محل زنبورستان در زمستان

سوالات در مورد تغذیه زنبورعسل و شربت دادن و تغذیه تحریکی زنبورستان و نحوه زمستان گذراني كندوها

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

Re: محل زنبورستان در زمستان

پست توسط jamshid »

سلام نوسود جزء مناطق معتدل و خشک است یعنی مثل شمال رطوبت نداره البته از معتدل کمی سرد تره کپک زدن داخل دیواره بستگی به میزان جمعیت هم داره یعنی زنبور هشت قاب چون گرمای مناسب تولید میکنند معمولا کپک نمیزنند ولی در جمعیتهای کم چون قدرت گرمایی زنبورها کمتر هست قادر نیستند رطوبت حاصله را خشک کنند چوب نراد بیشتر آب را به خودش میگیرد و کمتر کپک میزند نوعی چوب بنام سپیددار که چوبش در شمال قابل استفاده نیست چون سریع کپک میزنه اگه امکان داره روی کندو را حلب شیروانی بگذارید در منطقه شما از نایلون هم میتوانید استفاده نمایید کپک زدن بخاطر عدم تهویه نیست چون اکثر کندوهای کم جمعیت دچار کپک زدگی میشوند و همانطور که گفتم کندو قوی کمتر به این مشکل دچار میشوند در ضمن اگه از تغذیه بصورت خمیر شیرین استفاده کنید بهتره چون شربت هم کپک زدگی را تشدید میکند .

نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت آقا جمشيد الان بالفرض تعدادي از کندوهام که ضعيف هستن کپک زدن راه چاره چيه ؟شما چه راه حلي را براي مبارزه با کپک زدگي کندوهاي ضعيف پيشنهاد مي کنيد؟ من پارسال رو کندوهام با پلاستيک کپر مانند درست کردم ولي باز داخل کندوهام کپک زد(البته کندوها رو تعويض مي کردم و با چراغ شعله افکن ضد عفوني و خشک ميکردم ولي وقتي دوباره استفاده ميکردم بعد دو روز از نو گوشه کناره هاي کندو پر کپک ميشد من فکر کنم چوب کندوهام شايد خوب نباشه والا چه معني داره همين باعث شد بهار پارسال زنبورهام لوک بگيرن و بزحمت زياد تونستم جلوي ازبين رفتنشونو بگيرم مطمنم امسال هم همين وضعيت دوباره تکرار ميشه خواهشا راهنمايي کنيد)
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان در رابطه با کپک زدن توضیح دادم بیشترین دلیل ضعیف بودن جمعیت و عدم گرمای مناسب رطوبت یا بارندگی زیاد هست البته نوع چوب بکار رفته در کندو هم موجب کپک زدگی میشود شما با شعله خشک کنید ولی احتمالا قابهای شما هم کپک داره و زمانی که کندو را عوض میکنید کپک به سایر نقاط سرایت میکنه اما بیشترین مورد کپک زدگی بخاطر ضعیف بودن جمعیت هست لذا نمیشه کاری کرد من سال گذشته کندو ایرانی ضعیف داشتم که مشکل کپک زدگی داشتم چهار کندو به این شکل بود چون زنبورها در منطقه ما خوشه نشدند من کار ابتکاری میکردم روزها کندو در بیرون سر جای خودش شبها کندوها را به داخل گلخانه انتقال میدادم حتی روزهای بارانی هم سعی میکردم زنبورها را در گلخانه نگه دارم لذا این کندوها بدون مشکل زمستان را به بهار رساندند اگه زنبور شما خوشه نشدند میتوانید یه کندو را امتحان کنید روزهای بارندگی و شبها زنبور را جای گرمتر و خشک نگهداری کنید ضرری نداره امتحان کنید ولی چاره کار قوی نگه داشتن جمعیته.
نمایه کاربر
1170
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: تهران - شهرري
تشکر کرده: 45 دفعه
تماس:

پست توسط 1170 »

با سلام به دوستان عزيز : من تازه زنبور داري را شروع كرده ام و تجربه چنداني ندارم الان با اينكه تعداد انگشت شمار كندو هام را به تهران آوردم ودر پشت بام خونه خودم است ولي هر روز جلو دو تا از كندو هام حدود پنج الي ده تا زنبور مرده ميبينم لطفا" راهنمائي فرمائيد كه طبيعي است يا مشگلي دارند. متشكرم
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام در اين موقع از سال اين تلفات طبيعي هستش اين زنبوران تابستانه هستند كه عمرشون تموم شده.نگران نباشين.
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام يه مطلبي رو براي محيط داخلي کندو خوندم که نوشته بود براي اينکه زنبورهام بره موم کمتري مصرف کنن و فضاي داخلي کندو براي زمستان گذراني زنبورها آماده بشه چسب چوب رو با خاک اره قاطي ميکنن و درزهاي داخل کندو روباهاش ميگيرن من اين کار رو براي سقف يکي از کندوهام انجام دادم و چسب محکم به درزهاي داخل سقف کندو چسپد و اونا رو گرفت بعد باراندگي هاي اخير يه روز که هوا آفتابي بود سر کندو رو برداشتم ديدم چسب چوبه خيس شده و شل شده حالت چسبندگيشو از دست داده حالا مخاستم بپرسم ايراد از چسپ چوبه بود که فاسده يا همچي استفاده اي از چسپ چوب اشتباهه؟ ممنون ميشم راهنمايي کنيد
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان من خودم کندوهام را میسازم از چسب چوب و خاک اره برای گرفتن درزها استفاده میکنم حتی بیرون کندو اگه خوردگی داشته باشه از مخلوط چسب چوب و خاک اره نرم استفاده میکنم علت شل شدن چسب به دلیل فاسد بودن چسب شما بوده چسب سالم کاملا سفت شده و با آب شل نمیشه شاید چسب شما چینی بوده .
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام خدمت شما آقا جمشيد چسبي که من گرفتم مال (صنايع شيميايي رزين و چسب شمال)هستش تو بازار پرسيدم گفتن از بهترين هاست ميشه لطف کنيد اسم کارخانه ويا شرکت سازنده چسب چوبتونو بنويسيد برام که دوباره نرم يه چسب چوب دردنخور بگيرم؟ با تشکر فراوان
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا سامان شما میتوانید از چسب چوب با مارک چسب مشهد یا چسب طوطی استفاده نمایید چسب قبلی از نظر مارکی مشکلی نداشته شاید تاریخ مصرفش گذشته بود ولی چسب مشهد خیلی خوبه.
نمایه کاربر
majid64
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
محل اقامت: کازرون استان فارس
تماس:

پست توسط majid64 »

با سلام و عرض ادب.
آیا در مناطق گرمسیر مثل بوشهر با توجه به اینکه در ماه آذر و دی شکوفه زده و سر سبز می شود و زمستان انچنانی ندارد باز تلفات زمستانی وجود دارد اگر تلفات ندارد آیا تخمریزی قطع شده و کندو ضعیف مشود؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
بله تلفات زمستانی بیشتر برای مناطق سرد میباشد اما اگه در مناطقی مثل بوشهر تلفات زمستانی اصلا نباشه اینطور نیست چون احتمال داره زنبوری بر اثر بیماری و عدم پیشگیری هم تلف شود
اما اینکه سوال شد اگر تلفات ندارند آیا تخم ریزی قطع شده و کندو ضعیف میشود من متوجه منظور نشدم اما اگه تخم ریزی قطع شود و منطقه ای مثل بوشهر که زنبورها خوشه نمیشوند و دائم مشغول کار هستند به احتمال زیاد و اگه کاملا تخم ریزی قطع شود و دیگه ملکه تخم نریزه طبیعتا کلنی از بین میره اما در اینگونه مواقع میشه جلو از بین رفتن کلنی را گرفت که خارج از بحث میباشد
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تو مناطق گرمسیر و در فصل زمستان هنگام ظهر که هوا گرم میشه زنبورها از کندو بیرون میان و به دنبال شهد و گرده میرن اما چون چیزی تو طبیعت نیست دست خالی برمیگردن . چون زمستان هوا ناگهان تاریک میشه ( منظورم اینه که ظهر گرمه و عصر یهو سرد میشه ) تعداد قابل توجهی از زنبورها به سرما میخورن و بر نمیگردن به کندو . این مساله تو کندوهای قوی بارز تره . مشکل دیگه غارت و درگیر شدن زنبورها هست . کندوهای ضعیف زیادی به خصوص اواخر زمستان (بهمن ) که زنبورها تخمریزی رو شروع کردن و عطش زیادی واسه عسل دارن غارت میشه .
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

با سلام خدمت آقا جمشید

من هم در حال ساخت کندو می باشم البته با تخته روسی و اولین تجربه من نیز می باشد

ابعاد داخلی کندو را بعد از مطالعه زیاد 372 * 462 و با عمق 24 سانت انتخاب کرده و دارم می سازم میخواستم نظر شما را بدانم.

ضمنا اگه امکان داشته باشه می شود پلان ساخت کندو را( البته اگه داشته باشید) برایم بفرستید. ممنون میشم.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
ابعاد تخته کندو 48 در 42 سانتی متر میباشد داخلش تقریبا همان ابعاد میباشد البته چند میلیمتر بیشتر در خصوص چگونگی ساخت کندو نمیشه در سایت توضیح داد چون میترسم خوب نشه شرح داد لذا اگه میشه با تلفن من تماس گرفته تا من بنونم راهنمایی کامل کنم
نمایه کاربر
rata
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: گيلان - رشت
تشکر کرده: 77 دفعه
تماس:

پست توسط rata »

شماره تماس شما را از چه طریقی می توانم داشته باشم.
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
در صفحه اول سایت مرکز پرورش ملکه کاسپین کارنیولان را کلیک کنید یا با تلفن 09111914035 تماس گرفته تا شما را راهنمایی کامل کنم
نمایه کاربر
asal11
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: خراسان شمالی شهرستان اشخانه
تشکر کرده: 8 دفعه
تماس:

پست توسط asal11 »

با سلام ایا گذاشتن روزنانه روی پارچه ای روی قابها گذاشته میشود مشکلی دارد؟
نمایه کاربر
mansure
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گنبد کاووس
تشکر کرده: 112 دفعه
تماس:

پست توسط mansure »

باسلام

حتما روزنامه روی قابها و فضای خالی بگذار
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

با سلام .
بهترین راه از نظر پوشش خارجی ، واسه گرم کردن کندو چیه ؟
منظورم اینه واسه واسه بیرون از کندو از چی استفاده کنیم تا داخل کندو گرم نگه داشته بشه و تلفات به حداقل برسه ؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

manoto_mr نوشته شده:با سلام .
منظورم اینه واسه واسه بیرون از کندو از چی استفاده کنیم تا داخل کندو گرم نگه داشته بشه و تلفات به حداقل برسه ؟

سلام
بهترین کار وجود عسل کافی تو کندو هست . اکثر تلفات زمستانه به خاطر گرسنگی هست . فقط بدنه کندو باید جلو باد رو بگیره . بقیش با خود زنبورهاست .
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

با سلام پوشش خارجي كه نيازي نيست هر چه قدر قطركندو بيشتر باشه بهتره تا يه حدي.مشكل كندو باد و رطوبط هستش كه زنبورا رو از بين ميبره.
نمایه کاربر
manoto_mr
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: سبزوار-توحید شهر
تشکر کرده: 214 دفعه
تماس:

پست توسط manoto_mr »

mellifera نوشته شده:

با سلام پوشش خارجي كه نيازي نيست هر چه قدر قطركندو بيشتر باشه بهتره تا يه حدي.مشكل كندو باد و رطوبط هستش كه زنبورا رو از بين ميبره.

با سلام .
خب آقای جهانی عزیز بهترین روش نگهداری کندو در باد و رطوبت چیه ؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

مسير باد منطقه خودتونو بدونين و پشت كندو به طرف باد باشه.واسه رطوبت هم از پوشال و خمير شيرين استفاده كنين.پوشال رطوبت رو جذب ميكنه وخمير شيرين توليد رطوبت كمتري داخل كندو ميكنه.
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 6 مهمان