کندوچه ملکه

سوالات در مورد ملکه زنبورعسل و چگونگی پرورش و تکثیر ملکه زنبورعسل و تمامی مسائل ملکه زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: مازندران-چالوس
تشکر کرده: 146 دفعه
تماس:

کندوچه ملکه

پست توسط jamshid »

با سلام خدمت مدیر محترم و همه کارشناسان
آقای جهانی خواستم سوال کنم آیا در ایران کندوچه پرورش ملکه از جنس یونولیت یا چوب پنبه وجود دارد شنیدم شاید در آذربایجان تولید بشه مدل عکسش در سایت من در گالری تصاویر موجود هست اگه زحمتی نیست میتوانید جهت رویت سایر دوستان در سایت قرار بدید تا اگه کسی خبری داشت اطلاع رسانی بکند من بیشتر از هزار کندوچه از این مدل نیاز دارم اگه واقعا باشه لطفا قیمتش را هم بنویسید بهمراه آدرس.

نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

Re: کندوچه ملکه

پست توسط jamshid »

سلام آقای جهانی من چند عکس از چند جهت کندوچه گرفتم . طول کندوچه 24 عرض آن16 و ارتفاعش 16 سانتی متره در ضمن من از چند جهت عکس گرفتم حتی از زیر که دریچه هوا داره از جلو وقتی زنبور ریختیم درش بسته و هواکش باز میماند بعد از سه روز در باز و هواکش نیمه باز میماند دریچه زیر هم قابل باز و بسته شدن هست.

ممنون میشم اگه کسی راجب این کندوها برای تهیه اطلاعاتی داره برام بفرستند.

[CENTER] تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر [/CENTER]
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: آذربایجان شرقی
تشکر کرده: 306 دفعه
تماس:

پست توسط hony »

سلام
درمورد کندوچه ها میخواستم بدونم کسی از دوستان اگه امتحان کرده از کدام نوعش بوده منظورم اینکه کنوچه های ساخته شده توسط اقای پوراصغر یا نه از اونایی که در اول همین صفحه هستش در صور ت امکا ن توضیح بدین وهمچنین محل خریدش وقیمتش . ودرصورت امکان ابعاد کندوچه هایی که دراول این صفحه اومده وابعاد قابها که نوع دیگشم در سایت اقا جمشید هستش ذکر کنید ممنون میشم تشکر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوست عزیز
من منتظر ماندم دوستان اگه نظری دارند بفرمایند کندوجه ای که در سایت من موجود هست آلمانی بوده در ایران ظاهرا نیست و اقدامی هم برای وارد کردن صورت نمیگیره چون زنبورداری از مسایل و مشاغل حمایت شده نیست در آلمان پنج دلار قیمتشه از جنس یونولیت بسیار محکم ساخته شده ضد آب میباشد اما انواع ایرانی هست من از نوع چوبی به ابعاد 23 در 20 و ارتفاع 17 سانتی استفاده میکنم البته خودم میسازم هر کسی میتونه با ابعاد خاصی بسازه مثل کندو نیست که استاندارد کشوری داره یه ظرف غذا ابتکاری هم درست کردم به سازندگان ظرف غذا سفارش دادم ولی به دلیل گرانی قالب کسی قادر نبود تولید کنه اگه کسی مدل ظرف غذا را خواسته باشه میتونم عکس و روش ساختش را شرح دهم.
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

سلام وتشکر از اقا جمشد درصورت امکان عکس وتوضیحات لازمه رو اگه براتون مقدور باشه بزارین توسایت استفاده کنیم تشکر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تشکر کرده: 4565 دفعه
تماس:

پست توسط mellifera »

jamshid نوشته شده:سلام دوست عزیز
من منتظر ماندم دوستان اگه نظری دارند بفرمایند کندوجه ای که در سایت من موجود هست آلمانی بوده در ایران ظاهرا نیست و اقدامی هم برای وارد کردن صورت نمیگیره چون زنبورداری از مسایل و مشاغل حمایت شده نیست در آلمان پنج دلار قیمتشه از جنس یونولیت بسیار محکم ساخته شده ضد آب میباشد اما انواع ایرانی هست من از نوع چوبی به ابعاد 23 در 20 و ارتفاع 17 سانتی استفاده میکنم البته خودم میسازم هر کسی میتونه با ابعاد خاصی بسازه مثل کندو نیست که استاندارد کشوری داره یه ظرف غذا ابتکاری هم درست کردم به سازندگان ظرف غذا سفارش دادم ولی به دلیل گرانی قالب کسی قادر نبود تولید کنه اگه کسی مدل ظرف غذا را خواسته باشه میتونم عکس و روش ساختش را شرح دهم.

با سلاماقا جمشيد عزيز با كمال ميل استقبال ميكنيم.هر تصويري كه داشتين و ميدونين به دوستان كمك ميكنه ممنون ميشم در سايت قرار بدين.با تشكر از زحمات و كمكهاي خوبتون. تصویر تصویر
نمایه کاربر
3357
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

باسلام سوال1-اگه تعدادی شاخون رسیده داشتیم اگر در کندوچه بگداریم به جفت گیری خواهدرفت؟ با اینراه بشود تعدادی ملکه آماده ذخیره داشته باشیم.
2-اگه جفت خورده باشه چطور؟
3-اگر در کندویی که ملکه دارد وشاخون زده با شد میشود ساعاتی قبل از بازشدن شاخون ملکه قبلی را باتعدادی زنبور در کندوچه برای ذخبره نگهداری کرد تا چه مدتی؟
باتشکر
mojtaba besharati
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

باسلام
1-بله به جفت میرن ولی باید دقت کرد که درهر کندوچه بیشتر ازدوعدد شاخون نباشه وترجیحا شاخونهای بزگ و کنارهم باشن وکندوچه عاری از تخم روزولاروباشه سربسته باشه بهتره
2- بله این هم امکان پذیره ازقبل باید کنوچه اماده باشه ونداشتن تخم روز ولاروالزامی جهت پذیرش بهتره ملکه به کندوچه
3- شما میتونین از این چنین کندوی یه بچه بگیرین ولی درپاسخ به سوال شما باید یگم اینم امکان پذیره ومیتونین تا هروقت دلتان خواست درکندوچه نگهداری کنین واگر لازم نشد باتقویت خودتان تبدیل میشه به یک کندوبه شرط این که بعد از جداکردن ملکه قدیمی باچند قاب دقت شود در داخل کندو فقط شاخونی که اماده خارج شدن هست باقی بماند بقیه شاخونها حذف شوند چرا که امکان داره درداخل کندو چند ملکه همرمان خارج شده ومنجر به بچه دهی شود که منجر به ضعیف شدن کلنی خواهد شد
نمایه کاربر
3357
محل اقامت: نیشابورخراسان رضوی
تشکر کرده: 157 دفعه
تماس:

پست توسط 3357 »

jamshid نوشته شده:سلام دوست عزیز

باسلام وتشکر اگر ظرف غذا و کندوچه را شرح و عکس ان را بزارید متشکر خواهیم شد. تصویر
mojtaba besharati
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
حتما عکس ظرف غذا و کندوچه را میگذارم در حال حاضر به دلیل سرمای ناگهانی و مشغله زیاد وقت نکردم ولی در اولین فرصت اقدام میکنم البته ابعاد کندوچه تولیدی من بطول 23 عرض 20 و ارتفاع 17 سانتی متر میباشد با یک طرف غذا و گنجایش سه قاب کوچک هر چند چگونه تولید کردن ملکه جای خودش داره هر زنبورداری میتواند به روش خاص خودش اقدام به تولید ملکه نماید
نمایه کاربر
ehsanklop
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
محل اقامت: دزفول
تشکر کرده: 640 دفعه
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
میخواستم بپرسم دوستان اطلاع دارن قاب کندوچه ملکه حداقل چه اندازه ای باید داشته باشه . یا کوچکترین سایز قاب کندوچه چقدر باید باشه .
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
من دارم یه کندوچه ابتکاری و کم هزینه درست میکنم . اگه دوستان ایده ای دارن خوشحال میشم مطرح کنن . راستی اگه حداقل اندازه کندوچه رو کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه .
با تشکر
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

ehsanklop نوشته شده:با سلام
میخواستم بپرسم دوستان اطلاع دارن قاب کندوچه ملکه حداقل چه اندازه ای باید داشته باشه . یا کوچکترین سایز قاب کندوچه چقدر باید باشه .

با سلام احسان عزيز اقا جمشيد مقدارشوذكر كردن.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

با سلام
یه 20 تایی کندوچه دست دوم چوبی منتها در حد نو واسه فروش دیدم . میخوام بخرم . به نظر دوستان چقدر ارزش اونا هست . کندوچه 1/2 قاب هستن . خودش گفته 7 تومن دونه ای . به نظرتون می ارزه ؟
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام آقا احسان
اگه جنس کندوچه چوب نراد باشه ارزش داره من این نوع کندوچه دارم ولی زنبور بیشتری نسبت به کندوچه فعلی که دارم میبره ولی در کل خوبه اگه دوست داشتید من نمونه عکس و قاب آنرا در سایت میگذارم فقط سرم کمی خلوت بشه شاید بدرد سایر دوستان هم بخوره در کندوچه مورد استفاده که دارم مقدار یک لیوان پر زنبور میریزم موم بصورت ورق میدم خودشان میبافند و.....اگه زنبورداران نحوه کار با کندوچه و تولید ملکه را یاد بگیرند برای پیشرفت کارشان خیلی خوبه فقط کافیست از طرف اتحادیه زنبورداری کشور فنجانک و قلم پیوند وارد شود تا همه از آن بهره مند شوند بنظر میرسه اتحادیه کل در مورد این موضوع فکری نکردند من شماره خانم ریسی مسول زنبورداری کشور را دارم زنگ میزنم اگه از طرف همه استانها اقدام بشه احتمالا اقدام میشه ببخشید که از موضوع اصلی دور شدم.
نمایه کاربر
ehsanklop
تماس:

پست توسط ehsanklop »

سلام
با تشکر از اقا جمشید . ممنون میشم اگه عکسی دارین بفرستین . فنجانک ملکه هم الان هست تو بازار . من 2 هفته پیش از اقای مرادی گرفتم .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

با سلام تصاوير مربوط به صندوقچه توليد ملكه

در ضمن آقا احسان فرمودند آقای مرادی فنجانک دارند بله این فنجانکها مربوط به جنتر میباشد لذا فنجانکی که برای پیوند استفاده میکنیم کسی نداره چیز مهمی نیست نمونه داخلی را شخصی تولید کرده ولی زنبورها تخم پیوند را نگرفتند احتمالا مواد بکار رفته مناسب نبود نمونه چینی اش خوب میباشد ولی کسی اقدام به وارد کردن نمیکنه شاید بخاطر کمی قیمت بصرفه نباشه واردکردنش.
پیوست ها
نمایه کاربر
farjad
کاربر سایت زنبورعسل ایران
کاربر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط farjad »

كندوچه چوبي به اندازه نصف قاب نيم طبق طرف ما توليد ميشه قيمتش هم مناسب است 8500 تومان ميتونين شماره من رو از مديريت دريافت كنيد تا با شما همكاري كنم
نمایه کاربر
Ali1212
کاربر نیمه فعال سایت
کاربر نیمه فعال سایت
تماس:

پست توسط Ali1212 »

ehsanklop نوشته شده:سلام
با تشکر از اقا جمشید . ممنون میشم اگه عکسی دارین بفرستین . فنجانک ملکه هم الان هست تو بازار . من 2 هفته پیش از اقای مرادی گرفتم .
سلام .
برادر اگر امكان داره شماره تماست رو برام ميفرستي .
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان و کارشناسان محترم
در خصوص کندوچه ملکه و ابعاد آن در سایت مطالبی گذاشته شد من عکس هم از کندوچه ها در سایت گذاشتم ولی این روش خیلی مشکل و پر هزینه میباشد بعضی اوقات تلفاتش به هشتاد در هم میرسه لذا این روش را از اردیبهشت 91 میخام کنار بگذارم و روش دیگه ای را کار کنم البته شروع کردم احتمال تلفاتش 10 درصد میباشد در صورت موفقیت عکس و نحوه کار این روش را در سایت برای استفاده دوستان میگذارم.
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

سلام آقا جمشید
نگفتی روشتو، نتیجه گرفتی ، آیا امسال هم از روش قدیمی ات استفاده کردی ، یا از روش جدید؟
آیا کندوچه فروشی هم داری؟
دیگه بحث ادامه ندادی داش؟
ممنونتصویر
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

کسانی که با کندوچه کار کرده اند روششونو توضیح بدن من یک کندوچه المانی دارم مثل عکسهای توی سایت باروکش پلاستیکی حالت دو جداره دارد اما روش کار با اونو نمیدونم لطفا راهنمایئ کنید ماهم یاد بگیریم تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام دوستان
کار با کندوچه باید تخصصی باشه نمیدونم میتونم خوب شرح بدهم چون یکسری کار را باید عملا تجربه کرد دوست عزیزی که فرمودند کندوچه دارند اگه عکسی از آن را میگذاشت خوب بود چون باید ابعاد مشخص باشد و بر اساس آن توضیح داد.
اما روش قبلی با کندوچه کوچک که عکسش را گذاشتم معایب زیادی دارد البته محاسنی هم داره مق قول دادم عکس کندوچه جدید را بگذارم چون از مبحث خارج شدیم لذا من هم فراموش کردم اما عکس جدید را در آینده گذاشته و روش کار با آن را شرح میدهم
در خصوص کندوچه آلمانی احتمالا باید اندازهاش همان باشد که در همین مبحث گذاشتم اگه درسته و اندازه اش همان میباشد در مبحث بعدی شرح میدهم
نمایه کاربر
yasna
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: پاوه
تشکر کرده: 215 دفعه
تماس:

پست توسط yasna »

سلام اقا جمشید بله کندوچه من از همین نوع است که در تصویر است همین ابعاد وهمان شکل اما روکش یونیلیت دارد بسیار محکم وخوب است اگه امکان دارد فیلمی از کار باکندوجه را تهیه کنید یا اگه کسی داره خبر بده برامون پست کنه
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من با این کندوچه کار میکنم چون یکسری معایب داشته لذا امسال کمتر از آن استفاده کردم فیلمی از آن ندارم ولی روش اولیه را شرح میدهم .
1-شماباید از قبل کندویی را بی ملکه کنید
2-بعد از گذشت سه روز با فنجانک و قلم مخصوص شروع به پیوند نمایید حدود 50 پیوند .
3-بعد از انتقال فنجانک به کلنی بدون ملکه روزانه دو بار با شربت گرده تغذیه نمایید.
4-بعد از گذشت 9 روز فنجانکها را باید به کندوچه انتقال داد.
5-روز هشتم پیوند به اندازه نیاز چند کلنی را بی ملکه کنید.
6-روز نهم دو تا سه ورق موم به قاب زده و ظرف غذا را پر از شربت نمایید تمام فاب کلنی بدون ملکه را بردارید تکان دهید زنبور کف کندو را با لیوان داخل کندوچه میریزیم همزمان فنجانک را هم وسط قاب گذاشته درب را بسته سه روز در مکانی تاریک میگذاریم.
7-بعد ار اتمام روز سوم و آغاز روز چهارم کندوچه ها را پخش کرده تا ملکه ها کامل متولد شوند بعد از تولد و جفت خوردن و تخم ریز شدن بلافاصله ملکه را باید از کندوچه برداشت.
ضمنا باید تغذیه کندوچه هم چک شود.
از معایب این روش فرار زود هنگام ملکه بخاطر کمبود جا و پیر شدن زنبورهای موجود و سختی و مشقت برای ریختن زنبور در کندوچه و غرق شدن تعداد زیاد زنبور در ظرف غذا و .....
اما در روش جدید با کندوچه های بزرگ که حدود سه قاب بزرگ داره بسیاری از این مشکلات را نداشته تازه میشه در اواخر کار کندوچه سه قابی را بعنوان بچه مصنوعی تا بهار سال بعد نگه داشت.
نمایه کاربر
gomnam
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: گناباد_کاخک
تشکر کرده: 119 دفعه
تماس:

پست توسط gomnam »

سلام
آقا جمشید همین کندوهای معمولی هم میشه تبدیل به کندوچه کرد؟
اگه کندو معمولی به دو قسمت تقسیم بشن، و ورودی هاشو از دو طرف بدیم ، تبدیل به دو کندوچه میشن؟
شما همین کارو انجام میدید ، یا کندوچه از هم جدا هستند؟
ممنون
نمایه کاربر
jamshid
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط jamshid »

سلام
من از کندوچه مستقل استفاده میکنم اما میشه کندو را به دو قسمت با سوراخ پرواز جداگانه کرد اما در مقیاس بالا کندوچه مستقل لازمه ولی برای یه تعداد کم میشه کندو را به دو قسمت بکنید
نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
تماس:

پست توسط mellifera »

gomnam نوشته شده:سلام
آقا جمشید همین کندوهای معمولی هم میشه تبدیل به کندوچه کرد؟
اگه کندو معمولی به دو قسمت تقسیم بشن، و ورودی هاشو از دو طرف بدیم ، تبدیل به دو کندوچه میشن؟
شما همین کارو انجام میدید ، یا کندوچه از هم جدا هستند؟
ممنون

كندوي جفتگيري سه قسمتي ملكه زنبورعسل
[JUSTIFY] كندوي جفتگيري سه قسمتي ملكه زنبورعسل[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] [/JUSTIFY][JUSTIFY] ساده تزين كندوي معمولي،كندوي لانگستروت است كه به وسيله ديوارهاي تخته اي،فيبر يا سه لايي به سه بخش مجزا تقسيم ميشود.در داخل هر بخش سه قاب بر اساس گنجايش انها قرار مي گيرد.در اين كندوها دريچه پرواز انها در درجات مختلف ايجاد مي شود.هر بخش كندو از قسمت بالاي كندو رابطه اي با بخش ديگر نداشته و با يك تخته يه پارچه برزنتي جدا شده است و درب اصلي كندو روي هر سه قسمت را مي پوشاند.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] مزاياي اين نوع كندو:[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 1- قابهاي مورد مصرف استاندارد بوده و قابل استفاده در زنبورستان است.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 2- در پايان هر دوره جفتگيري(حدود دو هفته)مي توان با نگهداري اخرين ملكه(مرحله اخر)كندو را به يك كندوي اصلي تبديل نموده و بقيه ديوارها را برداشته و دو تا دريچه هاي پرواز را نيز مسدود نمود.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 3- اين نوع كندوي جفتگيري تحمل شرايط سخت محيطي را دارن(مهمترين صفت مطلوب).[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] 4- درصد پذيرش سلولها و تولد ملكه در اين نوع كندوها بيشتر است(به خاطر داشتن جمعيت زياد).[/JUSTIFY]
[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[CENTER] تصویر[/CENTER]
[JUSTIFY] www.mellifera.ir[/JUSTIFY]
hony
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
تماس:

پست توسط hony »

تصویر[با سلام از این کندوچه ها کسی محل فروششو میشناسه مرسی
آخرین ويرايش توسط 3 on hony, ويرايش شده در 0.
m3130
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
تشکر کرده: 15 دفعه
تماس:

پست توسط m3130 »

دوستان عزیز من یکسری کندوچه دارم فکر کنم بهترین باشه چون کاربردی و بدون عیب می باشد و در اولین فرصت عکس اون رو براتون می گذارم چون این چند روز درگیر برداشت عسل هستم
موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 12 مهمان