه رو برنمیدارم هر دوهفته هم از هر دو یه قاب بازدید میکنم که ملکه داشته باشن ..اگر تا پاییز هر دو بودن از بالا یه بچه 4قابی با ملکه میگیرم میخوابونم برای زمستون
نمایه کاربر
nargmosa
محل اقامت: گچساران
تشکر کرده: 149 دفعه
تماس:

پست توسط nargmosa »

با سلام من این روش را برای ملکه های پیر و مشکل دار انجام دادم برای جایگزین کردن ملکهای جدید ولی پارسال روی یه کندوی قوی امتحان کردم جواب درستی نگرفتم حتما باید بین طبق و کندو را کاملا با گونی و پلاستیک بگیرید تا ملکه جدید را راحت بپذیرند
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

nargmosa نوشته شده:با سلام من این روش را برای ملکه های پیر و مشکل دار انجام دادم برای جایگزین کردن ملکهای جدید ولی پارسال روی یه کندوی قوی امتحان کردم جواب درستی نگرفتم حتما باید بین طبق و کندو را کاملا با گونی و پلاستیک بگیرید تا ملکه جدید را راحت بپذیرند

بله اول باید با پلاستیک ارتباط اونا قطع بشه تا ملکه بالا جفت بخوره بعد بجای پلاستیک گونی بزارین تا کمی بوی فرمون در دوقسمت پخش بشه بعد از چند روز شبکه مانع و روزنامه هم بو کنید
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

با سلام آقای kismar درسته که ملکه اصلاح شده بهتر از هیبرید است وتولید رو افزایش می دهد اما اگر سیستم دو ملکه ای برای همان نژاد های اصلاح شده هم استفاده بشه تولید رو نسبته به همان نژاد در سیستم یک ملکه ای تا سه برابر افزایش می دهد.
در این سیستم هزینه نگهداری از دو کلنی را انجام می دهیم و تولید 3 کلنی را داریم که این خیلی بهتر از هزینه برای سه کلنی است.
در این سیستم جمعیت ها با قدرت بیشتری به زمستان می روند و هرگز تخم ریزی داخل کندو متوقف نمی شود.و در صورت پذیرفته نشدن ملکه جدید ملکه قدیمی را از دست نمی دهیم.
به نظر شما با این توضیحات بازم ارزش ندارد خوب روی چند کندو امتحانش کن. تا نظرت عوض بشه. البته اگر روی سه کلنی تست می کنی سه کلنی معمولی را هم با همون شرایت وهمان نژاد ملکه زیر نظر قرار بده کمتر از 3 کندو هم کلا ارزشی از نظر تجربی ندارد چون ممکن اس جزو استسنا عات با شند. برای مثال من در یک سال یک کلنی داشتم که ملکه آن 16 قاب پر از تخم داشت واین در حالی بود که چند قاب از تخم های آن را برای تقویت کلنی های دیگر برداشته بودم . اما این اتفاق تنها در همان کلنی در بین 30 کلنی افتاده بود.وقوی ترین کندوهای دیگر تنها 8 قاب پر ازتخم داشتند.
آخرین ويرايش توسط 2 on k1230032215, ويرايش شده در 0.
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

با سلام آقای nargmosa درسته همون تور که گفتید بهترین راه تعویض ملکه های پیر همین روش دو ملکه ای است چون تخم ریزی قطع نمی شود.(در صورتی که از ملکه بار ور استفاده نشود) اما باید دقت کنید که برای این کار تا زمان تخم ریز شدن ملکه جدید نباید هیچ ارطباتی بین طبقه وبدنه باشد.
یک کندو اصولا برای تست کردن هیچ کاری درست نیست سعی کنی باچند کندو امتحان کنید. اگر بتوانید روش انجام کار خود را بگویید حتما ایراد کار پیدا خاهد شد . انشا الله با شرکت در این بحث باکمک وتجربه دوستان معایب روش های مختلف پیدا می شود وبهترین روش برای کار در این سیستم را به لطف خدا وبا تجربه دوستان پیدا خواهیم کرد.
تصویر
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

AKBAR2 نوشته شده:
nargmosa نوشته شده:با سلام من این روش را برای ملکه های پیر و مشکل دار انجام دادم برای جایگزین کردن ملکهای جدید ولی پارسال روی یه کندوی قوی امتحان کردم جواب درستی نگرفتم حتما باید بین طبق و کندو را کاملا با گونی و پلاستیک بگیرید تا ملکه جدید را راحت بپذیرند

