تلاقی نژاد کارنیکا با نژاد ایرانی

سوالات در مورد اصلاح نژاد و تمامی مسائل مربوط به اصلاح نژاد زنبورعسل

مدیر انجمن: mellifera

نمایه کاربر
Abdoli
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: مرکزی - کمیجان
تماس:

پست توسط Abdoli » یک شنبه 18 اسفند 1392, 11:16 pm

دوستان سلام

با توجه به اینکه ما همیشه نمی تونیم نژاد کارنیکای خالص بخریم و مجبوریم از همونایی (کارنیکا ) که داریم تکثیر کنیم وبه طور حتم موقع

جفتگیری عده ای از نرهای نژاد ایرانی خودشون رو به ملکه خواهند رساند این سوال برای من پیش آومده که :

آیا کسی با هیبرید کارنیکا -ایرانی (دو رگه ) کار کرده ؟ اگه داشتید چه جور از آب در اومدن؟ خوبن یا بد ؟ من با یکی از دوستان که در شیراز

هستن و باهاشون کار کردن زیاد راضی نبودن می گفتن پنجا پنجاس . بعضیا خوبن بعضیا حتی در حد زنبورای ایرانی هم نیستن .

نظر شما چیه؟

نمایه کاربر
hpolo
کاربر فعال سایت زنبورعسل
کاربر فعال سایت زنبورعسل
محل اقامت: لرستان
تماس:

Re: تلاقی نژاد کارنیکا با نژاد ایرانی

پست توسط hpolo » دو شنبه 19 اسفند 1392, 10:47 am

متاسفانه در ايران به دليل نبود يك برنامه منسجم و سراسري جهت اصلاح نژاد زنبور اين مشكل هميشه هست كه به دليل هزينه بالا و همچنين عدم توليد ملكه در سطح ملي وهمچنين واردات ملكه اصلاح شده امكان اصلاح نژاد در سطح زنبورستان هاي كشور نيست . حتي زنبور هاي كه اكنون ما به عنوان زنبور نژاد ايراني ميشناسيم به دليل برنامه هاي نيم بند سالها اول انقلاب و واردات ملكه نژادهاي مختلف تغريبا دورگه بوده و نژاد خالص ايراني نيست من به ياد دارم كه در ان سالها ملكه هاي وارداتي كه هر بار از نژاد مختلف كه عموما با نام ملكه نژاد ايتاليائي و يا امريكائي (كارنيولان) به زنبور داران داده ميشد ان هم به تعداد كم كه جز تعققير و دورگه شدن نژادها فائده اي نداشت . حال براي اصلاح نژاد 2 راه وجود دارد 1 واردات ملكه با كيفيت در مقياس بالا با يارانه دولتي 2- اصلاح شخصي زنبور دار با انتخاب پرورش ملكه از كلنياي با بازده بالا راه اول كه فكر نميكنم هيچگاه امانپذير باشد اما راه دوم ميماند كه مستلزم سالها تلاش هر زنبور دار است . مگر اينكه زنبورداران با ايجاد شبكه هاي و ارتباط و تبادل ملكه با يكديگر زمان ان را كوتاه كنند

نمایه کاربر
ilam
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
کاربر ویژه سایت زنبورعسل
محل اقامت: ایلام.شهرستان شیروان چرداول.سرابله
تماس:

پست توسط ilam » دو شنبه 19 اسفند 1392, 1:57 pm

والا من کندوم نزاد خالصی نداشت .
از همه رنگ بود و هیبریدی از چند نژاد بود.
ازشم خیلی راضی بودم
چیزی خوبی از اب درومده بود.
ولی حیف ک ملکش ازبین رفت
محمد امین کوشا

نمایه کاربر
YONES_Z
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
بهترین کاربر سایت زنبورعسل
محل اقامت: فارس
تماس:

پست توسط YONES_Z » چهار شنبه 21 اسفند 1392, 5:00 am

سلام

من از نژاد هیبریدی دارم

چندتاشون که رنگشون بیشتر به کارنیکا شبیه است بهتر از بقیه هستن

مخصوصا اینکه تو هوای سرد هم کار میکنن
اگه گرده و شهد داشته باشن جمعیت را تو بهمن ماه 10 قاب میکنن
البته طرفای ما نیمه گرم سیری است

نمایه کاربر
mellifera
مدیر سایت زنبورعسل ایران
مدیر سایت زنبورعسل ایران
محل اقامت: آذربایجان شرقی-مرند
تماس:

پست توسط mellifera » جمعه 24 بهمن 1393, 11:24 am

[CENTER]
چگونه میتوان کارنیکای واقعی را از هیبرید ها تشخیص داد:

http://www.talghihe-malekeh.com/index-1-0.html

[/CENTER]
[COLOR=#FF0000]كاربران عزيز : لطفا از درج آگهي و شماره تماس تبليغاتي در تالار اجتناب نموده و در صورت مشاهده حذف خواهد گرديد.[/COLOR](از بخش آگهي و نيازمندي اقدام به ارسال آگهي نماييد)
[COLOR=#974806]كاربران عزيز : قبل از ارسال مبحث جديد در تالار جستجو نماييد و از جستجوگر گوگل سايت در صفحه اصلي استفاده نماييد.[/COLOR]
[COLOR=#7030A0]كاربران عزيز :در صورت درج تصوير بهتره از بخش اضافه كردن فايل ضميمه استفاده نماييد چون احتمالا ادرس تصاوير بعد از مدتي از سايت مقصد حذف بشه.[/COLOR]
كاربران عزيز :لطفا از درج لينك در امضاء خود اجتناب نموده و از بخش لينك زير اواتار كاربري اقدام به درج لينك نماييد.
[COLOR=#4F6128]كاربران عزيز : لطفا از ارسال مباحث مربوط به زنبورعسل از طريق پيغام خصوصي اجتناب نموده و از طريق تالار سوال خود را مطرح نماييد.[/COLOR]
[COLOR=#FF0000]كاربران عزيز : در صورت فراموشي رمز عبور و عدم ورود به سايت به مديريت اطلاع دهيد و نام كاربري و پسورد خود را sms نماييد تا مشكل ورود رفع گردد و از ايجاد نام كاربري جديد خوداري نماييد.[/COLOR]
[CENTER]
[COLOR=#FF0000][B][URL=http://www.mellifera.ir/Products/](((فروشگاه سایت زنبورعسل)))) [/URL]

t.me/mellifera کانال تلگرام فروشگاه[URL=http://www.mellifera.ir/Products/][/URL][/B][/COLOR][/CENTER]

نمایه کاربر
vilifying
مدير تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
مدير  تالار گفتگوي سايت زنبورعسل ايران
تماس:

پست توسط vilifying » چهار شنبه 9 مرداد 1398, 6:49 am

موضوع جدید ارسال پست

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان