مدیریت بافتن موم درکندو توسط زنبور ها

سوالات در مورد پرورش و نگهداری زنبورعسل و تغذیه و برداشت و انتقال زنبورستان و کوچ زنبورستان

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: اصفهان
تماس:

مدیریت بافتن موم درکندو توسط زنبور ها

پست توسط yazdaniy »

با سلام. آیا کسی در مورد مدیریت بافتن موم درکندو توسط زنبور ها و یا مدیریت پرواز بچه کندو و یا مدیریت پرواز زنبوران کارگر ، با توجه به مقدار و کیفیت شهد و گرده در محیط اطلاعاتی دارد یا نه؟

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

Re: مدیریت بافتن موم درکندو توسط زنبور ها

پست توسط mellifera »

با سلام اقای یزدانی عزیز. بافتن موم بستگی به موقعیت زمانی و فصل فرق میکنه.مثلا در فصل بهار که جمعیت کندو رو به افزایشه و زنبوران جوان در کندو به وجود میان و جا برای تخمریزی وجود نداره شروع به موم بافی میکنن.در مواقع اضطراری نیز این کار صورت میگیره مثلا در زمان بچه دهی.

در مورد بچه کندو و سوال اخرتون منظورتون رو متوجه نشدم. بیشتر میشه توضیح بدین. تصویر
نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yazdaniy »

اگه این سوالها را مبهم مطرح کرده ام ببخشید. منظور از بافت موم این بود که چطور زنبور می تواند شش ضلعیهایی از موم کنار هم ببافد.وسیله اندازه گیری آن چیست؟ چشمهای زنبور از شش ضلعیها تشکیل شده است آیا ارتباطی دارد؟ فرض کنید یک زنبور وحشی می خواهد یک شانه موم بافی کند.زنبورها چطور شروع میکنند و اندازه گیری چگونه است.
زنبور ها چگونه در زمان بچه دهی آماده می شوند چطور درمورد زمان پرواز و سمت پرواز و زنبورهای شامل پرواز تصمیم گیری می شود؟
ویا اصلاً در کندو چه کسی می گوید چه مقدار گرده و چه مقدار شهد مورد نیاز است و یا اصلا چه تعداد پرواز برای جمع آوری لازم است و چه تعداد زنبور باید پرواز کنند؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

yazdaniy نوشته شده:اگه این سوالها را مبهم مطرح کرده ام ببخشید. منظور از بافت موم این بود که چطور زنبور می تواند شش ضلعیهایی از موم کنار هم ببافد.وسیله اندازه گیری آن چیست؟ چشمهای زنبور از شش ضلعیها تشکیل شده است آیا ارتباطی دارد؟ فرض کنید یک زنبور وحشی می خواهد یک شانه موم بافی کند.زنبورها چطور شروع میکنند و اندازه گیری چگونه است.
زنبور ها چگونه در زمان بچه دهی آماده می شوند چطور درمورد زمان پرواز و سمت پرواز و زنبورهای شامل پرواز تصمیم گیری می شود؟
ویا اصلاً در کندو چه کسی می گوید چه مقدار گرده و چه مقدار شهد مورد نیاز است و یا اصلا چه تعداد پرواز برای جمع آوری لازم است و چه تعداد زنبور باید پرواز کنند؟

موم بافی زنبورها غریزی هستش و روش بافتنشون به این شکل هست که از بالای شانها از همدیگه اویزون میشن و مثل یک تراز عمل میکنن و شروع به موم بافی میکنن طوری که مومهایی که از سطح شکمیشون بیرون میاد را با دهانشون میجون و با قاب اضافه میکنن. نه چشمها مطرح نیستن چون اکثر حشرات این نوع چشمی رو دارن.

تصویر

این هم تصویری راجب چگونگی شروع موم بافی در زنبوران وحشی

این هم دو ادرس درباره این مبحث:

http://www.mellifera.ir/256/%D9%BE%D8%B ... %A7%D9%86/

http://www.mellifera.ir/858//%D9%85%D8% ... %A7%D9%86/

http://www.mellifera.ir/article-print-816.html
نمایه کاربر
yazdaniy
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط yazdaniy »

از راهنمایی های شما خیلی ممنونم. مطالب خوبی یاد گرفتم. اما هنوز سئوالاتی باقی مانده است. اگر مطلب دیگری در این زمینه پیدا کردید خواهشاً به من ارائه دهید. با تشکر فراوان.
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

در حد توانم به سوالاتتون جواب میدم اقای یزدانی عزیز فقط سوالاتتون را جداگونه مطرح کنین تا قره قاطی نشه سوالات تصویر
نمایه کاربر
ahmadreza
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: بهبهان.خوزستان
تشکر کرده: 56 دفعه
تماس:

پست توسط ahmadreza »

سلام.امروز که کندوهامو بازدید میکردم دیدم تخمریزیشون زیاد شده و بعضی هاشون با وجود اینکه قاب آخرشون خالی بود هرزبافی کرده بودن وفقط سلول نر بود و اکثرا هم ملکه تخم توش گذاشته بود به نظر شما علتش تمایل جمعیت به تولید نر باعث این موضوع شده؟حالا برا دادن برگه مناسبه یا بعداز بچه گرفتن؟برگه و قاب خالی رو چه موقع و کجای کندو بزاریم بهتره؟به یک کندو که برگه دادم دیر شروع به به موم بافی کردن وتو این فاصله تکه هایی از برگه رو جدا کرده بودن علتش چی بوده(این کندو توی زنبورستان نیست)؟
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
تمایل طبیعی جمعیت به نر بافی هست . حتما شهد و گرده به مقدار زیاد به کندوها وارد میشه . جمعیت هم فشرده هست . هر 2 یا 3 روز یه پوکه براشون وسط بزار تا ملکه تخم بریزه . اگه پوکه موجود نیست برگه رو اخرین قاب بعد از تخم ها بزار . یه کم که ازش بافتن میتونی اونو وسط قرار بدی .
مراقب شاخون زدن ملکه های مسن باش .
نمایه کاربر
saman
مدير افتخاري تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: استان کرمانشاه- شهرستان پاوه.بخش نوسود
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط saman »

سلام
من پوکه خالي زياد دارم بنظر دوستان اونا رو بزارم وسط قاب ها يا بزارم اخر همه قاب ها؟
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام اقا سامان
به درجه حرارت و فشردگی زنبور بستگی داره . دوست عزیزی گفتن زنبورشون هرز بافی داره و نر میزنه منطقه گرمسیر هستن . پوکه رو هم الان اگه وسط بزارن ملکه کامل تخم میریزه . اما منطقه شما سردسیره . البته اگه زنبورتون روی قاب رو کامل پوشونده و قسمت زیادی از قاب رو تخم ریخته میتونین پوکه بدین . به شرطی که هم هوا خوب باشه هم زنبور فشرده باشه .
فکر میکنم کارهایی که الان زنبوردارهای خوزستان دارن انجام میدن شما تو اخرای فروردین انجام میدین . من خودم دیروز 3 تا بچه دو قاب جدا کردم . حالا خودت حساب کن ببین تفاوت دو اب و هوا چطوریه
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام
زنبورها تو کندوهاي من فقط رو نصف قاب ها تخم ميزارن و نصف انتهايي کندو رو روش کار نميکنن بنظر دوستان علتش چي ميتونه باشه؟مخاستم قاب ها رو ضربدري کنم ترسيدم نکنه زنبورها نتونن قسمت انتهايي کندو رو با جلو کندو پوشش بدن و لاروها خراب بشن موندم علت اينکار زنبورها چي ميتونه باشه؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام
زنبورها تو کندوهاي من فقط رو نصف قاب ها تخم ميزارن و نصف انتهايي کندو رو روش کار نميکنن بنظر دوستان علتش چي ميتونه باشه؟مخاستم قاب ها رو ضربدري کنم ترسيدم نکنه زنبورها نتونن قسمت انتهايي کندو رو با جلو کندو پوشش بدن و لاروها خراب بشن موندم علت اينکار زنبورها چي ميتونه باشه؟

با سلام منظورتونو نفهميدم يعني موم نميبافن يا تخمي نميزاره ملكه؟
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام آقاي جهاني
منظورم اين بود که فقط تو قسمت هاي جلوي پوکه ها ملکه تخم ميزاره و از وسط پوکه تا انتهاي اونو کار نميکنن روش، بنظرتون علتش چي ميتونه باشه؟خواستم پوکه هارو ضربدري بزارم طوري که يک در ميان پوکه ها رو برعکس کنم يعني قسمت جلو که زنبور و لاروها روشه بزارم انتها شايد اينجوري اون زنبورها رو قسمتهاي انتهايي پوکه هاهم که مياد جلوي کندو کار کنن(تخم بزارن يا شهد جم کنن) از ترس سرما اين کار رو نکردم بنظر شما چرا زنبورها رو وسط پوکه تا اخر کا رنميکنن؟ ايا اين روش که گفتم ممکنه تحريکشون کنه که رو قسمت هاي انتهايي پوکه ها هم کار کنن يا تعداد پوکه ها به نسبت جمعيت زياده؟
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

saman نوشته شده:سلام آقاي جهاني
منظورم اين بود که فقط تو قسمت هاي جلوي پوکه ها ملکه تخم ميزاره و از وسط پوکه تا انتهاي اونو کار نميکنن روش، بنظرتون علتش چي ميتونه باشه؟خواستم پوکه هارو ضربدري بزارم طوري که يک در ميان پوکه ها رو برعکس کنم يعني قسمت جلو که زنبور و لاروها روشه بزارم انتها شايد اينجوري اون زنبورها رو قسمتهاي انتهايي پوکه هاهم که مياد جلوي کندو کار کنن(تخم بزارن يا شهد جم کنن) از ترس سرما اين کار رو نکردم بنظر شما چرا زنبورها رو وسط پوکه تا اخر کا رنميکنن؟ ايا اين روش که گفتم ممکنه تحريکشون کنه که رو قسمت هاي انتهايي پوکه ها هم کار کنن يا تعداد پوکه ها به نسبت جمعيت زياده؟

با سلام سامان عزيز اول شهرتونو قرار بدين تا بدونبم توكدوم شهري زندگي ميكنين تا دوستان بتونن بيشتر راهنماييتون كنن((از بخش تنظيمات كاربري ميتونين اضافه كنين))اموزشش داده شده تو بخش اموزشها....تو نوشته هاتون گفتين از ترس سرما؟؟؟؟؟؟

خوب الان كه هوا سرده معلومه كه زنبورا اصلا موم نميبافن و به قسمتهاي پايين شانها هم كاري ندارن.هوا رفته رفته كه گرمتر بشه و جمعيتم افزايش پيدا كنه رفته رفته به قسمتهاي پايين شانها هم ميان طوري كه بعضي وقتا اگه ديده باشين مثل زنجير از هم اويزون ميشن زنبورا.بهتره تا هوا گرم نشده و جمعيت بيشتر نشده صبر كنين. تصویر
نمایه کاربر
saman
تماس:

پست توسط saman »

سلام:
اگه منظورتون تو قسمت ويرايش مشخصات باشه انجام دادم
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

saman نوشته شده:سلام آقاي جهاني

سلام
این کارو نکن اقا سامان زنبور نمیتونه لاروها رو گرم کنه . دلیل اینکه کل شان رو تخم ریزی نمیکنه اینه که به اندازه کافی کارگر نداره که تمام شان رو بپوشونه . اجازه بده هوا که گرمتر بشه و شبها زنبور نیازی به خوشه نداشته باشه اونوقت خودشون کل قاب رو تخم میریزن
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام ورقهای موم که از سال گدشته مانده باشه و رنگ آن روشن شده و شکننده شده است را اگر به کندو بدهیم زنبوران قبول میکنند و ملکه تخم ریزی خواهد کرد ؟ یا باید آنها را آب کنیم و ورقه جدید تهیه کنیم.؟ تصویر
mojtaba besharati
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 11 مهمان