بله اول باید با پلاستیک ارتباط اونا قطع بشه تا ملکه بالا جفت بخوره بعد بجای پلاستیک گونی بزارین تا کمی بوی فرمون در دوقسمت پخش بشه بعد از چند روز شبکه مانع و روزنامه هم بو کنید

من از همان ابتدا از توری های ریز که زنبور نمی تواند از آن عبور کند استفاده کردم شاه خون هم زدن اما در مورد گونی نیازی نیست همان روزنامه در صورتی که خشک با شه وشبکه مانع ملکه هم باشد جواب میده روی 5کلنی تست کردم همه جواب داد اما بعد از برداشتن کامل روزنامه ها بعضی از کندو ها هردو ملکه به دو طرف مانع ملکه می امدن و زنبور ها روشون خوشه می کردن به همین خاطر فکر می کنم اگر مانع ملکه تا قبل از جریان شهد گذاشته نشود بهتر باشه.
نمایه کاربر
AKBAR2
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط AKBAR2 »

k1230032215 نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:

من از همان ابتدا از توری های ریز که زنبور نمی تواند از آن عبور کند استفاده کردم شاه خون هم زدن اما در مورد گونی نیازی نیست همان روزنامه در صورتی که خشک با شه وشبکه مانع ملکه هم باشد جواب میده روی 5کلنی تست کردم همه جواب داد اما بعد از برداشتن کامل روزنامه ها بعضی از کندو ها هردو ملکه به دو طرف مانع ملکه می امدن و زنبور ها روشون خوشه می کردن به همین خاطر فکر می کنم اگر مانع ملکه تا قبل از جریان شهد گذاشته نشود بهتر باشه.

دوست من گونی باعث میشه هر دو کلنی به مرور همبو بشن واسترسی به اونا وارد نشه..
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

AKBAR2 نوشته شده:
k1230032215 نوشته شده:
AKBAR2 نوشته شده:

دوست من گونی باعث میشه هر دو کلنی به مرور همبو بشن واسترسی به اونا وارد نشه..

زنبور برای جویدن روزنامه به زمان نیاز داره و در همین زمان به مدت چند ساعت هم بویی اتفاق می افتد ودر ضمن خود توری ها کار گونی را از قبل بهتر از گونی انجام دادن در اصل من به جای گونی وپلاستیک از توری های ریز سیمی استفاده کردم . البته در صورت گذاشتن شاه خون ویا ملکه باکره شاید استفاده از پلاستیک بهتر باشد.(تازمان تخمریزی ملکه) پار سال این روش به خوبی جواب داد اما امسال چند کلنی را با همان توری دارم تست می کنم تا به حال جواب داده وشاه خون زدن تابعد ببینم چه می شود.
دلیلم برای استفاده از توری ریز سیمی این بود که تول عمرش در کندو بیشتر از گونی است وزنبور نمی تونه اون را بجود فقط باموم ممکنه سوراخ هاش رو ببنده که چون فلزی است می شود در آب جوش انداخت وموم روازش جدا کرد.( همه این ها بجای درب داخلی استفاده می شن که کندوهای ساخت ایران فاقد آن است)
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

باتوجه به این که ایجاد یک ملکه جوان در طبقه به صورت طبیعی حدود 30 روز کلنی را عقب می اندازد در واقع یک ملکه تخم ریز هست. بهترین کار استفاده از ملکه های بار ور است که یا باید خودمان یک ملکه را از سال قبل در کندو چه ای ذخیره کرده باشیم ویا ازتولید کنندگان ملکه ملکه بارور بخریم ویا زنبور پاکتی خریداری کنیم که برای مناطق سردسیر وزنبوردارانی که زنبور داری ثابت دارند فکرمی کنم زنبور پاکتی بهترین گذینه باشد.تصویر
یک عکس در اوایل اردیبهشت از کلنی های دوملکه ای خودم.
تصویر

یک عکس در اواخر اردیبهشت از کلنی های دو ملکه ای
تصویر
آخرین ويرايش توسط 3 on k1230032215, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
moein6354
کاربر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: کاشان
تماس:

پست توسط moein6354 »

