مدیریت سیستم دو ملکه ای

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
ali30
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 41 دفعه
تماس:

Re: مدیریت سیستم دو ملکه ای

پست توسط ali30 »

برا خود من پیش اومده یه شفیره از پایین کشیدم بالا چون کار داشتم دیر شده بود نگاه نکردم که ببینم ملکه روش هست یا نه بعد از چند روز دیدم که طبقه پایین شاخون زده تو وسط شان بعد یه نگاهی انداختم دیدم که تو طبقه پایین اصلا تخم روز نیست بعد فهمیدم که ملکه رو بالا بردم وقتی ملکه بالا هست و جا برا تخم کم بود زنبورا به فکر شاخون افتادن البته من شاخونها رو به یه کندوی دیگه بردم و... ملکه رو از بالا به پایین آوردم ملکه ام جون هست و مشکلی نداره .بعدا به این فکر افتادم که تو پست اول گفتم چون فکر کنم ملکه باکره هم نمی تونه از پنجره رد شه مثل زنبورای نر و بعد اگه ملکه باکره رو بالا بزاریم زنبورا رو برا جمع کردن شهد بیشتر تحریک می کنه و شهد بیشتر = محصول بیشتر

سپاس

نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

چیزیه که اتفاق افتاده . اگه متوجه نشدی جمعیت چه تغیری کرده حتما متوجه میشی که عسلت کم شده یا نه.اگه عسلت کم شده باشه یعنی کندوت بچه داده....اگه نه هم یعنی کندوت بچه نداده و ملکه های باکره رو زنبورا کشتن .در کل یعنی شانس آوردی تصویر
نمایه کاربر
aliy
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط aliy »

سلام دوستان عزیز
من سیستم دو ملکه ای رو با موفقیت اجرا کردم از ابتدای امسال. ولی یک سری مشکلات داره که با توجه به نحوه زنبور داری ما ایرانیها کار رو سخت میکنه!تصویر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

aliy نوشته شده:سلام دوستان عزیز
من سیستم دو ملکه ای رو با موفقیت اجرا کردم از ابتدای امسال. ولی یک سری مشکلات داره که با توجه به نحوه زنبور داری ما ایرانیها کار رو سخت میکنه!تصویر

علي عزيز ممنون ميشيم مشكلات مربوط رو كه براتون اتفاق افتاده رو ذكر كنين.
نمایه کاربر
mohammad123
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تشکر کرده: 552 دفعه
تماس:

پست توسط mohammad123 »

سلام

بهترین روش ایجاد یک کندو +طبق با داشتن دو ملکه وشبکه مانع عبور ملکه

برای اینکار یک کندو با یک ملکه انتخاب کرده و پنجره مانع عبور ملکه روی کندو قرار داده و روی پنجره نیز روزنامه قرار میدهیم .( با تعدادی سوراخ ریز جهت تبادل فرمون ملکه ها )

یک طبق روی کندو قرار داده(طبق وسط ما بین خالی) و مجددا یک طبق دیگر روی ان طبق میگذاریم حالا یک کندو همراه با جمعیت و ملکه دیگر را انتخاب کرده و قابها و جمعیت را در طبقه سوم قرار میدهیم تا چند روز زنبورها ارتباط فرمونی دارند و هر دو جمعیت همبو میشوند . با همبو شدن جمعیت طبق وسط را که خالی بوده برداشته و روزنامه هم که توسط زنبورها جویده شده و فقط پنجره مانع عبور ملکه ها بین کندو و طبق باقی میماند و ملکه ها در کندو و در طبق تخمریزی میکنند و این روند تا اول پاییز ادامه دارد و در پاییز چون احتمال کشتن ملکه ها توسط زنبورها وجود دارد یکی از ملکه ها را برمیداریم و به عنوان ملکه ذخیره در دیگر کندوها استفاده میکنیم .

نکته اینکه جمعیت دوم که قرار است در طبق انتقال دهیم بهتر است حتما ملکه دار باشد تا بهتر انجام شود .
نمایه کاربر
vojdan
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تشکر کرده: 1 دفعه
تماس:

پست توسط vojdan »

سلام
من تازه شروع کردم به زنبور داری....اردیبهشت سه تا گرفتم بدک نبود اول شهریور یه 50 تا دیگه گرفتم اما در کنار بی تجربگی یه تصادف کردم تقریبا یه هفته بعد از خرید 50 تا کندو . تقریبا یه دو ماهی هیچ کاری نمیتونستم بکنم 20 تا از کندو هام زدن بیرون رفتن بقیه هم که مونده بود سار و زنبور قرمز نابودش کرده بود .آخرای مهر یه 100 کیلو عسل ازش گرفتم به دلیل کم جمعیت بودن ادغامش مردم (البته با ایزلاتور تک قاب سعی کردم ملکه ها حفظ بشه که البته 5 تا از ملکه هام نمیدونم چرا ناپدید شد)حالا تصمیم دارم با روش دو ملکه ای تو 20 بهمن جمعیتش رو زیاد کنم و تا جایی که میشه ازش بچه بگیرم(یعنی تا وسط های اردیبهشت) . اینجا(200 کیلومتر پایینتر از شیراز) الان هواش خوبه وزنبورا گرده میارن و تقریبا یه 10 روزی میشه تخمریزیشون شرو شده. برگ موم نربافت هم گرفتم امروز دو قاب گذاشتم که برا ملکه گیری برا جفت گیری زنبور نر کم نباشه . درضمن فک کنم ملکه هام پیر باشن یا مشکلی داشته باشن چون بعضی هاش رو دیدم تو یه سلول دوتا تخم گذاشته بود.

حالا سوالا
1-زنبور هام الان میانگین 4 قاب هستش تا 15 اردیبهشت (با روش دو ملکه ای) بنظر اساتید چقدر میتونم بچه بگیرم؟(عسل زیاد برام مهم نسیت تا اردیبهشت)
2-عسل شکر گرفتن برا زنبور ضرر دارد؟
3-یک کندوی سه قاب دارم الان یک ماهه ملکه ندارد. چند روز پیش بهش یه قاب تخم روز دادم ولی شاخون نزد چرا؟
4-الان باتوجه به جمعیتش و اینکه هنوز اولین تخم ها در نیامدن بنظر شما برای ژله گبری بد نیست؟
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 5 مهمان