اصلاح نژاد...

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 32 دفعه
تماس:

اصلاح نژاد...

پست توسط arash95 »

دیشب تو گروه زنبورداران اذربایجان غربی بودم کلی در مورد کارنیکا گفتن بده هیچ کس راضی نیست نژاد ایرانی خوبه باید نژاد ایرانی رو حفظ کنیم: این حقیقت داره شما از ملکه های نژاد کارنیکا استفاده کردید؟واقعا کارنیکا بده ؟ کسانی که ایستگاه پرورش ملکه دارن اونم با حمایت جهاد کشاورزی استان دارن سر مردم رو کلاه میزارن یا نه ؟ پس مهندس عطاییان داره دروغ میگه ؟
دوستان نظر خود رو بیان کنند

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: اصلاح نژاد...

پست توسط mellifera »

سلام تو این بازار ملکه که همه داشتن به راحتی کار میکردن نمیدونم چرا بعد از اومدن کانالها و گروها همه چی به هم ریخته.همه به هم تهمت میزنن معلوم نیست کی به کیه کی راست میگه کی دروغ.
نمایه کاربر
hamed_gwd
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: شیراز - 09365267497
تشکر کرده: 170 دفعه
تماس:

پست توسط hamed_gwd »

اینکه کارنیکا بده رو قبول ندازم. هرچند خودم از ملکه ای که گرفتم راضی نبودم. ولی یه موضوعی هست باید شفاف سازی بشه. اونم اینه که کارنیکای درست و حسابی زنبور خوبیه. ولی این چیزی که خیلی از آقایون دارند به اسم کارنیکا میدن دست ملت رو نمیشه کارنیکا نامید. این دوستان بعضی هاشون به هر ملکه سیاهی میگن کارنیکا.... یه چیزی هم هست که ما خودمون فراموش کردیم اینکه بین زنبورهای خودمون بگردیم و بهگزینی کنیم. ما ایرانیا عادت داریم یکی رو یهو بزرگش میکنیم و ازش بت میسازیم بعد یه مدت ازش که خسته شدیم یهو با کله میکوبیمش زمین. به هرحال تو مملکت ما اینجوریه همه دنبال خراب کردن هم هستیم. اگه فقط از داشته های خودمون حرف میزدیم و خوبی و بدی ملکه خودمون رو میگفتیم و کاری به کار دیگری نداشتیم این مملکت خیلی پیش تر از اینا درست شده بود.

دوست من همیشه با تحقیق زنبور بخر. و اینکه گول اسم رو نخور. زنبور باید توی کندو و توی صحرا خودشو نشون بده. یه عده دارن به اسم اینکه زنبور خوبه پولهای حسابی از زنبوردار بیچاره میگیرن. حتی اگه اون ملکه کارنیکا هم باشه با اون قیمتهایی که اینا به دست من و شما میرسونن اصلا جور در نمیاد.
بعضی دوستان زنبورهایی دارن که به قول خودشون معمولی هستن و دارن ازش بیست سی کیلو عسل میگیرن. هیچ وقتم دنبال اسم نمیرن
فریب واژه ها را نخوریم. وقتی اولین حرف الفبا کلاه سرش برود فاتحه بقیه کلمات را باید خواند.
نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash95 »

ممنون از همه دوستان
امسال یکی دوتا ملکه کارنیکا جفت خورده طبیعی همراه کندوچه میخرم ببینم چطور جواب میده
ممنون از راهنمایی دوستان
avrinasal
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: تبريز.
تشکر کرده: 35 دفعه
تماس:

پست توسط avrinasal »

hamed_gwd نوشته شده:اینکه کارنیکا بده رو قبول ندازم. هرچند خودم از ملکه ای که گرفتم راضی نبودم. ولی یه موضوعی هست باید شفاف سازی بشه. اونم اینه که کارنیکای درست و حسابی زنبور خوبیه. ولی این چیزی که خیلی از آقایون دارند به اسم کارنیکا میدن دست ملت رو نمیشه کارنیکا نامید. این دوستان بعضی هاشون به هر ملکه سیاهی میگن کارنیکا.... یه چیزی هم هست که ما خودمون فراموش کردیم اینکه بین زنبورهای خودمون بگردیم و بهگزینی کنیم. ما ایرانیا عادت داریم یکی رو یهو بزرگش میکنیم و ازش بت میسازیم بعد یه مدت ازش که خسته شدیم یهو با کله میکوبیمش زمین. به هرحال تو مملکت ما اینجوریه همه دنبال خراب کردن هم هستیم. اگه فقط از داشته های خودمون حرف میزدیم و خوبی و بدی ملکه خودمون رو میگفتیم و کاری به کار دیگری نداشتیم این مملکت خیلی پیش تر از اینا درست شده بود.

دوست من همیشه با تحقیق زنبور بخر. و اینکه گول اسم رو نخور. زنبور باید توی کندو و توی صحرا خودشو نشون بده. یه عده دارن به اسم اینکه زنبور خوبه پولهای حسابی از زنبوردار بیچاره میگیرن. حتی اگه اون ملکه کارنیکا هم باشه با اون قیمتهایی که اینا به دست من و شما میرسونن اصلا جور در نمیاد.
بعضی دوستان زنبورهایی دارن که به قول خودشون معمولی هستن و دارن ازش بیست سی کیلو عسل میگیرن. هیچ وقتم دنبال اسم نمیرن

با سلام و تشکر از شما جناب حامد لپ مطلب رو ادا کردید بهگزینی چیزی که در ایران هیچ کس بهش اهمیت نمیده و همه دنبال ملکه انچنانی هستند بدون اینکه حتی از نحوه اصلاح و تکثیر از این لاینها خریداری شده اطلاعی داشته باشند مشکل اساسی ما ظعف در مدیریت و نداشتن دانش لازم هست اگه این موارد باشه زنبورستان خود بخود اصلاح خواهد شد
[CENTER][B][COLOR=#C00000][FONT=Arial Black]به دنیای زنبور عسل و زندگی سالم خوش آمدید[/FONT][/COLOR][/B]
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
[/HIGHLIGHT][/CENTER]
نمایه کاربر
aliamooshahi
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط aliamooshahi »

سلام و تشکر از آقای جهانی مدیر سایت. دوستان بنده تازه عضو سایت شده ام .من بعد از 18 سال که با پدرم شغل زنبورداری را رها کردیم فقط چون بازدهی بالای نژاد کارنیکا را دیدیم مجددا به این شغل برگشتیم.به نظر من نگاه بد و خوب به ملکه یا نژاد اشتباهه چون طبیعت هر اقلیم در طول هزاران هزار سال طبق قانون تکامل باعث ایجاد ظاهر و ریخت یکسان و عملکرد رفتاری خاصی شده مثلا در مملکت ما بر عکس اروپا طول عمر گلها کم اما طول فصل و هوای مناسب پرواز زیاده که زنبور بومی ایران مجبور به کوچ میشده و کوچ به شکل بچه دهی بوده یا به علت بارندگیهای طولانی در آلمان و اتریش نژاد طبیعی این کشورها یا همان سیاه آلمانی طبق قانون تکامل و توافق با محیط قادر به پرواز و فعالیت در بارندگی آرام میباشند .نژاد اصلی ایرانی اگرچه بسیار بچه ده و تهاجمی هست اما تولید ژله و زهر خوبی دارند ولی برای تولید عسل مناسب نیست .چون دقیقا موقعی که به جمعیت کارگر شهدآور نیازه کلنی تجزیه خواهد شد.دو سال متوالی دیدم که زنبور چطور بچه میداد نه یکی نه دوتا تازه تو وسط بیابان روی بوته ها مینشستند باهزار بدبختی ده بیست درصدشون را میشد گرفت. همونها هم وقتی ملکه شون بارور میشد تا پاییز بچه میدادند.یعنی 400کندوی ده قاب به بالا برج سه شدند 760 کندو که نصفشان پاییز ادغام شدند و پنج ماه بعد که عید بود اکثرا بخاطر زمستان خشک اصفهان وجمعیت کم یا بیماری و کنه نابود شدند .دقیقا یادم نیست اما حدود صد تا زنبور چهار پنج قاب مریض زنده ماندند.با این همه نمیگم نژاد ایرانی بده تازه دنبال لاینهای خالص هستم چون با تلاقی با نژادهای اروپایی میتوان به هیبریدهایی که تولید ژله بالایی داشته باشند رسید.نژاد کارنیکا پرورش یافته هست و در همه اقلیمها جواب داده و آقای مهندس عطاییان بزرگترین خدمت را به زنبورداری وطبیعت کشور نمودند. توصیه میکنم ملکه اصلاح شده را از شرکت خودشان یا شاگردان مورد تاییدشان تهیه کنید . خیلی از زنبورداران قدیمی پس از ممنوعیت واردات ملکه در اواخر دهه شصت به علت غالب شدن نژاد ایرانی و بچه دهی زیاد این شغل را رها کردند.تمام این صحبتها وقتی جدیست که به زنبورداری به عنوان شغل و حرفه اصلی نگاه کنیم .چندتا کندو جهت علاقه و کنجکاوی یا برای نمایش و عکاسی یا اینکه شغل دومم اینه یا مثلا سرگرمی با پنج شش تا کندو که عسل طبیعی راخودم را تهیه کنم و....از هر نژادی که باشند فرقی نداره!!!
نمایه کاربر
sadegh63
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تماس:

پست توسط sadegh63 »

تصویرايا شما اصلا زنبور داري ؟؟جرا عدم علم و عدم مديريتتون رو به نزاد ربط ميديد من افرادي رو ميشناسم باهمين زنبور ايراني قديم تا 40 كيلو برداشت داشتن الان من با همين زنبور متوسط برداشت از هر كندو 7 كيلو رو دارم افرادي به سوداي سود زياد ميانو شكست ميخورن ميكن زنبور ايراني بدرد نميخوره فقط مونده واسه ملكه وابسته به اينو اون بشيم قانون طبيعت ميكه قوي زنده و حكومت ميكنه همون طور كه شهرستاني مرحوم كفتن زنبور ضعيف جايي در قانون بقاي طبيعت ندارد من همين الان مشهد زنبورايي دارم فوق العاده قوي از همون نزادي كه ميكن بده اوايل برج 2 عسلي عالي جمع ميكنه مانند زنبوراي ازاد شما اين موجودو درست مديريت كن كوج به موقع بعد تاثيرشو ببين تا باورت شه جه نزاد كار بيستيه تصویر
نمایه کاربر
aliamooshahi
تماس:

پست توسط aliamooshahi »

برادر من آقا صادق موضوع سر این که من زنبوردار هستم یا نه یا علم و مدیریت ندارم نیست .مسئله ملکه و نژاد مطرحه.جنابعالی اگر حرفه ای زنبورداری میکنی میفهمی من چی گفتم .زنبور نژاد ایرانی بسیار بچه دهی داره و تا وقتی مراکز علمی اصلاح نژاد ما که روی مدا کار میکنند نتیجه بدند شاید یک قرن دیگه باشه!!!پس باید من وشما چیکار کنیم؟اگه شما از زنبور بومی که دارید نتیجه گرفته اید خدا را شکر اما شک نکن که ژن غالب نژاد شما ایرانی نیست.تازه چرا وابسته باشیم ؟الان کشور چین در تولید ژله رویال حرف اول را تو دنیا میزنه .غیر از علم و خلاقیتی که بکار بردند و مزارع پرگرده که بطور سر و پشت سر کاشت میکنند از ترکیب و تلاقی 4 یا 5نژاد اروپایی با نژاد بومی چین به یک نژاد ژله ساز پر بازده دست یافتند.پس آیا آنها وابسته شده اند؟اتفاقا من حرفم اینه که ما حق نداریم یک گروه از مخلوقات خداوند که در طول هزاران هزار سال به این رفتار رسیده را بد و بی کیفیت بنامیم .در واقع ما نباید در مورد حیوانات هم نژاد پرستی کنیم .اما باید ببینیم از زنبور چی میخاهیم .کسی که زهر تولید میکنه بهترین نژاد براش ایرانیه و کارنیکا و قفقازی اصلا مناسب زهر گیری نیستند. در ضمن اگرچه معتقدم طول و سابقه شغلی الزاما دلیل موفقیت زنبوردار نیست ولی جهت اطلاع من از سنین کودکی در کنار پدرم بودم و او هم از سال 1337زمانی که کندوهای گلی مرسوم بود تا الان زنبورداری کرده که البته چند سالی شغل اصلیش نبود.
نمایه کاربر
sadegh63
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مشهد
تماس:

پست توسط sadegh63 »

تصویرسلام حرف من حمايت و تعريف كور از يك نزاد نيست ببينيد زنبور ايراني هنوز كونه اي بجه ده است اما شما مدريتش كن نيشزن هست كمي بره موم دودكن از بجه دهي زيادش واسه تكثير و حمايت از زنبورات استفاده كن اوايل كارم زماني من تو زنبورستانم 70 تا كندو سه قسمتي نكهداري ميكردم ( بجه زنبور ضعيف )برخي دوستان مي خنديدن اخر فصل دنبال ملكه ميومدن من ميخنديدم با قيمت مناسب هنوزم اين روشو دارم زنبور ايراني بجه طبيعي زياد ميده موم باف خوبيه و خوب رشد ميكنه كنه كم داره (بجه طبيعي ) جرا ازش استفاده نكنيم سود بده؟؟؟؟؟؟ هدف شما از اين كار فقط عسله ؟؟؟؟ يا كسب درامد از همه محصولات زنبوره ؟؟؟ ما زنبور خوبي دارييم عيب ما اينه فقط دنبال عسلييم (((( خدا عمر طولاني همراه با عزت وخير بركت بده همه استاداني رو كه براي بيشرفت زنبور داري تلاش مي كنن استاد عزيز جناب كوهي با اموزش روش جديد توليد زله انقلابي برا توليد زل رويال به راه انداخته ادو ستان عزيز از زنبورتون غافل نشيد خوب موجود سود اوريه تصویر
نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash95 »

فیلم ها تصویری در مورد نژاد کارنیکا رو دیدم که آخر برج سه اکثر قاب ها پر عسله ولی نژاد ایرانی این گونه نیست !
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
ببخشید بنظر من عنوان مبحث اصلاح نژاد است ولی کامنتها پیرامون تغییر نژاد
بهتر است به مفاهیم توجه کنیم اصلاح خیلی مهم است . زنبور ایرانی پتانسیل بالایی دارد به شرطی که علمی روی ان کار شود
نمایه کاربر
arash95
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط arash95 »

ehsanklop نوشته شده:سلام
ببخشید بنظر من عنوان مبحث اصلاح نژاد است ولی کامنتها پیرامون تغییر نژاد
بهتر است به مفاهیم توجه کنیم اصلاح خیلی مهم است . زنبور ایرانی پتانسیل بالایی دارد به شرطی که علمی روی ان کار شود

سلام درست میفرمایید باید رو زنبور ایرانی به صورت علمی کار شود ولی کو هیچ یک از مسئولین و جهاد از زنبوردارن چه در عرصه ی اصلاح نژاد و چه در بیمه کردن و ... از زنبورداران حمایت نمشه کشور ترکیه 8 سال رو نژاد خودش کار میکنه و ان را به نژاد خالص تبدیل کرده ولی ما چی مسئولین ما به تولید داخل اصلا اهمیت نمیدنتصویر
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 5 مهمان