با سلامز
امسال 3تا از کندوهامو بال ملکه هاشو کامل چیدم
بعد از مدتی هر 3 کندو شاخون زد ودو تا از کندوها ملکه ای که به دنیا اومد با ملکه قبلیش همزبستی کرد والان هر دو ملکه تخم ریزی میکنن آ یا دوستان در این مورد تجربه ای داشتند
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

در یکی از کندو های دوملکه ای من یکی از کندوها ملکه بدنه اش به شکلی که کندو می خواهد بچه بدهد از کندو خارج شد.من که فکر کردم کندو داره بچه میده زنبورهارو دمبال کردم دیدم ملکه روی یک دیوار در نزدیکی کندو نشسته وتعدادی زنبور دورش هستن همین که خواستم ملکه روبگیرم ملکه برگشت به کندو البته هواهم ناگهانی ابری شد. بعد از کندو بازدید کردم شاه خون ها را زدم وطبقه سوم را به کندو دادم .ملکه چند روزی در کندو بود وتخمریزی میکرد اما به شکل نا گهانی ملکه ناپدید شد وهیچ اسری ازش نبود. به نظردوستان برای ملکه چه اتفاقی افتاده؟
چند روز بعد یکی دیگر از کندو های دو ملکه ای ام نیز ملکه بدنه اش ناگهان نا پدید شد و یک شاه خون در وسط یکی از قاب هایش بود.وهیچ شاه خون دیگری نبود.؟؟؟
سال قبل نیز یکی از کندو های تک ملکه ای من این مشکل را پیدا کرد.
نمایه کاربر
rabdi51
محل اقامت: رودهن
تشکر کرده: 20 دفعه
تماس:

پست توسط rabdi51 »

k1230032215 نوشته شده:روش کار به این شکل است که ابتدا جمعیت هاراخوب تقویت می کنیم تا به 10 قاب پر از زنبور و7 تا8 قاب پشت ورو پر از تخم ولارو وشفیره برسن د سپس تعداد 3قاب نوزاد و1قاب گرده وعسل را همراه زنبوران رویش به طبقه منتقل می کنیم .ودر بین طبقه وبدنه از توری ریز سیمی (توری های مخصوص پنجره ساختمان برا جلوگیری از ورود پشه) برای جلو گیری از ارطبات زنبوران باهم استفاده می کنیم .سپس یک ملکه بارور جوان را به طبقه اضافه می کنیم وملکه قدیمی در بدنه باقی می ماند. (بهتر است طبقه 3روز بی ملکه باشد)

*وبه مرور با افزایش تخم ریزی ملکه وافزایش جمعیت قاب های جدید را به کندو می دهیم.ودر صورت پر شدن 10 قاب بدنه از آن قاب نوزاد برداشت کرده وبه طبقه می دهیم.ودر زمان قرار دادن طبقه سوم تمام طبقه را از قاب نوزادان دوطبقه دیگر گرفته وبه جای آن ها پوکه می گذاریم .
*ملکه ها پس از 60 روز تخم ریزی خوب قادر خواهند بود 12تا16 قاب تخم ریزی انجام دهند.که جمعیت کلنی را به بیش از 20 قاب می رسانند(حدود 28قاب) که می توان یک هفته قبل از زمان وفور شهد در منطقه و کم شدن گرده گل توری ها را برداشته و پنجره های مانع ملکه را گذاشت و پس از هم بویی کامل مانع ملکه رانیز بر داشت. در چنین کندو هایی که با جمعیت 10قاب پر به زمستان می روند می توان حدود 15یا 18 قاب عسل برداشت نمود که چیزی حدود 23 کیلو گرم عسل تولید می شود. ودر صورتی که این کندو با یک ملکه می تواند حد اکثر7 قاب عسل تولید کند در صورتی که از آن بچه گرفته نشود(خیلی کار کنترل شاه خون ها سخت می شود).
فرز بالا برای زمانی است که یک عسل در سال برداشت می شود (کندوداری ثابت در حاشیه کویر)
و اگر کسی به جنوب کوچ بکند می تواند جمعیت های به مراتب قوی تری را در اختیار داشته باشد.ومحصول را در دو یا سه نوبت برداشت کند.

سلام منظورتان را از قسمت طبقه سوم به بعد را متوجه نشدم یعنی وقتی که هر دو طبق 10 قاب کامل تخم و زنبور شود تمام طبقه سوم را کامل (10 قاب) پر می کنیم اگر درست است بین طبق دوم و سوم هم توری قرار می دهید
ممنون و سپاس کذارم
آخرین ويرايش توسط 1 on rabdi51, ويرايش شده در 0.
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

rabdi51 نوشته شده:
k1230032215 نوشته شده:روش کار به این شکل است که ابتدا جمعیت هاراخوب تقویت می کنیم تا به 10 قاب پر از زنبور و7 تا8 قاب پشت ورو پر از تخم ولارو وشفیره برسن د سپس تعداد 3قاب نوزاد و1قاب گرده وعسل را همراه زنبوران رویش به طبقه منتقل می کنیم .ودر بین طبقه وبدنه از توری ریز سیمی (توری های مخصوص پنجره ساختمان برا جلوگیری از ورود پشه) برای جلو گیری از ارطبات زنبوران باهم استفاده می کنیم .سپس یک ملکه بارور جوان را به طبقه اضافه می کنیم وملکه قدیمی در بدنه باقی می ماند. (بهتر است طبقه 3روز بی ملکه باشد)

سلام منظورتان را از قسمت طبقه سوم به بعد را متوجه نشدم یعنی وقتی که هر دو طبق 10 قاب کامل تخم و زنبور شود تمام طبقه سوم را کامل (10 قاب) پر می کنیم اگر درست است بین طبق دوم و سوم هم توری قرار می دهید
ممنون و سپاس کذارم
سلام علیکم
زمانی که تعداد قاب های تخم ولارو وشفیره پر به بیش از12 قاب رسید زمان گذاشتن طبقه سوم می رسد در این زمان 4 قاب پوکه با بدنه و طبقه ملکه دار داده می شود هرکدام دو پوکه، و چهار قاب شفیره به طبقه انتقال پیدا می کند ونیازی به گذاشتن مانع ملکه در بین طبقه دو و سه وجود ندارد(ملکه بدنه چون ملکه سال قبل است 10 قاب برای فعالیت وتخم ریزی اش کافی است وملکه طبقه چون جوان است در صورت وفور شهد وگرده و دارا بودن نژاد خوب می تواند در طبقه سوم نیز فعالیت کند.
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

با سلام

سیستم دو ملکه ای محاصن زیادی دارد اما یک مشکل بزرگ در این سیستم وکلا داشتن جمعیت قوی در ایران شکل کندو های موجود وجابجایی کندو ها است که موجب سختی کار وکمردرد های شدید می شود تا حدی که زنبور دار حاضر می شود از تولید بالا وصود بیشتر صرف نظر کند. قابل توجه مبتکران در تولید کندو
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سیستم دو ملکه ای علاوه بر معایبی که دارد امکان از بین بردن ملکه نیز وجود دارد و به قول بعضی دوستان چیز بیخودیه .
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

mohammad123 نوشته شده:سیستم دو ملکه ای علاوه بر معایبی که دارد امکان از بین بردن ملکه نیز وجود دارد و به قول بعضی دوستان چیز بیخودیه .

اتفاقا به نظر من خیلی سیستم خوبیه چون تولید را بالا می بره وهزینه را کم می کنه اما هر کاری فن مخصوص خودش را دارد و اتفاقا چون دو ملکه هست در صورت هر مشکلی برای یکی از آن ها می توان یک کندوی یک ملکه ای قوی داشت واز نر ریز شدن پیش گیری کرد. واین خود یک حسن محسوب می شود نه عیب. اما سختی کار به علت نداشتن کندو های مناسب است. که با این وجود ارزشش رو دارد.
k1230032215
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط k1230032215 »

mohammad123 نوشته شده:سیستم دو ملکه ای علاوه بر معایبی که دارد امکان از بین بردن ملکه نیز وجود دارد و به قول بعضی دوستان چیز بیخودیه .

اتفاقا به نظر من خیلی سیستم خوبیه چون تولید را بالا می بره وهزینه را کم می کنه اما هر کاری فن مخصوص خودش را دارد و اتفاقا چون دو ملکه هست در صورت هر مشکلی برای یکی از آن ها می توان یک کندوی یک ملکه ای قوی داشت واز نر ریز شدن پیش گیری کرد. واین خود یک حسن محسوب می شود نه عیب. اما سختی کار به علت نداشتن کندو های مناسب است. که با این وجود ارزشش رو دارد.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان