تغذیه زنبورعسل

سوالات در مورد تغذیه زنبورعسل و شربت دادن و تغذیه تحریکی زنبورستان و نحوه زمستان گذراني كندوها

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران
تشکر کرده: 28 دفعه
تماس:

تغذیه زنبورعسل

پست توسط Mahdi »

[JUSTIFY]سوال : تغذيه زنبور عسل برنامه خاصي داره كه با رعايت اقتصادي بودن توليد كيفيت عسل نيز حفظ شود؟يعني زمان شروع/مقدار تغذيه/حجم توليد وامثال آن رعايت بشه بطوري كه عسل توليدي از آزمايش استاندارد مثبت دربياد؟

جواب : بله داره ولی برنامه اش خیلی متغیره و منطبق با طبیعته و یه سری مطالب رو باید بدونی و بقیه اش بعهده خودته . توی بهمن ماه قبل از شروع تغذیه مطالبش رو می نویسم . ولی برای دونستن :

۱ - زمان شروعش از شروع تخم گذاری ملکه ها در زمستان .

۲ - مقدارش : به طور متوسط ۸ کیلو برای هر کندو در سال . این مقدار بسته به شرایط بسیار متغیره و عدد خاصی نداره مثلا امسال توی منطقه ما به ۱۳ کیلو برای هر کندو رسید در حالی که پارسال این مقدار ۳.۵ کیلو به ازای هر کندو بود .

۳ - زمان قطعش رو زنبورا به ما می گن یعنی وقتی شهد داخل کندو اضافه بیاد . ( اصولا یک ماه قبل از عسل )

[/JUSTIFY]

مهدی اخوان مقدم - زنبوردار
نمایه کاربر
fara
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: سبزوار
تشکر کرده: 249 دفعه
تماس:

Re: تغذیه زنبورعسل

پست توسط fara »

امین جان منظور از این که شهد داخل کندو اضافه بیاد چیه ؟ ایا منظور زمانی هست که زنبورا دیگه به شربت دست نمی زنند یا منظورتان چیز دیگریست
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

زماني كه شهد در منطقه زيادباشه زنبورا به شربت رغبتي نشون نميدن.و زماني كه زنبورا در بالاي شانها سفيدك زدن.يعني مومها سفيد بودن يعني زنبورا دارن ذخيره ميكنن و زمان قطع شربت فرا رسيده.
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

عکسی از سفیدک زدن بالای شان ها نداری اپلود کنی؟
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام فرامرز عزیز این تصویر روتونستم پیدا کنم. سفیدی بالای شانها تا روی کادر افقی هم کشیده میشه
پیوست ها
شلوغی جلو کندو
شلوغی جلو کندو
www.mellifera.ir (46).jpg (62.82 کیلو بایت) مشاهده 23023 مرتبه
سفيدك
سفيدك
www.mellifera.ir (196).jpg (92.83 کیلو بایت) مشاهده 23023 مرتبه
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

با تشکر از امین عزیز بخاطر عکس .... سفید کردن شانها روی قابهای کهنه دیده میشه که با باز کردن کندو کاملا مشهوده . یعنی روی قابهای سیاه وقتی از بالا نگاه میکنیم گرد سفیدی نشسته .
نمایه کاربر
fara
تماس:

پست توسط fara »

تصویر بسیار عالی بود با سپاس بسیار
شاد زی مهر افزون
فرامرز خزاما
fkhazama@yahoo.com
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ارومیه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط goudarzi »

امین جان این که شما نشون دادین پرداخت بود نه سفیدک.پرداخت مومی هستش که بر روی عسل رسیده توسط زنبورا کشیده میشود. تصویر
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اقاي گودرزي عزيز به توضيحاتي كه دادم توجه نكردين پس.گفتم اين سفيدك تا روي كادر افقي هم كشيده ميشه
نمایه کاربر
goudarzi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ارومیه
تشکر کرده: 2 دفعه
تماس:

پست توسط goudarzi »

چرا دقت کردم ولی من جز پرداخت در بالای شان چیز دیگه نمی بینم و در عکس دومیتون معلومه که دقیقاٰ نظرتون همون پرداخت هستش.
مهندس گودرزی
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

اقاي گودرزي عزيز من نمونه گذاشتم چون تصويري در حد سفيدك پيدا نكردم .تو كندوهام هم كه هنوز سفيدك نبستن تا عكس بگيرم.واسه همين مجبور شدم اين عكسارو قرار بدم با مختصر توضيحي تا دوستان بدونن سفيدك چه مدليه.همين تصویر
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

خیلی زود فصل موم بافی میرسه و سفید کردن رو به راحتی میبینید . بهترین عکسهایی که میشد گذاشت همینا بودن .... فرق پولک زدن و سفید کردن مث رنگ آسمون وقت طلوع و وقت غروبه . هر دو در عین اینکه یکیه و لی خیلی فرق میکنه . در ضمن سفید کردن زنبورا فقط مخصوص پولکها نیست و سلولهای سرباز هم که پولک نخوردند به طور مشهود سفید میشن .
نمایه کاربر
Mahdi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط Mahdi »

[JUSTIFY]- حوضک زدن : پر کردن حوضک نشونه اینه که داره شهد کافی به کندو میاد و اگر دارین شربت میدین دیگه باید اونو قطع بکنید . البته نشونه چیزای دیگه ای هم هست که میزارم به عهده خودتون .( منظور از حوضک اون سلولهای بالای قابه که یه زنبور روش ایستاده ! و چیزی که داخلش برق میزنه شهده و مربوط به خرداد ماه و زمان اومدن شهد گون به کندو هاست ) [/JUSTIFY]
[CENTER]تصویر[/CENTER]
[JUSTIFY]- سفید کردن : نشون از اوضاع خوب طبیعت از نظر دما ، شهد ، زنبورای جوان و ... داره به ما میگه آیا زنبورا قدرت موم بافی رو دارن یا نه . البته این نشونه قطعی نیست ولی در کل خیلی خیلی بدرد میخوره . مثلا اگه بعد از یه مدت رکود توی زنبورستانتون این نشونه رو دیدید باید بدونید که شرایط داره خوب میشه و اقدامات لازم رو بعمل بیارید . ( منظور برف سفیدیه که سمت چپ تصویر اومده ... البته روی قابها پولک خورده عسل هم میشه سفید کردن رو دید )[/JUSTIFY]
[CENTER]تصویر[/CENTER]
نمایه کاربر
beekeeper2011
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 22 دفعه
تماس:

پست توسط beekeeper2011 »

با سلام
این عکس رو امروز از یکی از قابها گرفتم میخواستم بدونم سفید کردن اینه یا نه.منظورم قسمت های بالای قاب هستش.و علتش چیه؟آیا باید در این حالت تغذیه کندو رو قطع کنیم؟
پیوست ها
sefidak1.jpg
sefidak1.jpg (82.08 کیلو بایت) مشاهده 23015 مرتبه
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام.نه به اين پرداخت ميگن كه روي عسل رو پوشوندن.در تصاوير بالا اونايي كه مهدي گذاشته كامل مشخص ميكنه.سفيدي حتي روي قابها رو هم پوشونده.
نمایه کاربر
masoudhaghverdi
عضو جدید سایت زنبورعسل
عضو جدید سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط masoudhaghverdi »

سلام 20 روزه پیش یک اشتباهی کردم .همه عسل رو از کندوهام برداشتم ، کندوها توی یک منطقه کوهستانی هستن .حالا برای تغذیه بهترشون توفصل سرماچه کنم ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

masoudhaghverdi نوشته شده:سلام 20 روزه پیش یک اشتباهی کردم .همه عسل رو از کندوهام برداشتم ، کندوها توی یک منطقه کوهستانی هستن .حالا برای تغذیه بهترشون توفصل سرماچه کنم ؟

با سلام میتونین شربت بهشون بدین و یا از سایر زنبوردارا در محل زندگیخودتون روزی تهیه و خرید نمایین.روزیهمون شان عسلی هست که ناقص پر شده و اینجا کیلوئی 5هزار تومن به فروش میرسه.میتونین دو یا سه شان بخرین و شربت هم در کنار اون برای زنبورا قرار بدین تا مشکلتون حل بشه. تصویر تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام و تشکر از آقا امین به جهت اطلاع رسانی مسایل زنبورداری به عموم مردم برای اینکه ما بتوانیم در پاییز و زمستان جمعیت قوی داشته باشیم باید بعد از برداشت آخرین مرحله عسل بفکر قوی نگه داشتن زنبور باشیم چرا که بعد از برداشت آخرین مرحله تقریبا گل و گیاه و شهد در طبیعت کم شده به همین دلیل ملکه تخم ریزی را محدود کرده که باعث افت جمعیت در فصل سرد میشود لذا بعد از برداشت آخرین مرحله عسل حتما کندوها را تغذیه مناسب نمایید بطوری که در طبقه دوم یا بدنه یا طبق حداقل سه ظرف غذا قرار داده و آنرا با شربت غلیظ پر نماییم اگه به این طریق تغذیه شوند کلنی در فصل سرد با کمبود جمعیت مواجه نشده و در بهار عسل خوبی عاید شما خواهد شد من در زمستان کلنی داشتم که طبق داشته امیدوارم کمکی کرده باشم.
نمایه کاربر
behrouz
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط behrouz »

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستان
من در یک سایت خوندم که تغذیه ماه اسفند کندو باید هفته ای 3 بار باشه ، اولا آیا صحت داره این مطلب و ثانیا اگه درسته میشه تعداد دفات تغذیه رو کم کرد و در عوض شربت بیشتری به هرکندو داد. و ایضا به نظر دوستان امکان داره نویسنده مطلبی که گفتم منظورش کندوهایی بوده که در مناطق سردسیرهستن؟
نمایه کاربر
koohi
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تشکر کرده: 332 دفعه
تماس:

پست توسط koohi »

behrouz نوشته شده:با عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستان
من در یک سایت خوندم که تغذیه ماه اسفند کندو باید هفته ای 3 بار باشه ، اولا آیا صحت داره این مطلب و ثانیا اگه درسته میشه تعداد دفات تغذیه رو کم کرد و در عوض شربت بیشتری به هرکندو داد. و ایضا به نظر دوستان امکان داره نویسنده مطلبی که گفتم منظورش کندوهایی بوده که در مناطق سردسیرهستن؟
سلام باگرم شدن هوا وشروع بکار زنبورمعمولا اسفند تغذیه نیز شروع می شود در 2-3 نوبت اول از نسبت آب وشکر 1-1 وسپس از 2-1استفاده می کنیم اگر غذا را راس ساعت معین وآنهم هر روزه بدهیم (فریب ملکه)تخم ریزی افزایش می یابد در این موقع از سال برای جلوگیری از یخ زدن شربت صبحها ان را می دهیم وبا گرم شدن به قدر کافی آن را غروب ها برای جلو گیری از تحریک زنبور ها وخروج انها از کندو میدهیم که فردا صبح مصرف می گردد. (با غذادادن به زنبور ها آنها تحریک شده وبرای 15-20 دقیقه خارج شده وبر می گردند)
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

behrouz نوشته شده:با عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه دوستان

با سلام بستگی به خودمون داره.هدف اگه تحریک ملکه هست که می باشد در صورت برداشت کندوها باید تغذیه را ادامه داد منتها مقدارش را باید طوری تنظیم کنیم که نه زیاد باشه که ذخیرش کنن و نه کم باشه که فوری تمومش کنن.باید میزان رو با کندو یکسان نمود.جمعیت کندو وجود گرده و ملکه خوب از این موارد می باشد.
نمایه کاربر
hosseinkhan
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران/ساری
تشکر کرده: 36 دفعه
تماس:

پست توسط hosseinkhan »

jamshid نوشته شده:با سلام و تشکر از آقا امین به جهت اطلاع رسانی مسایل زنبورداری به عموم مردم برای اینکه ما بتوانیم در پاییز و زمستان جمعیت قوی داشته باشیم باید بعد از برداشت آخرین مرحله عسل بفکر قوی نگه داشتن زنبور باشیم چرا که بعد از برداشت آخرین مرحله تقریبا گل و گیاه و شهد در طبیعت کم شده به همین دلیل ملکه تخم ریزی را محدود کرده که باعث افت جمعیت در فصل سرد میشود لذا بعد از برداشت آخرین مرحله عسل حتما کندوها را تغذیه مناسب نمایید بطوری که در طبقه دوم یا بدنه یا طبق حداقل سه ظرف غذا قرار داده و آنرا با شربت غلیظ پر نماییم اگه به این طریق تغذیه شوند کلنی در فصل سرد با کمبود جمعیت مواجه نشده و در بهار عسل خوبی عاید شما خواهد شد من در زمستان کلنی داشتم که طبق داشته امیدوارم کمکی کرده باشم.

جمشید خان اگه قرار باشه هر کندو رو سوبله و غلیظ تغذیه کنیم تا چه مدت ؟ و چند بار تو هفته ؟
اینجوری خرجش زیاد میشه .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

دوست عزیز نظر من اینست اگه ما از کندو نه طبق همانجایی که زنبور هست اگه پنج کلیلو عسل برداشت کنیم حداقل پنجاه هزار تومان قیمنت داره البته من عسل خالص را حداقل پانزده هزار تومان میفروشم اگه به همین زنبور ده کیلو شکر بدیم قیمتش حدود دوازده هزار تومان اگه پانزده کیلو شکر به همین زنبور بدیم حدود بیست هزار تومان میشه ما حداقل سی هزار تومان استفاده کردیم البته این خوراک را بعد از برداشت آخرین عسل باید داد تا ملکه هم بخاطر کمبود عسل تخمریزی را کم نکند بلکه این کار موجب میشه ملکه بیشتر تخم بریزه و زمستان جمعیت قوی داشته باشیم اگه از طبق هم برداشت داشتید بعد از آخرین برداشت که حدودا مرداد ماه میشه همین تغذیه را ادامه بدیم ملکه تخم ریزی را کم نمیکنه و در پاییز و زمستان زنبور قوی خواهیم داشت.
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام چند روزيه هوا اينجا عالي شده و ملکه ها در حد کم دوباره شروع به تخم ريزي کردن . شربت رو که داخل کندو ميزارم اصلا برنميدارن اما وقتي بيرون کندو باشه ميريزن سرش و برميدارن بنظر شما علتش چي ميتونه باشه؟سوال ديگه هم اينکه تو يکي از کندوهام تو قاب آخر هر وقت سر ميزنم حدود 10 تايي زنبور رو قاب دور هم جمع شدن و از بين رفتن بنظر شما علتش چي ميتونه باشه؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام زنبوری که شربت را برنمیدارند باید از نزدیک برسی شود در کل چند دلیل دارد شما زنبور را فشرده نمایید تا یکسری زنبور روی قابها نمانند در صورت ابتلا به نوزوما سورنا زنبور شربت را نمیخورند اگه جمعیت کم باشه و عسل کافی باشه تمایلی به شربت نشان نمیدهند شما سعی کنید در این فصل شربت ندهید چون احتمال به بیماری نوزوما را افزایش میدهد شما میتوانید از شربت حاوی فوماژیلین و گرده و محلول کاسپین به ازای کندو پنج قاب نیم لیتر استفاده کنید البته میتوانید شربت را روی قابها بپاشید چون در صورت نوزما سورنا شربت را نمیخورند بعد از شش روز مجددا تکرار نمایید در صورت گرم بودن هوا کندو را ضدعفونی نمایید.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام من اين چند روز که هوا خوبه يه بار به زنبورهام شربت دادم (شربت گذاشتم دم در کندو )ولي وقتي زنبورها شربت مصرف ميکنن انقد شکمشون گنده ميشه بزور پرواز ميکنن حتي ديگه بعضي هاشون قادر به پرواز نيستن به نظرشما علتش چي ميتونه باشه(يه زنبوردارباتجربه ميگفت شربت دادن تو اين فصل اشتباه باعث ميشه زنبورها از بين برن)خواستم نظر دوستان در اين مورد بدونم.ممنون
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان
مگه در منطقه فقط شما زنبور دارید اگه فقط شما زنبور داشته باشی میتونی غذا را با فاصله چند متری کندو بگذاری ولی هرگز کنار کندو شربت نگذار اولا موجب غارت میشه در ثانی اگه زنبورداران دیگری باشند طبیعی است که آن زنبورها هم از این شربت استفاده کنند اگه بیماری هم داشته باشند بطور طبیعی آنرا به همه کندوها انتقال میدهند پس لطفا از گذاشتن شربت در کنار کندوها پرهیز نمایید در این فصل اصولا شربت هم مناسب نیست اما یکسری از زنبورها آنقدر از شربت خورده که قادر به پرواز نمیباشند بخصوص اگه غروب و هوا سرد بشه باعث تلفات میشه و زنبورها خودشان را روی زمین میکشند تا بخواهند پرواز کنند شب فرا رسیده و مرگ زنبورها.
نمایه کاربر
ehsanklop
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
شربت دادن تو هوای سرد ایرادش اینه که چون زنبور خونسرد هست به محض خوردن شربت بلافاصله دمای بدنش پایین میاد و تو ظرف شربت میافته

من برای شربت دادن یه قاعده دارم به این صورت که تو دمای زیر 20 درجه اصلا شربت نمیدم
نمایه کاربر
tanha
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: زنجان
تشکر کرده: 69 دفعه
تماس:

پست توسط tanha »

سلام خدمت همه دوستان
دوستان عزیز یک نکته بسیار کلیدی رو می خواستم از من یادگاری داشته باشید و اون اضافه کردن ویتامین ث به شربت همیشه از ویتامین ث استفاده کنید تا عمر زنبورها بیشتر بشه کارایی ملکه بره بالا و کارایی کارگرها بیشتر بشه .
شما میتونین همیشه تو شربت مقداری آبلیموی تازه که سرشار از ویتامین ث میباشد استفاده کنید . این نکته رو تو دوره پرورش ملکه که سال 90 در زنجان برگزار شد یاد گرفتم .
استاد دوره استاد گرانقدر دکتر طهماسبی بودند که ان شاالله همیشه سلامت و سر بلند باشند .
وَ اللَّهُ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
یه نکته خیلی مهم دیگه که با شروع کار زنبورها که علی الخصوص باعث از بین رفتن کندوهای قوی میشه اتمام تغذیشونه یه باره با شروع فصل و آغاز تخم ریزی به ذخیره عسلشون هجوم میبرن در صورت کوتاهی کردن باعث از بین رفتن کندوهای قویمون میشیم.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 7 مهمان